Oroszország feloldotta azt a korábban titkosított propagandafelvételt, amelyen a világ legerősebb bombája, a Cár-bomba látható „akcióban”.
A Cár-bomba a valaha épített legnagyobb hatóerejű atomfegyver, amelyet az 1950-es években fejlesztettek ki, és 1961. október 30-án robbantottak fel. Az orosz nukleáris ipar 75. évfordulója előtt tisztelegve most feloldották annak a propagandavideónak a titkosítását, ami a bomba megépítését és éles tesztelését mutatja be.
https://www.youtube.com/watch?v=nbC7BxXtOlo&feature=emb_logo
Bár a bomba már az 1950-es évek végére teljesen kész volt, a hidegháborús helyzet átmeneti javulása miatt nem került sor a kísérleti robbantásra. 1961-ben a keleti és nyugati oldal szembenállásának megerősödésekor (1961-ben az első berlini fal, 1962-ben a kubai rakétaválság) azonban úgy véltél, hogy eljött az ideje a fegyver elképesztő képességeinek demonstrálása.
A tesztrobbantás a Jeges-tengeren található Novaja Zemlja szigetcsoport északi, lakatlan szigetén történt, a bombát 10,5 kilométeres magasságból dobták le, és végül 4,2 kilométeres magasságban robbant fel – írja a Quibit. A gombafelhő 65 km-es magasságig nyúlt fel, így egészen a mezoszférát is elért. A bomba lökéshulláma 900 km-mel arrébb lévő településeken is érződtek – így Finnországban és Norvégiában is -, nem egy helyen törte be például a házak ablakait, azonban személysérülés hivatalosan nem történt.
A hidrogénbomba hatóereje 50 millió tonna TNT-ének felelt meg (vagyis 50 megatonnás volt), összehasonlításképpen a Nagaszakit sújtó Fat Man 21 kilotonna robbanóerővel rendelkezett.
A hidrogénbombát termonukleáris bombának is szokás nevezni, és lényegesen pusztítóbb erejű az atombombánál – a különbség elsősorban atomi szinten, illetve a hatékonyságukat vizsgálva fedezhetőek fel.
[sc name=”facebook” ]