Ezt tudja az olcsóbb TCL telefon

Két új TCL telefon bukkant fel Magyarországon! Mi pedig a kedvezőbb árú, kisebb tudású TCL 10L nevű mobilra repültünk rá. Mit tud, mit nem tud? Mennyire erős vagy gyenge? Lehet vele játszani? Ki fog derülni minden!

A TCL nevű kínai konszern elsősorban a tévéiről ismert világszerte. 2020-ra konkrétan a második helyre jöttek fel globálisan ebben a szektorban globálisan (legalábbis saját állításuk szerint). De emellett a cég gőzerővel kezd nyomulni a mobil fronton is. Ez persze teljesen érthető, hiszen még mindig messze ez a legnagyobb piaca az elektronikai berendezéseknek. A vállalat idén nyáron végre Magyarországra is elhozta új termékeit, amelyek közül mi az olcsóbb, középkategóriás TCL 10L-t próbálhattuk ki. Nézzük, van-e esélye a gyilkos mezőnyben!

TCL telefon
Dizájn: Semmi extra

A 100 000 forint alatti telefonok birodalmában ritka az, ha valaki nagyot tud gurítani a dizájnnal, és a trendeket a TCL 10L sem töri meg. A káva vékony, a sík kijelzőbe vágva ott csücsül a kamera, a hátlap pedig csillog. Végül is nem néz ki rosszul, csak olyan semmilyen, hiszen mindezt már láttuk korábban ezerszer.

TCL telefon

A hátlap és a készülékház is műanyagból készült, a termék fogása kényelmes, nem csúszkál kifele az ember kezéből. A gombok jó helyen vannak, nem lötyögnek, az összeillesztés minősége is rendben van. Ma már kötelező USB-C (1.0) port található rajta, és a fejhallgató csatit sem spórolták le róla szerencsére. Persze már ez is marha nagy tepsifon, 16,2 centi hosszú, 7,5 centi széles, a súlya pedig 180 gramm. Sajnos semmilyen védelmet nem kapott, szóval az ütéseket, vizet és a port is rosszul tolerálja. Tehát érdemes rá rögvest valamilyen tokot + fóliát beszerezni.


Kijelző: Ehh…

A 6,53 hüvelykes kijelző 1080 x 2340 képpont felbontású, ami 395 ppi pixelsűrűséget jelent. A részletességgel tehát nincs gond, ez bőven korrekt érték. A ferde, görbe vonalak is simák, a finom átmenetek megjelenítése  is hibátlan. Viszont az alkalmazott IPS LED LCD paneltechnológia miatt a kontraszt az OLED-ekhez képest gyászos (1314:1), a tökéletes feketét el lehet felejteni, a színek pedig fátyolosak. A tónusok egyszerűen nem olyan markánsak, erőteljesek, mint amit a rivális technológia produkál. A betekintési szög nem rossz, nagyjából 160 fok környékén kezdenek fakulni az árnyalatok, invertálódástól (a fehérből fekete lesz, a kékből piros stb. ) pedig nem kell tartani.

A képfrissítési ráta 60 Hz, ami ebben a kategóriában átlagos, de már vannak itt is olyan modellek, amelyek ennél többet produkálnak (pl. a Realme 6). A maximális fényerő 400 nit, ami nem túl sok, és ez a gyakorlatban ezt jelenti, hogy a napfényben már nem igazán lehet látni a képet. A modell támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, de a viszonylag alacsony fényerő miatt a HDR effekt nem túl látványos.

Akadozó erő

A hardveren is érezni, hogy próbálták visszafogni a költségeket. A nyolc magos, 11 nanométeres gyártástechnológiával készülő Qualcomm Snapdragon 665 processzor (4 db. 2 GHz Kryo 260 & 4 db. 1.8 GHz Kryo 260 Silver mag) mellé egy kissé elavult Adreno 610 grafikus chip és 6 GB RAM társul. Ez pedig ma már gyenge-közepes vasnak számít. Mindez azt jelenti, hogy a hétköznapi használat során előfordulhat néha kisebb döccenés a weboldalak betöltése, alkalmazások elindítása futtatása során, de azért nagyon zavaró akadozásba nem futottunk bele. Fagyást, idegesítő újraindulást sem tapasztaltunk.

A netezés, chatelés, levelezés, videózás és képnézegetés gyakorlatilag problémamentes. A nagy felbontású képek feldolgozása igénybe vesz néhány másodpercet, de a teljesítményigényesebb, 3D grafikájú játékokról le kell mondani, ezek már randán szaggatnak. A modell megkapta az Android 10-re épülő saját rendszert (TCL UI). Ez persze magyarul is tud, és a szokásos extrák sem hiányoznak.

