Huawei P40 Pro – Csalódás és zsákutca a Huawei új csúcstelefonja

Végre kipróbálhattuk a Huawei, Google szolgáltatásoktól mentes új csúcsmobilját! Megnéztük, hogy milyen képminősége, a kamerája, mennyire erős és mennyire használható jól.

Huawei P40 Pro

A Huawei évről-évre úgy tört fel a mélyből, mint valami bespeedezett vakond, azonban 2019-ben a csúcstól látótávolságra kerülő konszern lendületét megakasztotta a kínai-amerikai kereskedelmi háború. Trump megtiltotta egy csomó cégnek, köztük a Google-nak, hogy a Huawei-jel (és még egy rakat más kínai céggel) bizniszeljen. Ennek következtében pedig a 2020-as telefonokból már hiányzik a Google Mobile Service szolgáltatáscsomag. A Huawei gőzerővel dolgozott az elmúlt időszakban, hogy egy működőképes alternatívával álljon elő, ezért is csúszott sokat az év első felére szánt csúcsmodell a P40 Pro rajtja. A termékbe belepakoltak (majdnem) mindent, amit ma mobilfronton tudnak, lássuk mire elég ez ma!

Külső

Dizájn: Jól néz ki a fém készülékházra „lefolyó” kijelző, a vékony káva, a képernyőbe vágott kamerasziget, de mindezt már láttuk korábban. A hajtogathatós mobilok mellett ezek a hagyományos kialakítású modellek már nem tűnnek annyira innovatívnak.
Ergonómia: Tökéletes, az illesztések hibátlanok, a gombok jó helyen vannak, és kellően stabilak, nem lötyögnek. A nagy méret miatt nem minden esetben használható “egykezes” telefonként.


Strapabíró kialakítás: IP68 minősítésű, azaz bírja a port és a nedvességet, konkrétan másfél méteres mélységig vízálló.
USB: 3.1 Type-C.
Fejhallgató csatlakozó: Természetesen nincs. Agybaj.
Notch: Van, jó nagy sajna.
Kijelző/készülékház arány: 91,6% szuper.
Ujjlenyomat olvasó: Van, a képernyő alá építve. Szuperül működik!
Méret, súly: 158.2 x 72.6 x 9 mm (egy újabb tepsitelefon, de egész vékony (de pl. a Samsung S20 Ultra vékonyabb egy hangyafülnyit), 209 gramm (az átlagnál nehezebb).

Kijelző

Paneltechnológia: OLED. A lehető legjobb!
Méret: 6,58 inch. Nagy, de azért van már ennél nagyobb mobil is.
Felbontás: 1200 x 2640 pixel képpont, ami ilyen méret mellett jó, de nem extrémen kiemelkedő felbontásnak számít. A pixelsűrűség 441 ppi (például a Samsung S20 Ultra esetében ez 511 ppi), a képi világ éles, minden tükörsima, az átmenetek hibátlanok.
Képfrissítési ráta: Maximum 90 Hz! Már vannak 120 Hz-es mobilok is, de az átlagos 60 Hz-nél persze jobb.
Kontraszt: Végtelen. Nyilván a legjobb.


Színek: Gyönyörűek, valósághűek és a pixelenkénti képvezérlésnek köszönhetően olyan, mintha belülről ragyognának. A színhőmérséklet állítható, a beállításokat a rendszer stabilan tartja, villódzás, remegés nem tapasztalható, de ez ezen a szinten alap.
Maximális fényerő: 596 nit (auto módban), 446 nit (manuális módban). Fényerő tekintetében is elmarad a nagy riválisaitól, aminek következtében a HDR effekt nem annyira látványos a nagy dinamikatartományú anyagoknak. Arra bőven elég, hogy napfényben is jól látható maradjon a kép, ilyenkor már nem annyira átütőek a színek.
Minimális fényerő: 1,4 nit. Kellően alacsony! Sötétben is lehet normálisan használni a telefont, nem süti ki a szemünket, agyunkat.
Betekintési szög: Tökéletes. Még teljesen kiszorított pozícióból nézve a kijelzőt sem kezdenek torzulni a színek.
HDR: Támogatott, de „csak” a HDR10 szabvány, azaz a dinamikus HDR formátumokat itt el lehet felejteni. Hmmm. Ez megint egy olyasmi ami nélkül nyilván lehet élni, de nem ezt várod egy csúcs-csúcs-csúcsmobiltól.
Strapabíró üveg: Van.

