A Nokia a hatkamerás csúcstelefonját is elszúrta

A Nokia 9-et a vállalat zászlóshajójának szánják, de vajon sikerült-e ezúttal összerakni egy épkézláb telefont a sok bénázás után? Tesztünkből kiderül, hogy milyen a teljesítmény, a kezelhetőség, a kijelző és persze a megabombának titulált kamerarendszer!

Külső

Dizájn: Kifejezetten konzervatív, hiszen bár az oldalsó kávák vékonyak, de az alsó és felső részen meglehetősen vastagok. Ráadásul nincs kamerasziget, és a készülékház is vastagabb, mint amit a 2019-es mobiloktól eddig megszokhattunk. Az anyagválasztásra nem lehet panasz, hiszen a fém keret és az üveg hátlap is prémium hatású, de az összhatás mégis egy kicsit ódivatú.
Ergonómia: Enyhén csúszósnak éreztük a készülékházat, de ezt leszámítva nincs semmi gond. A gombok jó helyen vannak, nem lötyögnek, az illesztések halálpontosak, sorjásságnak nyoma sincs. A telefon fogása kényelmes!
Méret, súly: 155 x 75 x 8 mm (átlagos, de a mostani mobiloknál vastagabb), 172 gramm (átlagos).

Notch: Kamerasziget nincs.
USB: USB-C, a legjobb.
Fejhallgató kimenet: Hagyományos 3,5 mm-es analóg fejhallgató kimenet nincs rajta. Ami egyrészt tök bosszantó, másrészt meg röhej, hogy a dobozában található headset végén ilyen jack dugó van. Szóval egy átalakítóval (USB-C —> 3,5 mm anaóg audió –> fejhallgató) kell megoldani, ami elég bénán néz ki azért. A szükséges adapter is megtalálható a dobozban, de hát kinek van kedve ezzel vacakolni?
Ujjlenyomat olvasó: Van, a manapság divatos módon a kijelző alá építve. Nagyon rossz a hatékonysága, Tízből háromszor tudtuk feloldani a zárat ily módon, ami nevetséges.

Kijelző

Méret: 6 inch.
Paneltechnológia: OLED, a legjobb!
Felbontás: 2880 x 1440 képpont! Szuper! Ez ilyen méretnél 560 ppi pixelsűrűséget jelent, ami abszolút elit érték, és például e téren sokkal jobb a Nokia 9, mint az ünnepelt Huawei P30 Pro. A kép ennél fogva éles,mint Drakula foga, minden részlet tűpontosan látható, még a ferde és görbe vonalak is simák, hibátlanok,az átmenetek totálisan tiszták.
Maximális fényerő: Automata módban 1300 nit, ami egész egyszerűen brutális! A fénysűrűség elég ahhoz is, hogy tűző napfényben is tökéletesen látszódjék a kép, és a HDR tartalmak megjelenítése is nagyon látványos.
Minimális fényerő: 1,2 nit, nagyon jó, sötétben is lehet használni a telefont, nem lesz zavaró a fénye.


Kontrasztarány: Végtelen, ennél jobb nem lehet.
Színek: A színhőmérséklet nem szabályozható, csak négy előre programozott képi profil közül választani, ami közül az egyik (Dinamikus) kifejezett csúnya a túlszaturált árnyalatok miatt, az Alap nevű pedig kifejezetten fakó, olyan hatást kelt, mintha valami satnya LCD kijelzőt bámulnánk. Marad az Élénk, ahol még mindig kicsit természetellenesek a tónusok, illetve a Mozi, ami rendben van, viszont aki nem szereti a meleg színvilágot, annak annyira nem fog bejönni.
Mozgásmegjelenítés: Hibátlan, nincsenek anomáliák.
Strapabíró üveg: Gorilla Glass 5.

Teljesítmény

Hardver: 8 magos Qualcomm Snapdragon 845 CPU (4 db. 2,8 GHz Kryo 385 Gold & 4 db. 1,7 GHz Kryo 385 Silver), 6 GB RAM, Adreno 630 grafikus chip. A processzor tavalyi, a többi nagyjából rendben van.
AnTuTu pontszám: A teljesítmény mérésére szolgáló AnTuTu Benchmarkon 279 336 pontot teljesített, ami a tavalyi csúcsmodellek szintje.
Mire elég: A jelenlegi csúcsgrafikás játékok és a szintén top szintű Lightroom CC képszerkesztő is hibátlanul akadozás mentesen fut. A netezéssel, levelezéssel, fájlkereséssel, képnézegetéssel, és nagy felbontású videókkal sincs gond. DE! A készülék sajátossága, hogy az 5 kamera által készített képből gyúr össze egy végleges verziót. Ehhez viszont olyan teljesítmény szükséges, amit ez a hardver nem képes nyújtani! Konkrétan 50 másodpercig tart, míg egy fotó elkattintása után megnézhetjük annak végleges verzióját. Ez elfogadhatatlanul sok idő. Szóval a hardver a telefonos feladatokra elég, de a fotós feladatoknál csődöt mond!
Melegedés: Mint az állat, úgy melegszik, ha a hardver dolgozik.
Adattárolásra szolgáló memória: 128 GB. Bőven elég ez ma mindenre.
Oprendszer: Android One. Azaz a totálisan lecsupaszított, extrák nélküli Android. Egy csúcstelefontól ma már többet várunk.

