Mit tud a Huawei Mate 40 Pro, és mit nem? Megéri az árát? Tényleg bitang a teljesítmény? Mit tud a kijelző, a kamera?
A Huawei Mate Pro 40 bemutatóján a vállalat képviselői az egekbe dicsérték a terméket, mondván páratlanul erős, szuper a kamerája, remek a kijelzője és bucira veri a riválisokat. Azaz elmondtak mindent, ami ilyenkor szokás. Szerencsére landolt nálunk egy példány, és így le tudtuk csekkolni, hogy mindebből mi igaz.
Menő dizájn
A külsőre nagyon ráfeküdt a Huawei, aminek köszönhetően egy menő külsejű telefon született, amiről süt, hogy egy drága darab. Mi speciel ellennénk a költségeket megdobó hajlított kijelző nélkül, de az tuti, hogy ez a megoldás lényegesen látványosabb, mint a szimpla sík üveglap. A görbület merész, 88 fokos, és persze a képernyőbe vágott szelfikamera-sziget sem hiányzik. A káva jó vékony, a hátlap pedig pofás, matt, és csini szivárványos effektet produkál, ha fény éri. Fémből van, ami megint egy picit felesleges luxusnak tűnik, hiszen ma már azért a legtöbben azonnal egy tokba dugják a telójukat. Pláne ha az ennyire gyilkos árú darab. Még akkor is, ha megkapja a víz- és porállóságról tanúskodó IP68 minősítést, mert jobb félni, mint nagyon megszívni!
Szép nagy lapsifon egyébként, 16,2 centi hosszú, 7,5 centi széles, és majd 1 centi (9,1 milli) vastag. A súlya kifejezetten nagy, 212 gramm, azaz a termékkel gond nélkül lehet ölni is akár. Ha egy 21 dekás, fémcuccal odasújt az ember, ott reccsenhet a csont vidáman, meg hát cipelni se olyan öröm, mint egy 10-20 százalékkal könnyebb riválist…USB-C 3.1 csatit kapott amin az energia és az adatok áramlanak, viszont a hagyományos fejhallgató portot erről is lehagyták.
Kijelző: Kis hiányérzet
Ma egy ilyen kategóriájú telefonnál az OLED panel nem is lehet kérdés, és nyilván a Mate 40 Pro is ilyet kapott. Egészen pontosan egy 6,76 inches, 18,5:9 képarányú, 1344 x 2772 képpont felbontású megjelenítőt, ahol a pixelsűrűség 456 ppi. Ez teljesen jó értéknek számít, és részletességre tényleg nem lehet panasz.
A ferde és görbe vonalak is pallosélesek, a finom átmenetek megjelenítése hibátlan.
Az egyenkénti pixelvezérlés miatt a tökéletes 0 nites fekete, és a végtelen natív kontraszt megteremtése megoldott. Az állandó háttérvilágítás hiánya miatt pedig a színek belülről ragyognak, és a randa fátyolosságnak nyoma sincs. A betekintési szög szuper, de ez az OLED miatt borítékolható volt.
A maximális fényerő üti az ezer nitet, és azt láttuk is, hogy napfényben is látható marad a kép, illetve, hogy a HDR anyagok megjelenítése piszok látványos. Egyébként csak a HDR10 formátummal boldogul, az egy fokkal jobb HDR10+-szal ez a masina nem boldogul, de ezt azért simán túl lehet élni. A maximális képfrissítési ráta 90 Hz, azaz másodpercenként 90 képkocka megjelenítése biztosított. Ez jobb, mint a legtöbb modell által produkált 60 Hz. Viszont tény, hogy elmarad a legjobbak által produkált 120 vagy pláne 144 Hz-től. A különbség a játékoknál lehet fontos, és a scrollozásnál is meglátszik. Mellé tettünk egy fele ennyibe kerülő Samsung S20 FE-t, és azon bizony finomabb volt a görgetés, a mozgásmegjelenítés. A különbség persze nem óriási, de hát akkor is…
Teljesítmény: Meleg helyzet
A Huawei nagyon komoly hardvert pakolt a masinába: A Mate 40 Pro elsőként kapta meg a cég büszkeségét, az első 5 nanométeres csíkszélességű, 5G támogatású HiSilicon Kirin 9000 procit. A nyolcmagos CPU (1x 3,13 GHz (!!) Cortex-A77, 3x 2,54 GHz Cortex-A77 és 4x 2,05 GHz Cortex-A55 mag) mellett kapott 8 GB RAM-ot, valamint egy elég bika Mali-G78 MP24 grafikus chipet is.
