A 2018 őszén bemutatott Nokia 7.1 telefontól nagyon sokat vár a vállalat. Megnéztük, hogy milyen lett, mennyire ütős a dizájn, hogy dörrennek meg a hangszórók, meddig bírja kakaóval az akksi, mit tud a hardver, és a kijelző. Azaz, hogy érdemes-e megvenni vagy nem érdemes megvenni.
Dizájn
Stílus: Egyszerűen remek! Kegyetlen jól néz ki a telefon, abszolút hozza egy prémium modell külsejét. A készülékház alumíniumból van, az előlapot és a hátlapot üveg fedi, amely ráborul a fémre. A szenzorsziget,azaz a notch sem hiányzik, szóval nyugodtan lehet villogni ezzel a telóval!
Ergonómia: A fogása kényelmes, a fém szokatlanul hideg, de hamar meg lehet szokni.
Strapabíró kialakítás: Nem por- víz- és ütésálló, de a kijelző ellenáll a karcolásoknak és fizikai behatásoknak a Gorilla Glass 3 üveg révén.
USB: Type-C
Fejhallgató csatlakozó: Van.
Ujjlenyomat olvasó: Van.
Szenzorsziget (notch): Van.
Méret, tömeg: 149,7 x 71,18 x 9,14 mm, 160 gramm (átlagos)
Kijelző/Képminőség
Méret: 5,84 inch
Képarány: 19:9
Felbontás: 1080 x 2280. Ilyen méretnél ez a ebben a méretben a totális átlag. A pixelsűrűség 432 ppi, ami elég messze van a csúcstól, de azért teljesen vállalható képminőséget garantál. Az egyes képpontok csak nagyon közelről látszódnak, a ferde vonalak és görbék is viszonylag simák, de azért koránt sem tökéletesek.
Panel: 8 bites LED IPS LCD technológia, aminek köszönhetően a megjeleníthető színek száma 16,7 millió, a kontraszt pedig viszonylag kicsi.
Maximális fényerő: 480 nit – Korrekt, elfogadható érték, de a jelenlegi topkészülékektől e téren is elmarad. Arra azért elég, hogy fényes nappal is gond nélkül lehessen használni a Nokia 7.1 telefont. Viszont az is igaz, hogy ilyenkor már a tónusokat nem érzékeljük annyira ragyogónak, átütőnek. A feketeszint maximális fényerő mellett 0,39 nit, ami egy picit magas érték.
Minimális fényerő: 1,81 nit a legkisebb fehér fényerő. Ez igen alacsony érték,ami nagyon jó, hiszen azt jelenti, hogy egy sötét helyiségben is használható úgy a Nokia 7.1, hogy ne zavarjunk vele másokat.
Kontrasztarány: 1263: 1, ma már ez a telefonos szegmensben még az IPS LCD modellek között is közepes-gyenge eredménynek számít. Vannak olcsóbb telefonok, amelyek e téren simán leverik a Nokia 7.1-et. Ez a valóságban úgy jelentkezik, hogy nem érezzük annyira markánsnak a világos és sötét árnyalatok közti eltéréseket.
Színek: Az IPS LED LCD panelből fakadóan a hibátlan (0 nit) feketét el lehet felejteni. A színek ezt leszámítva rendben vannak, szépek természetesek, bár az OLED-ek által produkált élénkségtől elmaradnak. Az LCD modellekre jellemző halvány “fátyolosság” felfedezhető, de igazából csak akkor tűnik fel, ha egy OLED kijelzős telefon mellé tesszük.
HDR támogatás: A Nokia 7.1 támogatja a nagy dinamikatartományú, HDR tartalmak megjelenítését, viszont a viszonylag alacsony fényerő miatt a HDR hatás nem valami látványos.
Betekintési szög: Korrekt. Csak akkor tapasztalható a szaturáció enyhe módosulása, a tónusok fakulása, ha valaki nagyon tág szögekből, kiszorított pozícióból, oldalról vagy felülről tekint a kijelzőre.
Strapabíró üveg: Van, Gorilla Glass 3.
Teljesítmény
Hardver: 8 magos Qualcomm Snapdragon 636 chipset (4 db. 1.8 GHz Kryo, 4 db. 1.6 GHz Kryo mag), 3 GB RAM, Adreno 509 (grafikus vezérlő)
Teljesítmény: A hardver mai szinten bőven közepesnek számít, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a csúcs grafikájú játékokról, appokról, erőforrásigényesebb alkalmazásokról le kell mondani, mert azok akadozni kezdenek. A netezés, emailozás, jegyzetírás, videózás (YouTube pl. ) sem mindig problémamentes, egyszer-egyszer bele futottunk mikrofagyásba, döccenésbe, ami azért eléggé gázgyár.
