Régóta tanulmányozzák azokat az űrből érkező rejtélyes rádiójeleket, amelyek 90-67 napos ciklusban ismétlődnek, és a napokban ismét észlelték őket.
A gyors rádiókitöréseket több szempontból is nagyon nehéz észlelni, többek között azért, mert viszonylag rövid ideig tartanak, egészen pontosan a másodperc ezredrészénél is rövidebb ideig.
„A tudósok nem tudják a rádiójelek forrását, csupán azt, hogy 67 napig „csendes”, majd 90 napon át ismét aktívan küldi a jeleket, hogy utána újabb 67 napra „lenyugodjon”, és így tovább” – írja a HVG.
Mivel a rádiókitörések (Fast Radio Bursts) többnyire kiszámíthatatlanok, így a tudósok a fenti ciklus ellenére sem voltak biztosak benne, hogy ezúttal is érkeznek-e majd a megszokott rádiójelek. Az FRB 121102 névre keresztelt rádiójelek azonban most sem maradtak el, így már kijelenthető, hogy egy egészen egyedi jelenségről van szó. Arról már nem is beszélve, hogy a rendszeres ismétlődés külön öröm a szakemberek számára, hiszen így lehetőségük van, hogy tüzetesebben is vizsgálják az adott jelenséget.
A Max‑Planck Rádiócsillagászati Intézet egyik csapata 2017 szeptembere és 2020 júniusa között figyelte az FRB 121102-t, és arra a következtetésre jutottak, hogy a rádiókitörések 161 napos ciklussal bírnak. A Manchesteri Egyetem tudósai végül összefésülték az eredményt a kínai szakemberekével, és úgy gondolják, hogy egészen pontosan 156,1 napos a fent említett ciklus.
A rádiójeleket egyelőre óriási titok övezi, ugyanis a csillagászok még nem tudták megfejteni, hogy mi állhat a háttérben, de a jelenlegi számítások szerint augusztus 31-e és szeptember 9-e között érhet véget az FRB 121102 aktív ciklusa.
Forrás: HVG
[sc name=”facebook” ]