Bikaerős, de nem hibátlan a Sony csúcsmobilja – Xperia XZ3 teszt!

Tudja-e tartani a lépést a Sony a nagyokkal? Van-e esélye a japán cégnek a toptelefonok piacán? És legfőképpen: megéri-e megvenni, és ha igen, mégis ki járhat jól a cég új zászlóshajójával, az Xperia XZ3 okostelefonnal? Nem titkolunk semmit, eljött az Igazság Ideje!

Dizájn

Külső: Nagyon jól néz ki ez a minimalista dizájn, köszönhetően a készülékház gömbölyű éleinek. A képernyő szélei hajlítottak, épp úgy, mint az ezt fedő üveglap, amely szépen ráomlik a készülékházra. Ez a formavilág így 2018 őszén abszolút elit kategóriásnak számít, az Xperia XZ3 egy tipikus státuszmobil!
Méretek, súly: 158 x 73 x 9,9 milliméter (az átlagosnál vékonyabb), 193 gramm (az átlagosnál egy kicsit nehezebb).
Kijelző/frontfelület arány: 80,5 százalék. Kimagasló!
Ergonómia: A gombok jó helyen vannak, a telefon fogása kényelmes.
Strapabíró kialakítás: IP65/68 minősítésű, azaz víz- és porálló.
USB-C csatlakozó: Van.
Micro USB csatlakozó: Nincs.
Ujjlenyomat olvasó: Van.
Notch: Nincs.
Fejhallgató csatlakozó: Nincs. Nagy kár!

Kijelző/Képminőség

Méret: 6,0 inch
Felbontás: 2880 × 1440 (QHD), ebben a méretben kiemelkedő, a pixelsűrűség 538 ppi, ami már elit kategóriás érték, és ennek köszönhetően remek képminőséget garantál. Az egyes képpontok így gyakorlatilag egymástól nem megkülönböztethetőek, a ferde vonalak és görbék is simák.
Panel: OLED technológia, a megjeleníthető színek száma 16 millió.
Maximális fényerő: 392 nit – korrekt érték, de a csúcstól messze van. Arra mindenesetre tökéletesen elég, hogy napfényben is normálisan lehessen használni a Sony Xperia ZX3 okostelefont, ennél több meg nem is kell.
Kontrasztarány: Végtelen.
HDR támogatás: Van.
Színek: Az OLED panelből fakadóan a tökéletes fekete megteremtése nem ütközik akadályba. Alapállapotba a színek rendben vannak, természetesek, élénkek. Fátyolosság nincs. A színhőmérséklet manuálisan módosítható.
Betekintési szög: Hibátlan
Strapabíró üveg: Gorilla Glass 5, ütés- és karcolásálló üveg.

Teljesítmény/kezelés

Hardver: 8 magos Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (4x Cortexx2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4×1.7 GHz Kryo 385 Silver magokkal) + 4 GB RAM + Adreno 630 grafikus vezérlő.
Teljesítmény: A hardver mai szinten bikának számít. Az erőforrásigényes alkalmazások, videószerkesztők, csúcsgrafikájú játékok is döccenés nélkül, hibátlanul futnak. Az alkalmazásokat gyorsan tölti be, a netezés kellően sebes, a működés maximálisan stabil.
AnTuTu benchmark: A mobilok teljesítményének mérésére szolgáló AnTuTu benchmark tesztprogramon 291 442 pontot ért el, amivel a korábbi első Mi Black Shark 290 000 pontját is túlszárnyalja.
Oprendszer: Android 9 Pie
Adattárolásra szolgáló memória: 64 GB. A mai átlagos telefonhasználathoz tökéletesen elég. Elférnek a videók, képek, appok kényelmesen. Nem kell állandóan azon parázni, hogy törölni kell valamit, ha le akarsz tölteni egy nagy appot vagy videózgatni akarsz. Igény esetén további 512 GB-vel bővíthető a kapacitás memóriakártya révén.
Dupla (nano) SIM foglalat: Van.

Energia

Akkumulátor: 3330 mAh, nem cserélhető. Nagyjából 8,5 órányi beszélgetésre, 11 órányi böngészésre elegendő energiát tartalmaz. Abszolút átlagos.
Gyorstöltés: Van.
Vezeték nélküli töltés: Támogatott (de lassú).