Energiaellátás

4000 mAh lítium-polimer akkumulátorral látták el, amely a mai trendeknek megfelelően nem távolítható el. Az üzemidő használattól függően, 50 százalékos fényerő mellett 9-12 óra nagyjából 4 órányi képernyőidő mellett. Tehát egy napot azért hellyel közzel ki lehet vele húzni, ami azért rendben van, még ha nem is különösebben kiemelkedő a TCL telefon e téren sem.


Hang

A legtöbb mobilhoz hasonlóan a beépített hangszórók eléggé gyatra megszólalást produkálnak. A hangerő nem túl nagy, de zajosodás még így is érzékelhető. Sztereó nincs, a basszusok gyakorlatilag érzékelhetetlenek. Ha nincs más megoldás, akkor videózáshoz és játékhoz megteszi, de zenehallgatásra nem igazán tudnánk jó szívvel ajánlani. Viszont ha rádugunk egy fülest, akkor sokkal jobb lesz a végeredmény.

Kamera

Ma már a többkamerás hátlapi rendszerek leszivárogtak az olcsóbb szektorokba is, így különösebben nagy meglepetést nem okozott, hogy a TCL 10L is sokoldalú képalkotási szolgáltatásokat kínál. A 48 megapixeles, f/1.8 főkamera nappal remek, sötétben pedig használható képeket készít. A 8 megapixeles ultraszéles látószögű egység (f/2.2) viszont már csak normális fényviszonyok mellett vethető be, kevés fénynél elég gyászos a teljesítménye. Az ultraközeli fotók létrehozására szolgáló, 2 megapixeles, f/2.4 rekeszértékű egységről gyakorlatilag ugyanezt lehet elmondani. Meg kell még említeni a mélység adatok gyűjtésére szolgáló 2 megapixeles szenzort is, amelynek köszönhetően remek portré hatású felvételek hozhatóak össze.

A videós képességei távolról sem eget rengetőek. A beépített stabilizátor ugyan tök jó, hogy van, viszont még Full HD és HD felbontásnál is be kell érni másodpercenkénti 30 képkockás rögzítési sebességgel, ami egyszerűen édeskevés a gyors mozgásokhoz. Szelfi kamera terén hozza a kötelezőt (16 MP, f/2.2, széles látószög), azaz igazán csak világosban lehet vele értékelhető képeket vagy videókat lőni.


Vélemény – Az olcsó TCL telefon

Amikor egy új piaci szereplő feltűnik a színen, akkor az ember azt várná, hogy próbál valami nagyon durvával robbantani. Azaz igen kedvező áron adnak vagy erős mobilt, vagy valami különleges extrát. Ez a borzasztóan furmányos trükk bejött a Hauwei-nek, a Xiaominak, a Realme-nek például, és joggal lehetett arra számítani, hogy a TCL is valami ilyesmivel készül. Nos, ehhez képest az olcsóbb TCL 10L kisebb csalódást okozott. A modellnek különösebben gyenge pontja nincs, de a kiemelkedő erősség is hiányzik. Az ára pedig kábé pont ugyanannyi, mint amit a már befuttatott mobilos márkák kínálnak. Lehet, hogy a gyártó másik modellje, a TCL Pro lesz az igazi megfejtés, de a véleményünk az, hogy ez a TCL telefon kevés lesz az áttöréshez.

Ár

TCL 10L – 80 000 forint: Különösebben nem jó ár/érték arányú.

Kinek ajánljuk – TCL 10L

– Emberi áron keres használható mobilt
– Fontos a sokoldalú fotózási lehetőség
– Nagyméretű telóban gondolkodik

Kinek nem ajánljuk – TCL 10L

– Csúcsmobilt keres
– Fontos a tökéletes képminőség
– Játékra keres telefont
– Videós, vlogger, YouTuber

Még több információ a TCL 10L készülékről a termék hivatalos weboldalán.

[sc name=”facebook” ]

 

  • Dizájn
  • Kijelző/képminőség
  • Teljesítmény
  • Akkumulátor
  • Hang
  • Kamera
  • Ár/érték arány
3.4

Összegzés

A TCL 10L egy tipikus alsó-középkategóriás telefon. Nincs sem kiemelkedő, sem gyenge pontja. Kérdés, hogy ezen áron van-e ennek a koncepciónak értelme.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ninja

Ninja

Igazi techninja, aki mindenhez is ért. De leginkább a tévék piacán van otthon, az ország egyik legjobban felkészült tévétesztelőjét tisztelhetjük benne. Itt tudsz kapcsolatba lépni vele: peter@techworld.hu

Ezeket olvastad már?