Ez a világ legferdébb épülete… és nem a pisai ferde torony az!

Ha ferde épület, akkor pisai ferde torony – gondolhatnák a laikusok -, ám az Abu-Dzabiban található Capital Gate már 10 éve letaszíthatatlan a világ legferdébb épületének trónjáról. 

Az Egyesült Arab Emírségek fővárosa, Abu-Dzabi 2010-től kezdődően elképesztő fejlődésen ment keresztül, így mára a város szinte felismerhetetlen korábbi önmagához képest. A Capital Gate névre keresztelt épület a főváros egyik fő turista látványossága, hiszen bár az épületek tekintetében a ferdeség inkább hibának tekinthető, addig a Capital Gate esetében kifejezetten ez volt a cél.

capital gate
Forrás: Abu Dhabi Hotel Guide

Abu Dzabi ikonikus ferde felhőkarcolója 160 méter magas, 5 szintes és 18 fokos szögben dől nyugatnak – ez pedig mintegy négyszer-ötször akkora, mint a pisai ferdetorony dőlésszöge. Ez utóbbi az 1990-es mérések szerint 5,5 fok volt, mára viszont ez az adat 3,99 fokra csökkent.

capital gate pisai ferde torony
Forrás: Britannica

Az épület egy 7 méter mély vasbeton hálón nyugszik, külső vázát acél alkotja, 490 pillérrel, melyeket 100 méterrel a föld alá helyeztek el, hogy a szeizmikus nyomásnak és a szélnek egyaránt ellenálljon. Egyedülálló formája valóságos úttörőnek számít  az építészetben, hiszen nem csak keskeny, hanem úgynevezett „tölcsér” alakú is.

capital-gate-abu-dhabi-1
Forrás: HelloVilág

A mérnökök célja az volt, hogy kilépjenek az építészet keretei közül, és ezzel feltegyék Abu-Dzabit a világtérképre. Mitagadás, ez sikerült is nekik, ugyanis a Capital Gate még napjainkban is a világ legferdébb ember alkotta épülete, ezzel pedig a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült.

Forrás: HelloVilág

[sc name=”facebook” ]

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?