Kipróbáltuk a nyár közepén bemutatott Samsung Note20 mobil 5G-s verzióját, amelyhez jár egy extra toll is! Megnéztük, hogy mennyire használható ez a kiegészítő, mennyire erős a telkó, milyen a kijelzője, egyáltalán, hogy megéri-e megvenni.
Samsung Note20
A Samsung már hagyományosan a nyár közepén mutatja be Note családba tartozó topmobiljait. Idén a cég már két modellel jelentkezett, a Note20 és a Note20 Ultra személyében. Mi most ezek közül az olcsóbb Note20 5G támogatású változatát próbálhattuk ki egy rövid ideig!
Külső
Dizájn: Teljesen úgy néz ki, mint bármelyik közép- vagy felső kategóriás mobil. A képernyő nem borul rá a fém készülékházra, a kávák vékonyak, és a kijelzőbe vágott notch sem hiányzik, de ma már ez nem számít extrának. A hátlap nagyon jól néz ki, matt, visszafogott, nyoma sincs szerencsére a bazári színváltós, csillogós, meg szivárványeffektes parasztvakítós megoldásoknak.
Ergonómia: A tapintása, fogása kényelmes. Az összeszerelés hibátlan, a gombok jól elérhetőek, nem lötyögnek.
Strapabíró kialakítás: Megkapta a legrambóbb Gorilla Glass védőüveget, és az IP68 minősítést, azaz víz- és porálló. Remek!
USB: USB 3.2 Type-C. A lehető legjobb.
Fejhallgató csatlakozó: Felejtős. Egy agyrém, hogy ezt lehagyták róla!
Notch: Van. Nem túl nagy, enyhén nyújtott, nem zavaró.
Képernyő/készülékház arány: 89,2 %, Remek érték!
Ujjlenyomat olvasó: Van, a képernyő alá építve. Jól működik.
Méret, súly: 161.6 x 75.2 x 8.3 mm (nagy lapáttelefon, egész vékony) 192 gramm (átlagos).
Kijelző
Méret: 6,7 inch. Szép nagy!
Paneltechnológia: OLED. A lehető legjobb.
Felbontás: 1080 x 2400 képpont. Ilyen méret mellett ez jó, de nem extrémen kiemelkedő felbontásnak számít. amit a 393 ppi pixelsűrűségi adat is alátámaszt. A képi világ éles, a pixelek egyáltalán nem láthatóak, a finom átmenetek, illetve a ferde és görbe vonalak is rendben vannak. Szóval lehet, hogy nem is kell ennél nagyobb felbontás.
Képfrissítési ráta: 120 Hz. Jelenleg mobil fronton ez a csúcs. Mivel ennek köszönhetően az átlagosnál kétszer több képkocka jelenik, jelenhet meg másodpercenként, ami a játékok futtatása vagy a tartalmak átpörgetése, scrollozása során hasznos. A különbség érezhető egy 60 Hz-es telefonnal összehasonlítva, szóval ez nem valami marketing humbug, hanem tényleg van értelme. (A nagy képfrissítési rátáról itt írtunk hosszabban)
Kontraszt: Végtelen. Nincs ennél jobb.
Színek: Tökéletesek, ragyogóak, fátyolosságnak nyoma sincs.
Betekintés szög: Hibátlan.
HDR: Támogatott! Szuper.
Maximális fényerő: 1500 nit, kimagasló érték. A nagy fényerőnek köszönhetően világosban, napfényben is jól látható marad a kép, és a HDR tartalmak is látványosabban jelennek meg.
Minimális fényerő: 1,2 nit. Elég alacsony ahhoz, hogy vaksötétben se legyen zavaró.
Védőüveg: Van, a már említett Gorilla Glass 5. Jó & hasznos!
Teljesítmény
Hardver: 8 Exynos 990 (7 nm+) (2 db. 2.73 GHz Mongoose M5 & 2 db. 2.50 GHz Cortex-A76 & 4 db. 2.0 GHz Cortex-A55 mag) processzor, 8 GB RAM, Mali-G77 MP11 grafikus chip. Igen-igen erős konfigurációnak számít manapság.
AnTuTu: A teljesítmény mérésére szolgáló AnTuTu szintetikus tesztprogramon 532 479 pontot ért el, amivel jelenleg a világ legerősebb telefonjai közé tartozik.
Mire jó: Mindenre. Vicc nélkül! Csúcsgrafikás játék, mozgóképvágás, képszerkesztés, 4K HDR filmek futtatása, óriási képek nézegetés sem döccenti meg.
DeX: Támogatott, azaz a működik a számítógépes mód is, így a termék használható PC-ként is.
Oprendszer: Android 10, a saját One felülettel (One UI 2.5) és extra funkciókkal (pl. Bixby mesterséges intelligencia) kiegészítve. Nagyon jól használható!
Adattárolásra szolgáló memória: 256 GB, bőven elég mindenre. Ráadásul UFS 3.0 szabványú a fájlrendszer, emiatt az adatokat gyorsan éri el a rendszer, mint korábban.