A hardver által produkált teljesítmény pedig tényleg abszolút első ligás. Ugyan az erő mérésére szolgáló AnTuTu szintetikus tesztappon „csak” 610 000 pontot gurítottunk vele, amivel e téren elmarad a jelenleg világelső ASUS ROG Phone 3-tól. De ennek tényleg nincs jelentősége, maximum csak annak lehet fontos, aki a rekordokat hajszolja.
A gyakorlati használat során arra jutottunk, hogy mindenre alkalmas normális sebességgel, amire ma egy mobilt használni lehet.
A képalkotás, képfeldogozás kellően sebes, a legdurvább grafikájú játékok a legjobb beállítások mellett is hasítanak, és a nagyfelbontású képek, illetve rövid videók szerkesztése sem ütközik akadályba. Eddig tehát minden szuper, vagy legalábbis annak tűnik. Azonban a teljesítményigényes appok futtatása során azt tapasztaltuk, hogy a modell bizony rendesen elkezd melegedni nagyjából öt perc után. És itt nem olyan langyosságot kell elképzelni, mint amit az ember mondjuk egy cica vakargatásakor érez. Hanem kellemetlenül magas hőmérsékletet. Ez pedig elég zavaró például egy játék során, ahol az ember próbál minden idegszálával koncentrálni.
Google nélkül
Különféle okok miatt a Trump adminisztráció megtiltotta az amerikai cégeknek, hogy a Huawei-jel bizniszeljenek. Ennek következtében pedig az újabb Huawei mobilokból hiányzik a Google szolgáltatás nevű csomag, ami többek között tartalmazza a hivatalos Google Play alkalmazásboltot a milliónyi szoftverrel. A Huawei irgalmatlan energiákat fordít arra, hogy alternatív megoldást építsen, és ennek keretében elképesztő ütemben gyártják a saját HMS rendszerükkel kompatibilis applikációkat. De ettől függetlenül még mindig hiányzik rengeteg fontos app, így például jó néhány banki szoftver vagy épp a Facebook, a YouTube, hogy néhány fontos példát említsünk.
Ezek egy része letölthető, vagy telepíthető kerülőúton, csak hát, amikor az ember kiad egy messziről is jól látható összeget egy telefonért, akkor pont nem azt várja, hogy mókolnia, trükköznie kelljen és/vagy regisztrálni még pluszban 3-4 külső alkalmazásboltba. És akkor még arról nem is beszéltünk, hogy ha valaki korábban a Google rendszerét használva fizetett valamilyen appért, szolgáltatásért, arról a Huawei rendszerében le kell mondania. Persze, az nyilvánvaló, hogy ez az egész nem az ő hibájuk, de hát ez hol érdekli az átlagfelhasználót?
Szem- és kézvezérlés, de minek?
A saját Android 10 alapú EMUI 11 platform grafikus kezelőfelülete nem sokat változott, viszont felbukkant néhány olyan új extra, amire a kínai cég nagyon büszke volt. Ilyen például, hogy a szelfikamera képes a szem követésére, és ezáltal állítólag szemvezérléssel lehet lehalkítani a telefont. Az egy dolog, hogy ennek gyakorlati hasznát egyelőre nem nagyon látjuk át, de nem is működött a dolog. Emellett ott van még a kézmozdulatokkal történő vezérlés is, ami összejött. Itt a képernyőtől 25-40 centire kell tenni a kezet, és úgy lehet lapozgatni, hangerőn módosítani, vagy felvételeket készíteni, hogy nem kell hozzáérni a kijelzőhöz.
A baj csak az, hogy kábé háromból egyszer jön össze a dolog, ráadásul sokkal lassabb és körülményesebb, mint a hagyományos módszer. Szóval lehet, hogy ez egy technológiai bravúr (bár a bizonyos tévék már tudták öt éve is), de egyszerűen feleslegesnek tűnik. Nem csoda, hogy a televízióknál is elengedték ezt az irányt, ott feketén-fehéren kiderült, hogy nincs nagyon erre igény. Szerintünk mobiltelefóniában is zsákutca ez az irány, de persze simán kiderülhet, hogy (megint) bakot lőttünk.
Kamera
Ma már lassan az olcsó kategóriában is alap lesz a sokoldalú képalkotást biztosító, több egységből álló komplex kamerarendszer, így nyilván ide is ilyen került. A hátlapon kör alakban helyezték el a modulokat, azaz egy 50 megapixeles, f/1.9 rekeszértékű főkamerát, egy 20 megapixeles ultraszéles látószögű, F/1.8 rekeszértékű egységet, valamint egy 12 megapixeles F/3.4 rekeszértékű, periszkóp telefotó kamerát, amely 5x optikai zoomot kínál, azaz nagyított fotók elkészítését teszi lehetővé. Ez utóbbit sötétben elfelejthetjük, de ez minden mobillal így van, mert lehetetlen az éjszakai módban mozdulatlanul megtartani a zoomolt telefont annyi ideig, míg begyűjti a készülék a megfelelő mennyiségű fényt.