Kamerák

Hátlapi fő kamera:19 megapixeles Motion Eye kamera, auto- ( hibrid autofókusz (0,03 mp)) vagy manuális fókusszal, vakuval, LED vakuval. Világosban igen jó fotókat és videókat lehet vele összehozni, kevés-, illetve mesterséges fénynél is jól teljesít, teljesen sötétben is használható, de ilyenkor már előfordulhat zajosodás, elmosódás. Az értékek, paraméterek manuálisan is állíthatóak, de az automata mód remekül működik! Egykamerás rendszerről van szó, ezért a bokeh fotóknál két képet készít a témáról gyors egymásutánban. Viszont a végeredmény nem olyan jó, mint amit a duplakamerás eszközök produkálnak.
Előlapi (szelfi) kamera: 13 megapixeles kamera. A minőség nem olyan jó, mint a hátlapi egységnél, de azért YouTuberek, Vloggerek Musical.ly (TikTok) felhasználók is bátran próbálkozhatnak vele! Az értékek, paraméterek manuálisan is állíthatóak, de az automata mód remekül működik.

Hangminőség

Fejhallgatóval: Kiemelkedő! A hangkép tág, tiszta, a basszusok is jól hallhatóak, a dinamika nem hiányzik.
Beépített hangszóró: Az átlagosnál jobb, de egy olcsó mobil Bluetooth hangsugárzó leveri. Tisztának tiszta, de a basszusok hallhatatlanok, a megszólalás steril és vékony.

Extrák

AR effektek a fotózásnál: Mindenféle extra grafikai elem kerül a képre (dinoszaurusz, villám, lézer stb.). Ez csak a fiataloknak nyújthat hosszú távon is szórakozást.
Mesterséges intelligencia a fotózásnál: A kamerát ráirányítva valamire, megmondja, hogy az micsoda. Aktív netkapcsolat kell hozzá, és egyelőre nem működik hatékonyan.
Dynamic Vibration System: Film-, videó- vagy klipnézegetésnél elkezd remegni a mély hangoknál, vagy ha megugrik a hangerő. Irtózatosan idegesítő, teljesen felesleges feature.
4K HDR videó: A nagy dinamikatartományú, azaz HDR videó elkészítése támogatott elméletben, de a gyakorlatban nem működik. (Ez egyébként jelenleg egyetlen telefonnál sem működik problémamentesen)
Oldalérzékelő: A készülék oldalán található érzékelő megkönnyíti az egy kézzel való használatot. Duplán koppintva megjeleníthető a menü, a támogatott alkalmazásoknál pedig bizonyos funkciók érhetőek el gyorsan ennek használatával (például a fényképezésnél a képrögzítés). Nagyon hasznos szolgáltatás, ami jól is működik.
3D: Objektumszkennelés egy előre telepített alkalmazás segítségével. Egyelőre még nem látjuk, hogy az átlag felhasználó ezt mire tudná használni.

Ár

Kártyafüggetlen konstrukcióban most 269 000 forintért vásárolható meg. Ez az Apple iPhone X vagy a Samsung Galaxy Note9 szintje. Viszont azok valahogy különlegesebbnek tűntek. Mindent összevetve a Sony Xperia XZ3 telefont egy kicsit drágának éreztük.

Kinek ajánljuk – Sony Xperia XZ3

– Ultranagy teljesítménű telefonra vágyik.
– Fotózásra, videózásra használná a telefonját.
– Vlogger, Blogger, YouTuber.
– Csúcsgrafikájú játékokat pörgetne.
– Fontos a dizájn.
– Tökéletes feketét és hatalmas kontrasztot akar a kijelzőn.
– Videót vágna, képet szerkesztene a mobilon.

Kinek nem ajánljuk – Sony Xperia XZ3

– Olcsó telefont keres.
– Odavan a bokeh fotózásért.
– Fontos a kiemelkedő akkumulátoridő.

A Sony Xperia XZ3 hivatalos weboldala

  • Dizájn
  • Kijelző/Képminőség
  • Teljesítmény
  • Akkumulátor
  • Kamera
  • Extrák
  • Hangminőség
  • Ár/érték arány
4

Összegzés

Hatalmas teljesítményű, remek kijelzővel ellátott, dizájnos csúcstelefon a Sonytól, ami méltó a japán gyártóhoz. Viszont egy icipicit drágának érezzük mindent összevetve.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne. Itt tudsz kapcsolatba lépni vele: peter@techworld.hu

Ezeket olvastad már?