A vékony, kecses, könnyű, mobilis laptopok sorát bővíti az Asus ZenBook UX425, ami előzetesen egész jónak tűnt. De mi igaz mindebből a valóságban? Érdemes megvenni? És ha igen, kinél válhat be?
Asus ZenBook UX425
Az Asus is több vasat tart a tűzben notebook fronton. Az úgynevezett lifestyle masináknak a ZenBook családot hozták létre, amely jellemzően könnyen hordozható, dizájnos, fancy, hétköznapi használatra szánt modelleket tartalmaz. E csoport egyik legújabb tagja a dallamos nevű UX425, amelynek Intel alapú változata járt nálunk!
Külső
Kialakítás: Hagyományos, nem kihajtható, tabletként nem használható hordozható számítógép.
Dizájn: Visszafogott, letisztult külső. A megjelenés nagyon szolíd, gyakorlatilag semmilyen idióta díszítést nem tartalmaz, de ez nagyon jól áll neki. Nekünk nagyon tetszett!
Méret: 31.9 x 20,8 x 1.39 mm. Kicsi, kecses, karcsú, jó vékony!
Súly: 1,13 kilogramm. Pillekönnyű! A termék nagyon kényelmesen hordozható.
Strapabírás: Nagyon kényesnek tűnik, de nem az! Megkapta a MIL-STD 810G minősítést, ami azt jelenti, hogy kibírja, hogy ha ráfreccsen a víz, vagy ha lepottyan másfél méterről, és a nap vagy a por sem öli meg. A ZenBook 14 emellett sikerrel teljesítette az ASUS saját, az iparági szabványokat messze meghaladó laptop-nyúzópróbáit is. Állat!
Csatlakozók: HDMI, 2 db Thunderbolt 3 USB-C (akár 40 Gbps), 1 db USB 3.2. 1. gen. Type-A (akár 5 Gbps), MicroSD kártyaolvasó, fejhallgató. Ami kellhet, az itt van (A Lan port hiányzik, de az egy adapterrel pótolható).
Teljesítmény
Hardver: Több féle konfiggal elérhető, nálunk egy ilyen cucc járt: 10. generációs Intel Core i7-1065G7 processzor, 1.30 GHz-es négymagos, Turbo Boost-al (akár 3.90 GHz) + 32 GB RAM (!!!) , Intel Iris Plus grafikus vezérlő. A proci és a RAM terén is kiemelkedő, egyedül a komolyabb grafikus kártya hiányát lehet felróni, de az jelentősen növelte volna a méretet és az árat is.
Mire jó: Ebből fakadóan “mindenre” nem jó. Levelezésre, szövegszerkesztésre, netezésre, táblázatkezelésre, csetelésre, Facebookozásra, kép nézegetésre, képszerkesztésre kiválóan, 4K HDR filmnézésre alkalmas. DE! Komoly szinten videót szerkeszteni, 3D programokat futtatni, renderelni, tervezőprogramokat futtatni nem lehet vele. Ugyanígy el lehet felejteni persze a jobb grafikájú játékokat is.
Háttértár: 1 TB SSD. Ez azért pazar! Ekkora tárhely gyakorlatilag mindenre elég, és rettenet gyors is!
Kijelző
Paneltípus: IPS LED LCD, nem érintésérzékeny.
Méret, felbontás: 14 inch, Full HD (1920×1080 képpont) felbontás! Nagyon jó, a részletességre nem panasz.
Fényerő: Maximum 400 nit, közepes. Ez pedig azt jelenti, hogy napfényben már nem látható tökéletesen a képernyő, viszont egy szobában, irodában nincs gond vele.
Kontraszt: 1326:1 valós kontrasztot mértünk, ami a világcsúcstól igen messze elmaradt, de az IPS kijelzők között az átlagosnál jobbnak számít. Viszont a látott kép rendben van, kellően kontrasztosnak tűnik.
Színek: A “fekete” a paneltechnológiából fakadóan nem az igazi, sötétben inkább igen sötét szürkének tűnik. A többi árnyalattal nincs különösebb gond, a tónusok szépek, természetesek, élettel teliek.