Teljesítmény

Hardver: 8 magos HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+) processzor (2×2.86 GHz Cortex-A76 & 2×2.36 GHz Cortex-A76 & 4×1.95 GHz Cortex-A55), 8 GB RAM, Mali-G76 MP16 grafikus chip. Ezzel nem spóroltak, de messze nem a legerősebb konfiguráció a mai piacon.


Mire jó: Majdnem Mindenre. Vicc nélkül! Csúcsgrafikás játék, mozgóképvágás, képszerkesztés, 4K HDR filmek futtatása, óriási képek nézegetés sem döccenti meg. Viszont a nagy felbontású, illetve Este módban a képfeldolgozás, valamint a szuperlassított videók feldolgozása bántóan hosszú másodpercekig tart. Emiatt azt tapasztaltuk, hogy ezeket az egyébként szuper funkciókat nem is használtuk olyan szívesen. Egy városnézésnél az idegbajba lehet kergetni mindenkit azzal, ha 5-6 másodpercet kell várni minden egyes fotó elkészítésére.
AnTuTu: A teljesítmény mérésére szolgáló szintetikus tesztprogramon 463 991 pontot ért el, amivel messze elmaradt az e téren világelső telefonoktól.


Oprendszer: Android alapú, a saját EMUI felülettel és extra funkciókkal. Gyors, stabil, magyarul is tud persze.
Adattárolásra szolgáló memória: 256 GB, bőven elég egy darabig mindenre, nem kell cipőkanállal helyet szorítani a nagy felbontású videóknak, fotóknak és óriási appoknak sem.
5G: Támogatott.

Google nélkül

Azzal, hogy a Huaweinek megtiltották, hogy a Google Mobile Services (GMS), azaz a Google mobil szolgáltatásait használja a telefonjain eléggé komoly ütést vittek be a cégnek. Ez ugyanis azt jelenti, hogy az összes korábban elérhető alkalmazást letiltották előlük, így azok mindegyikét át kellett írniuk, kompatibilissá kellett tenniük a saját rendszerükre (Huawei Mobile Services). Ma már ezzel egész jól haladnak, hiszen a saját alkalmazásboltjukon, illetve különféle alternatív forrásokból (cégek weboldala, külső alkalmazásboltok (pl. Amazon) stb.) Már beszerezhető rengeteg szoftver, vagy a megszokott appok nagyon jól használható alternatívái. Van Facebook, elérhető a Gmail, a Waze, a YouTube, a Budapest Menetrend, Netpincér, Skype, Snapchat, Viber stb. Viszont így is kb. másfél nap (~kb. 20 óra) volt, mire összevadásztunk mindent, és az ember egy vagyonokba kerülő csúcstelefontól nem azt várja, hogy utána még egy csomó időt vacakoljon az alkalmazások felrakásával.

Ráadásul így is van egy csomó app, amiről le kell mondani. Így például a Netflix, a BKK Futár, a Eurosport Player és egy rakat játék, például a CoD: Mobile, a Clash Royale. Egyes szoftverekben pedig bizonyos funkciók nem működnek, például a Revolutból hiányzik a mobilfizetés lehetősége. És, akkor még arról nem is beszéltünk, hogy korábban, GMS-n keresztül megvásárolt alkalmazásokról vagy egyéb tartalmakról le kell mondani! Azokat bukjuk, ha új Huawei telefont, így például egy P40 Pro modellt veszünk. Ez pedig tutter, hogy sokak számára nagyon komoly visszatartó erő lesz. Ha az ember elköltött már egy raklap pénzt mindenfélére korábban, akkor magasról tesz arra, hogy kinek van igaza a kereskedelmi háborúban, vagy ki szararc, csak azzal foglalkozik, hogy megkapja, ami jár neki. Teljes joggal, tesszük hozzá.

Hang

Beépített hangszóró: A hangerő megfelelő, de megszólalás egy picit aránytalan, a basszusokat alig hallani, a magasak tolakodóak, a végeredmény steril és kicsit természetellenes. Videózásra, játékra még így is vidáman használható, de zenehallgatásra nem igazán.
Fül-/fejhallgatóval: Teljesen rendben van, lehet használni zenehallgatásra is. A nagy felbontású, tömörítetlen, legjobb minőséget szavatoló állományok megszólaltatása is megoldott.

Energia

Akkumulátor: 4200 mAh, nem cserélhető. A kapacitás jó, de nem extrémen kiemelkedő, és ez az üzemidőn is meglátszik. Használattól függően, 6-9 órával számolhatunk (50%-os fényerő mellett), ami ilyen bika vas, és ilyen kijelző mellett közepesen jónak mondható.
Gyorstöltés: Támogatott. 40 watt! Szuper, ez azt jelenti, hogy 100%-os töltöttség kb. egy óra alatt elérhető.
Vezeték nélküli töltés: Támogatott. Remek!