Melegedés: Nem jellemző.
5G: Támogatott a legújabb mobilkommunikációs technológia. Van olyan változata is, aminél viszont nem, de az olcsóbb is.
Hang
Beépített hangszóró: Hozza a szokásos mobilos hangminőséget: Azaz megszólalás nem az igazi. A basszusokat nem nagyon lehet hallani, a dinamika hiányzik, a hangereje pedig közepes.
Fül-/fejhallgatóval: Teljesen rendben van, lehet használni zenehallgatásra is, sőt e téren akár a direkt erre tenyésztett mobil médialejátszókkal is felveszi a versenyt!
Energia
Akkumulátor: 4300 mAh, nem cserélhető. A kapacitás remek, és ez az üzemidőn is meglátszik. Használattól függően, 12-14 órával számolhatunk (50%-os fényerő mellett), ami ilyen bika vas, és ilyen kijelző mellett nagyon jónak mondható.
Gyorstöltés: Támogatott (25W). Szuper.
Vezeték nélküli töltés: Támogatott. Remek, nagyon luxy!
Kamera
A mai trendeknek megfelelően sokoldalú képalkotást biztosító, több kamerás rendszerrel látták el a Samsung Note20 telefont.
Hátlapi fotó
Főegység: 12 MP, f/1.8, rekeszérték, széles látószög. Világosban és sötétben is eszméletlen jó, színpontos, zajosodásmentes fotók készíthetőek vele.
Ultraszéles látószögű kamera: 12 megapixel, f/2.2 rekeszérték, 120 fokos látószöggel. Ez a Samsung telefonok nagy dzsókere, hiszen ennek segítségével “több, minden fér” rá a képre, viszont az enyhén halszemoptikás hatású lesz. Világosban, jó fényviszonyok mellett szuper, a sötétet annyira már nem szereti, elfordulhat zajosodás, elmosódottság.
Nagyított: 3x optikai zoommal megtámogatott, 64 megapixeles, digitális nagyítást lehetővé tevő egység f/2.0 rekeszértékkel. Nagyon sötétben, éjszaka már hajlamos enyhe zajosodást produkálni.
Makró: Nincs.
Mélységkamera: Nincs. Megoldották a többivel a mélységélesség illúziójának megteremtéséhez szükséges adatok begyűjtését.
Hátlapi videó
Felbontás: Rengeteg opció, 8K (24 fps), 4K (30/60 fps), Full HD (30/60/240 fps) 720p (max 960 fps). Egyszerűen remek! És a minőség is rendben van.
Stabilizátor: Nem hiányzik, és jól is jön mozgás közben.
HDR: Támogatott. Remek!
Lassítás: Van. Jól működik.
Szuperlassítás: Van, egyszerűen szuper. Pazar kis anyagokat lehet ezzel összehozni.
Előlapi
Fotó: 10 megapixeles széles látószögű kamera. A minőség rendben van, de azért a nyomába sem ér annak, amit a hátlapi egység produkál.
Videó: 4K/30 fps a maximum, extra opciók nincsenek.
Toll
S Pen: A Samsung Note20 is megkapta a régebbi Note telefonok egyik nagy extrájának számító aktív tollat természetesen. Ezzel lehet jegyzetelni, rajzolgatni (akár komoly szinten is, a megfelelő alkalmazások segítségével), megkönnyíti a vezérlést, hiszen sokkal pontosabban tudunk rábökni egy kis képernyőrészletre, mintha azt az ujjainkkal tennénk.
Távirányító funkciók: Igen! Lehet vele távolról exponálni, illetve egyes alkalmazásoknál a toll mozgatásával bizonyos feladatok végrehajthatóak. (Például kaszálni kell vele, és lépteti a képeket, stb.).
Van értelme a tollnak?: Igen, egyértelműen hozzáadott értéket jelent, de azért rá kell szánni az időt, hogy az ember megtanulja normálisan kezelni. Mindenesetre nagyon hasznos kiegészítő, ami megkönnyíti a munkavégzést is.
Ár
Samsung Note20 5G – 389 000 forint. Ez nem kevés pénz, de szerintünk a tudása alapján ez reális összeg, sőt.
Kinek ajánljuk – Samsung Note20
– Felső kategóriás mobilt keres.
– Munkára (is) használná a telefonját.
– Játszana.
– Filmekhez keres jó kis mobilt.
– Vlogger, YouTuber, Instagrammer, fotóblogger.
– Lényeges a tökéletes fekete, a végtelen kontraszt, a markáns színek, azaz a hibátlan képminőség.
– Tradicionális kialakítású termékben gondolkodik.
Kinek nem ajánljuk – Samsung Note20
– Olcsó mobilt keres.
– Villantós, nagyon figyelemfelkeltő telefonra vágyik.
Még több információ a Samsung Note20 telefonról a termék hivatalos honlapján