Sikeresen landolt a Holdon a kínaiak Chang’e-5 űrszondája

A Chang’e-5 űrszonda sikeresen landolt a Holdon, így már semmi akadálya, hogy a robotűrhajó elkezdje a mintavételt az égitest felszínén. 

A sikeres landolást követően a Chang’e-5 az elkövetkező napokat mintavétellel fogja tölteni a Holdon, mielőtt visszaindulna a Földre. A kínai állami sajtóorgánumok bár nem közvetítették élőben a földetérést, de utólag beszámoltak a leszállásról egy rövid videóval, amelyen látható volt, hogy a szonda árnyéka behatolt a Hold felszínére.

A szonda a tervek szerint 2 kilogrammnyi mintát fog összegyűjteni, amelynek segítségével az égitest eredetét és kialakulását szeretnék vizsgálni. A Chang’e–5 körülbelül két hetet tölt majd a Holdon, méghozzá azért ilyen keveset, mert a holdszondát nem arra tervezték, hogy a hosszú és szélsőségesen hideg holdi éjszakákkal is megbirkózzék. A tervek szerint tehát még ebben a hónapban visszatérhet a szonda a Földre.

Az űrverseny során az Egyesült Államok és a Szovjetunió is szorgosan gyűjtötte a holdi mintákat – az amerikai tudósok például ma is ezeket tanulmányozzák. Az USA ez idő alatt 382 kg holdi port és sziklát hozott vissza, a szovjet missziók jóval kevesebbet, mintegy fél kilogrammot, Kínának pedig ez lenne az első alkalom, hogy sikeresen szállít vissza kőzetmintákat a Földre.

A NASA tudományos vezetője, Dr. Thomas Zurbuchen gratulált Kínának a Twitteren, és arra buzdította az ottani kutatókat, hogy osszák meg az összegyűjtött anyagot a nemzetközi tudományos közösséggel is.

Chang'e 5
Forrás: Time Magazine

[sc name=”facebook” ]

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?