Hangminőség

Fejhallgatóval: Rendben van, azt leszámítva, hogy ha valaki nem Bluetooth fülest akar használni, akkor a hagyományos csatlakozó lehagyása miatt egy adaptert kell bevetnie.
Beépített hangszóró: Gyatrán szól a monó hangszóró! Aránytalan, steril a megszólalás, basszus nincs, feltekerve a hangerőt zajosodás is hallható.

Energia

Akkumulátor: 3320 mAh, nem cserélhető. Ehhez a kijelzőhöz, hardverhez, és igénybevételhez (fotózásnál majd’ egy percen át teljes gázzal dolgozik a vas) ez egyszerűen kevés. Előfordult, hogy ha sok képet lőttünk, folyton be volt kapcsolva a net, akkor 4 óra után kipurcant. Ilyen rövid üzemidő ma már rettenetesen kevés.
Gyorstöltés: Támogatott. 18 W – közepes érték.
Vezeték nélküli töltés: Támogatott. 10 W – ez is.

Kamera

Hátlapi: Ez ugyebár a Nokia nagy trükkje, hiszen itt 6 (!) kamerát helyeztek el. De nem ám úgy, hogy az egyik nagy látószögű, a másik teleobjektív stb. ami lehetővé tenné, hogy egyszerűen hozzunk létre különféle típusú fotókat, ami rém sokoldalúvá tenné a telefont.. Nem! Egy mélységélesség adatokat gyűjtő kamera mellett öt majdnem teljesen ugyanolyan (12 megapixeles, f/1,8 rekeszértékű) egység kapott itt helyet, amelyek közül kettőbe építettek színszűrőt.

Ennek a megoldásnak az az értelme, hogy így sokkal több fénnyel dolgozhat a termék, mint a hagyományos egykamerás rendszer esetén. Ennek következtében pedig a színek papíron tisztábbak, gazdagabbak, és kevés fénynél is jó képeket készít a telefon. DE! Mindennek ára van. Mégpedig az, amit már korábban is említettünk. Azaz, hogy egy fotó elkészüléséhez 40-50 másodpercre van szükség, ráadásul ilyenkor maximális fordulatszámon dolgozik a hardver, ami melegíti a készülékházat, és zabálja az energiát. Ez egy rossz koncepció emiatt! A világosban készült képek egyébként nagyon szépek, de talán semmivel sem jobbak (vagy csak minimális a különbség), mint amit egy rivális mai csúcsmodell (Samsung S10, Huawei P30) produkál. Sötétben pedig itt is megfigyelhető enyhe elmosódás és zajosodás. Rendben, ezen a téren a legtöbb mobilnál jobban teljesít, de hát ki a fene fotóz ennyit sötétben, és pláne minek, hogy mindez megérje? Ráadásul az autófókusz nem működik tökéletesen, emiatt a sötétben készült képek egy része rossz lesz.
Bokeh mód: Van, jól is működik.
HDR: Van, de nem annyira látványos.
Videó: 4K/30 fps, Full HD/30 fps! Ez kevés!
Előlapi kamera: 20 MP. Semmi extra. Világosban elfogadható, sötétben gyatra fotók elkészítésére képes.
Bokeh mód: Portré mód a szelfikameránál nincs!
HDR: Van, de csúnya a végeredmény.
Videó: Full HD/30 fps… Nem az igazi! Vloggereknek például ez már kevés.

Ár

Nokia 9 PureView: 210 000 forint. A tudásához képest jelentősen túlárazott!

Kinek ajánljuk – Nokia 9 PureView

– Nokia fanoknak.
– Kifejezetten fotózásra keres egy telefont.
– Ráér…
– Játékra használná a készüléket.
– Képeket szerkesztene rendszeresen a mobilon.

Kinek nem ajánljuk – Nokia 9 PureView

– Fontos a jó akkumulátor üzemidő.
– Zavarja, ha melegszik a készülék.
– Vlogger, YouTuber.
– Türelmetlen típus.
– Jó ár/érték arányú telefont keres.

Még több információ a Nokia 9 PureView okostelefonról a termék hivatalos weboldalán

  • Dizájn
  • Kijelző/Képminőség
  • Teljesítmény
  • Akkumulátor
  • Kamera
  • Hang
  • Ár/érték arány
  • Hűha faktor
3.4

Összegzés

A Nokia 9 PureView telefon messze van a tökéletestől. Vannak komoly erősségei és gyengeségei egyaránt. Kár, megint kimaradt egy nagy lehetőség…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne. Itt tudsz kapcsolatba lépni vele: peter@techworld.hu

Ezeket olvastad már?