Az ultrakönnyű napelemek már nem csak a képzelet szüleményei: a 0.057mg-os szolárcellák igen sokféle területen, például az orvostudományban is elképesztő hasznosak lehetnek.
A megfelelő energiaellátás hiánya számos területen okoz problémát, például az orvostudományban (betegségeket érzékelő bioszenzorok) vagy a robotikában (a drónok szenzorai) is. Ezeken a területeken remek szolgálatot tehet majd idővel a behemót napelemes eszközöket helyettesítő pillekönnyű szolárcella.
Már régi álom volt a kissúlyú napelemek megalkotás, és úgy tűnik, hogy ez most sikerült is: a Szaúd-Arábiában működő King Abdullah University of Science & Technology (KAUST) kutatói olyan szolárelemeket alkottak meg, amelyeket még egy szappanbuborék is elbír – mellesleg ez utóbbit kísérlet is bizonyítja.
„A nagyméretű akkumulátorok vagy az elektromos hálózathoz való csatlakozás helyett arra gondoltunk, hogy könnyű, ultravékony szerves napelemeket használunk a fény energiájának kinyerésére, akár beltérben, akár szabadban.” – nyilatkozta Eloïse Bihar, a KAUST egyik doktora.
A KAUST munkatársai arra jöttek rá, hogy a tintasugaras nyomtatókkal létrehozhatják az áhított szuperkönnyű szolárcellákat, a kérdés már „csak” az volt, mi lehetne ehhez a megfelelő tinta.
Végül apró cseppekkel, rendkívül kis adagokban vitték fel az anyagot, és az oldószerre is nagyon odafigyeltek, mert a száradás is befolyásolja a minőséget. A kutatócsapat a felfedezés kulcsát végül egy PEDOT:PSS nevű magas vezetőképességű vegyületben jelölte meg, amelyből kialakította a fényt elnyelő anyagot, a burkolatot pedig rugalmas parilénnel látták el.
A szolárcellákat már tesztelték édesvízben és sósvízben egyaránt, a jövőben pedig nyállal és izzadsággal érintkező felületeken is kipróbálják, hogy az orvosi eszközökben is teljes biztonsággal használhatók legyenek a hiperkönnyű napelemek.
[sc name=”facebook” ]