Kamerák

A kamerás szekcióról egy részletesebb, számos fotóval, videóval megtámogatott anyagot akarunk csinálni a jövőben, úgyhogy most csak röviden a lényeg!

Hátlapi fotó

Főegység: 50 megapixel, f/1.9 rekeszérték, széles látszószöggel. Világosban és sötétben is remek képeket lő, zajosodás és elmosódottság nélkül.
Ultraszéles látószögű kamera: 40 megapixel, f/1.8 rekeszérték, ultraszéles látószöggel. Ennek segítségével “több, minden fér” rá a képre, de vannak olyan mobilok már, amelyeknél nagyobb a látótér. Világosban és sötétben is jól szuperál.


Nagyított: 12 MP, f/3.4 rekeszérték, 5x optikai, 50x digitális zoom funkcióval, de z utóbbinak nincs értelme, vállalhatatlanok lesznek ilyenkor már a képek. Mobiltelefonokhoz képest szokatlanul jó nagyított képek lőhetőek vele. Leginkább csak világosban, jó fényviszonyok mellett használható jól, a sötétben sokszor katasztrofálisan zajos lesz a végeredmény.
Mélységkamera: Van, ami a mélység-élesség illúziójának megteremtéséhez gyűjti az adatokat, illetve lehetővé teszi a 3D szkennelés funkció használatát.
Portré mód: Van, egész jól működik.
Szupermakró: Nincs! Miért nincs?
HDR: Támogatott.

Sötétben ilyen képeket lő

Hátlapi videó

Felbontás: 8K Nincs! 4K (60 fps), Full HD (240 fps), HD (960 fps). Korrekt, de ma ez ezen a szinten az alap.
Stabilizátor: Van! Remekül kiküszöböli a kézremegésből, mozgásból fakadó anomáliákat.
HDR: Támogatott. Remek!
Szuperlassítás funkció: Van, és iszonyatosan látványos felvételeket lehet vele készíteni.

Előlapi

Fotó/videó: 32 megapixeles, f/2.2 rekeszértékű kamera. Akár 4K felbontású, 60 fps rögzítési sebességű videók is rögzíthetőek vele. A minőség nem annyira jó, mint amit a hátlapi kamerarendszer produkál, de szinte minden más szelfikameránál jobb.

Ár

Huawei P40 Pro– 394 000 forint: Hát ez iszonyat sok pénz, főleg ahhoz képest, hogy mit tud és hogy milyen kompromisszumok megkötésére készteti az emberek többségét a Google Mobile Services hiánya. Egyszerűen nem értjük a koncepciót.

Kinek ajánljuk – Huawei P40 Pro

– Menő, elit kategóriás telefont akar
– Videózna, vlogger
– Fotózna, instagrammer
– Nem zavarja a GMS hiánya
– Játszana a legmenőbb játékokkal, a legjobb grafikai beállítások mellett.
– 4K videórögzítésben gondolkodik
– Fontos a jó szuperlassítás funkció
– Lényeges a tökéletes képminőség a kijelzőn

Kinek nem ajánljuk – Huawei P40 Pro

– Aki utál vacakolni az alkalmazások összevadászásával
– Az elérhető legjobb mobilt akarja
– Fontos a lehető legnagyobb képfrissítési ráta
– Olcsó mobilt keres
– Korábban már vásárolt mindenféle dolgot a Google Mobile Services-en keresztül, és nem akar lemondani ezekről

Még több információ a Huawe P40 Pro telefonról a termék hivatalos weboldalán

 

  • Dizájn
  • Kijelző/képminőség
  • Teljesítmény
  • Akkumulátor
  • Kamera
  • Hangminőség
  • Ár/érték arány
  • Hűha faktor
3.9

Összegzés

A Huawei P40 Pro a kamerát leszámítva szinte mindenben elmarad a rivális toptelefonoktól. Ráadásul a GMS hiánya miatt egy csomó appról és megszokott szolgáltatásról le kell mondanunk, az ára pedig eléggé sújtólég.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne. Itt tudsz kapcsolatba lépni vele: peter@techworld.hu

Ezeket olvastad már?

Apple telefon

Rengetget bukhat az Apple

Ipari mennyiségű fejlesztő követel majd’ egy milliárd dollárt az Apple cégtől. Újabb nap,