Erőt demonstrál az Asus az új, játékosoknak szánt mobiljával. Megnéztük az Asus ROG Phone 5 Pro telefont működés közben.
Asus ROG Phone 5 Pro
Az Asus az elsők között volt, amely felismerte, hogy mekkora potenciál van a játékosokra szabott termékekben. A ROG (Republic Of Gamers) családjuk 15 éve hasít, és már nem csak PC-s cuccokat kínálnak, hiszen vannak ilyen telóik, illetve mobilos kiegészítőik egyaránt.
Pont most mutatták be az új telefon családjukat az Asus ROG Phone 5 személyében, amelynek mi Pro verziójára tettük rá a kezünket. Szóval megnézhettük, hogy mit gondol ma az egyik vezérbika, merre halad a gamer-mobil vonat, milyen irányba kell és lehet fejleszteni, és kell-e extrákat kínálni.
Hasznos holmik
Hogy rögtön ez utóbbival nyissunk, igen, az Asusék meg vannak győződve, hogy kis extra kütyük hozzáadott értéket jelenthetnek. Az Asus ROG Phone 5 mellé pakoltak egy pici hűtőt és a külső kontrollert is. Nézzük, hogy ezek mire jók!
Hűtő: Ez egy kis, ventilátorral ellátott periféria, amelyet a termék közepére kell felcuppantani, és egy külön porton rádugni. Ez nem csak parasztvakítás, tényleg szükség van rá, mert a hardver nagy igénybevétel esetén hajlamos felmelegedni, ami egyrészt kellemetlen, másrészt pedig a teljesítményre is rossz hatással van. Ez egyébként nem csak ennél a mobilnál van így, hanem gyakorlatilag minden mai magasabb kategóriás modellnél. A jelenlegi telefonom például olyan 40 percnyi COD: Mobile után már annyira átmelegszik, hogy az elektronika leveszi a teljesítményt, hogy ne forrjon fel, ami miatt néha akadozás, szaggatás lép fel, ami igen-igen idegesítő.
A hűtő rendelkezik ráadásul két plusz gombbal, akik nagyon hasznosak lehetnek, és itt látszik, hogy miért is volt szükség arra a külön csatlakozóra, amelyen keresztül egyébként az energiát is kapja. Egy szó, mint száz, ez az extra kiegészítő tök hasznos!
Kontroller: A Kunai 3 kontroller nagyon jól működik, hiszen ennek köszönhetően nem az érintőképernyőt kell tapogatni, azaz nem takarunk ki fontos képrészleteket. Ráadásul sokkal több ujj használható így, ami egyértelműen sokkal-sokkal jobbá teheti a vezérlést. Egy baj van vele, hogy nincsenek (vagy legalábbis mi nem találtunk), gyárilag, előzetesen programozott kiosztásokat hozzá, hanem minden egyes gombot, kallantyút a felhasználónak kell beállítania, ami elég idegőrlő lehet.
Viszont megéri a fáradtságot a dolog, tehát ez egyértelműen bevállalható áldozat. A kontroller egyébként kellően masszív, nem ropog, nem érezzük úgy, hogy szétszakad a kezünkben. A gombok/karok ellenállása megfelelő, nem is lötyögnek, a kialakítás pedig ergonomikus, és tényleg konzolhoz hasonló élményt kínál.
Világbajnok teljesítmény
A csúcsgrafikás, komplex játékokhoz kell az erő, és az Asus nem akart e téren kompromisszumot kötni, nagyon helyesen. A jelenlegi top Snapdragon 888 (5 nm) procit pakolták bele (1 db. 2.84 GHz Kryo 680 & 3 db. 2.42 GHz Kryo 680 & 4 db. 1.80 GHz Kryo 680 maggal), 16 GB (!!!!) RAM és egy Adreno 660 grafikus vezérlő társaságában. Ez ma tophardver, és ennek megfelelően a készülék mindenre jó, amire ma mobilt használni lehet. Gyilkos a teljesítmény, amit a szintetikus tesztek is megerősítettek. Az AnTuTu benchmarkon 739661 pontot gurított, amivel jelenleg a ranglista élén van!!
512 GB adattárolásra szolgáló memória került bele, szóval jó ideig nem lesz gondja a felhasználónak, hogy hova tegye az appokat, képeket, videókat. Elég brutál 6000 mAh lítium-polimer akksit kapott, aminek köszönhetően még úgy is jó az üzemidő, hogy az átlagnál jobb hardver és a kijelző zabálja az energiát. A tapasztalataink szerint használattól függően akár 10-14 órát is kihúzhat, ami teljesen korrekt produkció. A modell támogatja a gyorstöltést (65W), aminek révén viszonylag rövid idő alatt csurig lehet tolni energiával.