Betekintési szög: Nagyon jó! Még oldalról/felülről nézve a kijelzőt sem kezdenek torzulni a színek, invertálódás nem tapasztalható.
Mozgásmegjelenítés: Szuper, akadozás nincs, anomáliák (remegő aura, vibrálás, utánhúzás) nincsenek.
Homogenitás: A fényerő eloszlása kellően egyenletes, így foltok-felhők nem tűnnek fel a képernyőn.
Használat közben
Billentyűzet: A szennyeződésgátló, szigetes kialakításnak köszönhetően a gombok közé nem eshet be semmi. A nyomásút közepes, a gombok kellően érzékenyek, valamint kellően masszívnak tűnnek. A billentyűzet kellően nagy, a numerikus padot (azt oldalt elhelyezett számokat), pedig az Asustól már korábban megismert módon az egérpad alá száműzték érintésérzékeny formában. Ez jó megoldás, használható is, bár nyilván nem olyan kényelmes, mintha igazi gombokat püfölne az ember. Szóval aki sokat használja ezt a részleget a számítógépén, akkor az inkább válasszon olyan modellt, amelynél a numpad fizikai valójában is megtalálható.
Tapipad: Megfelelő méretű, kényelmesen használható, érzékenysége változtatható. Sajnos rendes fizikai gombok nincsenek rajta.
Melegedés: Némi melegedéssel számolni kell, de komolyabb forrósodást nem tapasztaltunk, így akár ölben is használható.
Zaj: Az aktív hűtőrendszer alig bocsájt ki hangot, egyáltalán nem zavaró a zajszint.
Kamera: HD felbontású, beépített mikrofonnal. Teljesen jó minőséget produkál. Simán lehet vele videotelefonálni, konferenciabeszélgetést folytatni.
Ujjlenyomat olvasó: Nincs.
Energia
Akkumulátor: Egészen fantasztikus, 67 WH telep került bele. Ez a kapacitás pedig ebben a lifestlye termékcsoportban kiemelkedően jónak minősül. Az üzemidő 50 százalékos fényerő mellett használattól függően 12-17 óra között alakul, ami baromi jó érték! Akár egy napot is ki lehet vele húzni gond nélkül. Ezt a részét imádtuk!
Hangminőség
Hangszórók: A cég nagyon büszke a notiba pakolt Harman Kardon hangrendszerre, de az az igazság, hogy ez semmi extrát nem produkált. A hangerő mondjuk megfelelő, ám a mély hangokat nem hallani, dinamika nincs, a sztereó hangtér felejtős, és aránytalanságok, pontatlanságok is felfedezhetőek, viszont zavaró hibákkal nem kell számolni. Tehát aki jó hangélményre vágyik, annak muszáj csatlakoztatnia hozzá egy külső hangcuccot. Valamilyen hangfalakat, hangsugárzót vagy hangprojektort. Mindent összevetve azt mondanánk, hogy filmezésre, játékra bőven megteszi, zenehallgatásra már nem igazán alkalmas.
Fejhallgató: Fejhallgatóval nagyon jó a hangminőség.
Ár
Asus ZenBook 14 (UX425JA) – 300 000 forint. A tudásához képest az ára okés.
Kinek ajánljuk – Asus ZenBook UX425
– Ultravékony, ultrahordozható notebookot szeretne.
– Letisztult, egyszerű dizájnban gondolkodik
– Elegáns külsejű hordozható gépet akar, amivel be lehet ülni akár egy komoly üzleti tárgyalásra is.
– Fontos a nagy tárolókapacitás.
– Alapvetően a hétköznapi feladatokra kell egy gép.
– Filmezne, videózna.
– Fontos a nagy üzemidő.
Kinek nem ajánljuk – Asus ZenBook UX425
– Olcsó notebookot keres.
– Gamer laptopra vágyik.
– Videót vágna profi szinten.
– YouTuber, Vlogger stb.
– Tervező és/vagy 3D-s szoftverekhez kell gép.
Még több információ az Asus ZenBook UX425 notebookról a termék hivatalos weboldalán.
[sc name=”facebook” ]