Éppen jól megszokott munkájukat végezték a természetvédelmi búvárok a Gelting-öbölben, amikor egy Enigma német kódológépet fedeztek fel a tenger fenekén.
A búvárok első pillantásra azt hitték, hogy egy halászhálóba keveredett írógépre bukkantak, ám egy helyi régész gyorsan tisztázta a helyzetet, miszerint egy legendás Enigmára sikerült találnia a német búvárszervezetnek.
A kieli Submaris csapata a tengeri élővilágra oly nagy veszélyt jelentő hálóktól igyekezett megtisztítani a tengert, amikor a különleges kódfejtőre bukkantak. Bár annak idején igen nagy számban gyártottak ilyen kódtörő masinákat, viszonylag kevés maradt fent, ezért is számít a felfedezés jelentősnek. A búvárcsapat egyébként már nem egyszer talált halászhálóba akadt dolgokat a tengerben, de állításuk szerint messze ez a legizgalmasabb felfedezésük.
A leginkább egy klasszikus írógéphez hasonlító Enigma gépet az első világháború végén találta fel Arthur Scherbius német mérnök, ám csak jóval később, 1926-tól kezdődően kezdték el katonai célra használni. 1945-ben a német haditengerészet megannyi hajóját süllyeszttette el szándékosan a Gelting-öbölben, köztük számtalan tengeralattjárót is, hogy véletlenül se kerülhessenek a szövetségesek kezébe. Minden bizonnyal a most talált Enigma is így kerülhetett a tenger fenekére, melyet a felfedezést követően a Schleswigi Régészeti Múzeum restaurátorműhelyébe szállítottak át.
[sc name=”facebook” ]