Kijelző
A kijelzőt is nagyon odatették, hiszen egy több, mint egymilliárd árnyalat megjelenítésére képes 6,78 inches AMOLED kijelzővel látták el. Az egyedi pixelvezérlésből fakadóan a tökéletes, 0 nit fényerejű fekete és a végtelen natív kontraszt megteremtése megoldott. A felbontás 2448 x 1080 képpont, a részletesség pazar, a vonalak tűélesek, a finom részletek hiteles visszaadása is megoldott.
A tónusok gyönyörűek, markánsak, természetesek, fátyolosságnak nyoma sincs. A bitang nagy (1220 nit) csúcs fényerő miatt HDR is igen látványos, és a modell napfényben is jól használható. A betekintési szög a tapasztalataink szerint hibátlan, és felhősödés sem tapasztalható. A maximális képfrissítési ráta 144 Hz, aminél ma mobil fronton nincs jobb, és a mozgásmegjelenítés is elképesztően jó. A képernyőt Gorilla Glass Victus üveg védi a karcolásoktól, de ez ma már alapelvárás.
Kamera
Gamer telefon ide vagy oda, azért a sokoldalú és normális minőségű képalkotásra is figyeltek. 64 megapixeles, f/1.8 rekeszértékű főkamerát kapott, amivel nappal és éjjel is teljesen király fotókat lehet lőni. Nem hiányzik a manapság rém divatosnak számító ultraszéles (125 fok) látószögű kamera sem, aminek felbontása (13 MP) rendben van, viszont kevés fénynél jobb elfelejteni a gyengécske (f/2.4) rekeszérték miatt.
Kapott egy makró kamerát is, ami a szuperközeli témák megörökítése során jöhet jól, és az 5 MP-es felbontás is elég. Zoomkamera nincs, ami manapság a prémium mobilokból már nem nagyon szokott kimaradni, de szerintünk ezt simán túl lehet élni.
A videós képességei nem rosszak, hiszen akár 8K anyagok is készíthetőek vele, igaz csak 30 FPS mellett. 4K esetében már van 120 FPS mód, Full HD-nál akár 240, HD-ban pedig akár 480 képkockával is gazdálkodhatunk másodpercenként, azaz a készülék lehetővé teszi igen látványos lassított és szuperlassított anyagok elkészítését.
Külső
Okés, hát nem ez a mobil fogja elhozni a dizájnforradalmat, de nem is arra szánják. A szokásos féltégla külsővel bír, vékony kávákkal, notch viszont nincs, de az nem is baj, mert a játéknál amúgy is csak zavarna. Bitang nagy 172,8 centi hosszú, 1,03 centi vastag, és 7,7 centi széles, a súlya 238 gramm, szóval gond nélkül le lehet ütni vele valakit. A hátuljára pakoltak egy extra POLED kijelzőt, aminek csak az a feladat, hogy villogjon, mint a gamer IT cuccokon a LED-ek. Őrület. Ez totál felesleges, pláne, hogy mivel a termék elég rosszul tolerálja az ütéseket, ezért jobb azonnal valami masszív tokba dugni. Viszont biztos, hogy a YouTuberek, Twitch huszárok iszonyú látványos vidiket tudnak majd arról csinálni, ahogy ezzel játszanak.
Pakoltak rá két USB-C csatit, hogy minél bármikor kényelmesen rá lehessen dugni töltőt, és a hagyományos fejhallgató csati sem hiányzik róla. A hangszórói az átlagosnál lényegesen erőteljesebben és tisztábban szólnak, de szerintünk még így sem kelhetnek versenyre egy alap hordozható Bluetooth mobil hangcuccal. A fizikát még az Asus mérnökei sem tudják becsapni, ez ismét kiderült.
Ár
Az Asus ROG Phone 5 Pro a hűtő és a kontroller nélkül 360 000 forintba kerül. Ha azt nézzük, hogy ezért kapunk egy csúcsteljesítményű mobilt, bitang kijelzővel, és korrekt kamerával, akkor ez az ár teljesen rendben van.
Kinek ajánljuk – Asus ROG Phone 5 Pro
– Játékra keres telefont
– Csúcskategóriás mobilt akar
– Fontos a jó képminőség
– Lényeges az óriási teljesítmény
Kinek nem ajánljuk – Asus ROG Phone 5 Pro
– Olcsó telefont akar
– Kompakt mobilt keres
Még több információ az Asus ROG Phone 5 Pro telefonról a termék hivatalos oldalán