AnTuTu benchmark: A mobilok teljesítményének mérésére szolgáló AnTuTu benchmark tesztprogramon a Nokia 7.1 111 312 pontot ért el, ami jelentősen elmarad a csúcstól, és valamelyest a hasonló árú, jobb modellektől is.
Oprendszer: Android 8.1 Oreo. Korrekt, jól használható és nyilván tud magyarul is.
Adattárolásra szolgáló memória: Papíron 32 GB, a gyakorlatban mi csak 22 GB-t láttunk valamiért. Több szoftverrel is megnéztük, és a rádugott számítógép is csak ennyit érzékelt, szóval minden bizonnyal tényleg csak ennyi van benne. Fura és ez azért elég ciki. Mindenesetre a 22 GB is kényelmesen elég a fotózásra, videózásra és még a nagy appoknak is jut hely. Ráadásul igény esetén 400 GB-ig bővíthető a kapacitás memóriakártya révén.
Energia
Akkumulátor: 3060 mAh, nem cserélhető. Ez nagyjából 10 órányi átlagos használatot (telefon + videózás + kamerázás + netezés + játék stb.) jelent 50 %-os fényerő mellett. Ez még éppen elfogadható, de különösebben jónak nem igazán neveznénk.
Gyorstöltés: Támogatott.
Vezeték nélküli töltés: Nem támogatott.
Hangminőség
Fejhallgatóval: A hangminőség az átlagosnál egy fokkal jobb, de nem hibátlan. Enyhe aránytalanságok, pontatlanságok megfigyelhetőek, zajosodás, durva hanghiba nincs.
Beépített hangszóró: A hangminőség nem az igazi, hiszen az arányok torzak, a basszusokból semmit sem hallani, a magasak csengenek-bonganak, nagy hangerőnél zajosodás is tapasztalható.
Kamera
Hátlapi fő kamera: 12 MP + 5 MP, autófókusszal, LED vakuval. (A 12 MP-es objektív rögzíti a fotókat és a videókat, az 5 MP-es objektív pedig a „mélységélesség effekthez” szükséges adatokat). Ideális körülmények, normális fényviszonyok mellett általában jó fotók készülnek vele automata módban is Sötétben sem használhatatlan, de ilyenkor a kép minősége az enyhe zajosodás miatt távol van a tökéletestől.
HDR fotók: Támogatott, egész jó
Portré, bokeh mód: Van, de olykor pontatlan a végeredmény, azaz homályos lesz a fő téma is, vagy épp ellenkezőleg, éles a háttér.
Előlapi kamera: 8 megapixeles a meglehetősen közepes szelfikamera. Még ideális körülmények között is sokszor zajos a kép.
Video: Fő kamera: 2160p/30fps, 1080p/30fps – a szelfi kamera: 1080p/30 fps (Azaz Full HD másodpercenkénti harminc képkockás rögzítési sebességgel. Ez a gyors mozgások normális felvételéhez egyszerűen nem elég.
Ár
Kártyafüggetlen konstrukcióban jelenleg 119 000 forintba kerül. Nincs mit szépíteni, ez a tudásához képest túl sok pénz! Ennél vannak jobb, nagyobb és szebb telefonok is olcsóbban sajna.
Kinek ajánljuk – Nokia 7.1
– Nokia fanoknak.
– Akinek fontos a kiemelkedő dizájn.
– Szeret fotózni, de a videózást annyira nem erőltetné.
– Villantós telefont akar, amit ki lehet csapni a bárpultra a kocsikulcs mellé.
– Nincsenek nagy elvárásai a játékok grafikáját illetően, de azért a komolyabb programokkal is elszórakozna.
Kinek nem ajánljuk – Nokia 7.1
– Jó ár/érték arányú telefont keres
– Csúcsgrafikájú játékokkal játszana.
– Vlogger.
– Sokat fotózna sötétben is.
– Olcsó mobilt akar.
– Erőforrásigényes alkalmazásokat futtatna, pl. képeket szerkesztene.
– Idegesíti az akadozás, döcögés.
További információ a termékről a Nokia 7.1 hivatalos oldalán.