2021-től hazánkban is forradalmi változást hoz az új dróntörvény, február közepétől ráadásul már a hatóságok is büntetik a tilosban járó drónhasználókat.
A hivatalos meghatározás szerint drónnak minősül minden olyan légijármű, amely a fedélzetén tartózkodó pilóta nélkül üzemel, vagy amelyet ilyen üzemmódra terveztek, és önálló vagy távirányítással történő működésre képes. Itthon 2021. február 10-től kell alkalmazkodniuk a hazai drónosoknak az új dróntörvény által kiszabott keretekhez, melyet nagy valószínűség szerint folyamatosan felül kell majd vizsgálni a technológia rohamos fejlődése miatt.
Az új törvény értelmében idén minden olyan drónt kötelező regisztrálni az Innovációs és Technológiai Minisztérium által meghatározott módon, amely az EU irányelvek szerint nem sorolható a játékok közé, vagy meghaladja a 120 grammot, vagy rendelkezik adatrögzítővel, vagy a távpilótától messzebbre repül, mint 100 méter. A drónozáshoz emellett elengedhetetlen lesz a Mydronespace mobilapplikáció használata, lakott terület feletti repüléshez pedig eseti légtér kijelölését is kell igényelni. Mindezek mellett a drónok üzembentartóinak kötelező lesz felelősségbiztosítást kötni, illetve a távpilótáknak a repülési művelet típusához igazodó kötelező oktatást és vizsgát is teljesíteniük kell.
Az új dróntörvény kapcsán természetesen még most is rengeteg kérdés merül fel, a kötelező vizsgától elkezdve a felelősségbiztosításon át. A helyzetre válaszul a Generali Biztosító palettáján már meg is jelent a MyDrone szolgáltatás, mely a felelősségbiztosítási védelmen túl jogvédelmi szolgáltatásokat is nyújt az üzembentartóknak és a távoli pilótáknak. Fedezi a biztosítás, ha a drón üzemeltetése miatt megsérül valaki vagy valamilyen dologi kárt okoz a drón, illetve segítséget nyújt a drónrepüléshez kapcsolódó jogi érdeksérelmek esetén is.
[sc name=”facebook” ]