A másik kettővel lehet kevés fénynél is kiváló képeket összehozni. Itt kell megemlíteni azt is, hogy a makró kamerát nagyon hiányoltuk, mert a közeli témákról egyszerűen sehogy sem tudtunk igazán jó fotókat készíteni. Ha viszont az összképet tekinjük, akkor azért azt elmondhatjuk, hogy a Huwei megint csak egy kiváló fotós képességekkel rendelkező masinát hozott össze. Ezen a területen az összes kritika szinte csak azért érheti a Mate 40 Pro-t, mert nem jár annyival az egész piac előtt, mint anno a P30 Pro, ami a megjelenésekor teljesen lealázta az egész fotós mobil piacot. Persze azóta a versenytársak is komolyan összekapták magukat de ennek a jóval erősebb piacnak is az élére tudott azért ugrani a Mate 40 Pro.
Ilyen képeket készít például éjszaka:
A videós képességei is nagyon jók. A 8K anyagokat mondjuk el lehet felejteni, de ezen „valahogy” túl tudja tenni magát az ember. A 4K felbontás, HDR, 60 képkocka/másodperc rögzítési sebesség mellett támogatott, a szuperlassítás opció sem hiányzik, és az optikai stabilizátort sem spórolták le. Ez utóbbi nagyon hasznos lehet, ha kézben tartjuk a telefont, és úgy próbálunk videózni, pláne ha még mozgunk közben. A szelfikamera 13 megapixeles, f/2.4 rekeszértékű, ultraszéles látószögű, és helyet kapott mellett egy TOF 3D szenzor is. Az átlagosnál jobb minőség megteremtésére képes, ami az instagrammerek, bloggerek, vloggerek számára fontos lehet, akik imádják magukat mutogatni. (képek kattra megnyílnak)
Energia és hang
4400 mAh-s, lítium.polimer akksival látták el, ami persze nem cserélhető házilag. A kapacitás nem rossz, de azért extrémen módon kiemelkedőnek nem neveznénk. Az mondjuk a Motorola 6000 mAh-s telefonja. Az üzemidő a használattól függően 9-14 óra körül alakul. Ha valaki megállás nélkül csapatja 3D-s játékokkal, akkor bizony viszonylag hamar merüléssel kell számolnia
Viszont jó hír, hogy a készülék támogatja a villámgyors, 65 wattos töltést, illetve az energia vezeték nélküli úton is átcsorgatható a készülékbe.
Az alján és a tetején elhelyezett hangszórók a megszokottnál komolyabb hangerőt produkálnak. Aki akarja, egy egész villamoskocsinak megmutathatja, hogy éppen milyen zenét hallgat. Mondjuk a minőség természetesen még mindig mobiltelefonos, szóval ne erre építsük a diszkós karrierünket.
Vélemény
A Huawei Mate 40 Pro egy remek telefon, de ettől függetlenül van hiányérzetünk. No, nem a dizájnt illetően, mert az remek lett, bár a súlyán valahogy faraghattak volna kicsit. A kép minősége király, gyakorlatilag hibátlan, viszont kár, hogy csak 90 Hz a maximális képfrissítési ráta. A teljesítmény gigantikus, azonban ennek ellenére is kicsit keserű a szánk íze. Igen. Pontosan azért… Google szolgáltatások nincsenek, ami pedig már alapból nehézséget jelent és igazából ez a legnagyobb bajunk, mert okos telefont úgy, hogy nem használhatunk rajta egy csomó nagyon fontos appot (banki appok, az összes mobilról bérelhető jármű, hogy csak a legidegesítőbbeket említsük), nem szívesen vennénk kb. 450 000 forintos árért.
Kinek ajánljuk – Huawei Mate 40 Pro
– Elit ligás telefont szeretne
– Fontos a tökéletes fekete és a hibátlan kontraszt
– Nagy teljesítményű mobilra vágyik
– Lényeges a modern dizájn
– Szeret szelfizni
Kinek nem ajánljuk – Huawei Mate 40 Pro
– Emberi árú telefonban gondolkodik
– Zavarja a melegedés
– Lényeges a lehető legjobb képfrissítési ráta
Még több információ a Huawei Mate 40 Pro telefonról a termék hivatalos weboldalán.