Mit tud a Huawei MateBook X Pro? Kipróbáltuk a kínai gyártó új, kompakt, felső kategóriás ultrabookját. Fókuszban a teljesítmény, a dizájn és a képminőség!
Huawei MateBook X Pro
Amikor a Huawei pár évvel ezelőtt beugrott a laptop bizniszbe, az tökéletesen érthető húzásnak tűnt. A mobil iparág királytigriseként úgy érezték, hogy mindent megtehetnek, és amihez nyúlnak az arannyá változik, köszönhetően a kínai állam hathatós támogatásának, és az igen stabil gazdasági háttérnek. És nem is okoztak csalódást, hiszen rögtön elég szuper ár/értékű termékekkel rongyoltak be az amúgy is kompetitív területnek számító notebook piacra jelentősen felkavarva ezzel az állóvizet.
Ám azóta a dolgok cseppet megváltoztak. A kereskedelmi embargó miatt szegény Huawei mobilos eredményei durván visszaestek, ráadásul ütik őket a hálózati szektorban is. Ennek és a várakozások ellenére viszont nem engedték el az IT üzletágat, sőt a közelmúltban egy kifejezetten érdekesnek tűnő laptoppal rukkoltak elő. Ez a Huawaei MateBook X Pro, ami a manapság csuda népszerűnek számító, ultrahordozható, ultravékony és ultrakompakt lifestyle termékek táborát erősíti! Mi is kaptunk belőle egy smaragdzöld tesztpéldányt, úgyhogy ki is tudtuk próbálni, meg tudtuk nézni, hogy jó-e, megéri-e megvenni.
Windows?
Mindenekelőtt kezdjük a legfontosabbnak tűnő kérdéssel, ami a tapasztalataink szerint a legtöbb embert érdekli a Huawei notik kapcsán. Azaz, hogy milyen operációs rendszer fut rajta, hiszen sokan azt hiszik, hogy a Google szolgáltatásokhoz hasonlóan a Windows is le van tiltva a kínai gyártó gépeiről. Csakhogy ez fatális tévedés. Embargó ide vagy oda, néhány kivételezett amerikai cég továbbra is bizniszelhet a Huawei-jel, többek között a Microsoft is. Ennek köszönhetően pedig Windowst is használhatnak a termékeik. Nem akarunk most nagyon belemenni a témába, de azért ebből is süt, hogy mennyire nonszensz az, amit a kínai cég mobil divíziójával csináltak.
Dizájn
Nem gyengézte ezt el a cég, érezhetően nagyon odafigyeltek arra, hogy egy baba külsejű terméket tegyenek le az asztalra. Nálunk a smaragdzöld változat járt, ami remek színválasztás, figyelemfelkeltő, de nem idétlen vagy bazári. A készüléken felesleges, idióta díszítőelemek nincsenek, a letisztult minimalizmus uralkodik továbbra is, hasonlóan a cég régebbi notijaihoz.
A készülékház csiszolt fémből készült, a fogása kellemes, jól is néz ki, és a kosznak is ellenáll. A cég azt állítja, hogy a notebook „keret nélküli” kijelzővel érkezik, ami ebben a formában picit megtévesztő. Káva ugyanis van, csak hát nagyon vékony, és mivel egy síkban van a kijelzővel, ezért kikapcsolt állapotban láthatatlan. Szóval mindent összevetve szerintünk a Huawei MateBook X Pro kegyetlenül jól néz ki. Elegáns, letisztult, visszafogott, de mégis magára rántja a tekintetet.
Kialakítás: Hagyományos, nem kihajtható, tabletként nem használható hordozható számítógép.
Méret: 304 mm x 217 mm x 14,6 mm. Igencsak kompakt! A kevesebb még másfél centis vastagság abszolút elit kategóriás.
Súly: 1,33 kg. Awwww, jó könnyű!
Színválaszték: Zöld, szürke.
Strapabíró kialakítás: Felejtő! Szóval nagyon vigyázni kell rá!
Csatlakozók: Magán a terméken van két USB-C (töltésre és adatok akár képi jelek (4K@60p) továbbítására is alkalmas), egy hagyományos USB 2.0 és egy 3,5 mm-es kombinált audio (fülhallgató+mikrofon) port. Viszont a töltőjén található egy HDMI és egy D-Sub csatlakozó is, ami érdekes megoldás. Szóval nagyjából minden megvan, ami kellhet, mondjuk még egy USB 2.0-t és egy kártyaolvasót el tudtunk volna viselni azért.
Ujjlenyomat olvasó: Van. A bekapcsológombba építették, jó hatásfokkal működik.
Kijelző
Paneltípus: Érintésérzékeny LTPS LED LCD. Ez az IPS egyik továbbfejlesztett verziója, aminek köszönhetően picit jobb az energiahatékonyság, és vékonyabb lehet a káva. De gyakorlatilag ez egy IPS panel a képi tulajdonságait tekintve.
Méret: 13,9 inch. Kellően nagy, így munkára is alkalmas, de még könnyen hordozható!
Képarány: 3:2. Hoppá, itt húzott egy váratlant a Huawei, mert a hagyományos 16:9 arány helyett egy sokkal inkább „négyzetszerű” megoldás mellett tették le a voksukat. Ez alapvetően a weboldalak, irodai alkalmazások, levelezőprogramok használata során lehet hasznos.
Felbontás: 3000 x 2000 képpont! Ez bizony átlagon felüli felbontás, amit a kiemelkedő pixelsűrűség (260 ppi) is alátámaszt.
Tükröződésmentes bevonat: Igen. Szerencsére! Nagyon hasznos.
Fényerő: Maximum 450 nit, nem rossz, de azért nem is extrán kiemelkedő. Mindenesetre ahhoz elég, hogy akár kültéren is látható maradjon a kép nappal, de tény, hogy ilyenkor már fakónak tűnnek az árnyalatok.
Kontraszt: 1272:1, átlagos.
Betekintési szög: Remek, csak akkor kezdenek fakulni a színek, ha olyan 160-165 fokos, kiszorított szögből nézzük. Invertálódás nincs.
Színek: A “fekete” a paneltechnológiából fakadóan nem az igazi, sötétben inkább igen sötét szürkének tűnik. A többi árnyalattal nincs különösebb gond, a tónusok szépek, természetesek.
Mozgásmegjelenítés: Hibátlan, ugyanis akadozás nincs, egyéb anomáliáktól (remegő aura, vibrálás, utánhúzás) is megkímélt
Homogenitás: A fényerő eloszlása kellően egyenletes, így a roppant idegesítő foltok-felhők nem tűnnek fel a képernyőn.
Teljesítmény
Hardver: 11. generációs Intel Core i7-1165G7 proci, 16 GB RAM, és Intel Iris X integrált grafikus chip került bele. Nagyjából megtettek mindent amit lehetett, viszont a fizikai korlátok miatt a jó dedikált videókártya hiányzik a termékből.
Mire jó: Ebből fakadóan játékra, 3D alkalmazások, tervezőprogramok futtatására nem igazán alkalmas, videóvágáshoz kevés, és munkaállomásként sem állja meg a helyét. Deviszont általános használatra (tehát amire alapvetően szánnak egy ilyen ultrabookot) szuper. Azaz simán lehet vele levelezni, chatelni, videótelefonálni, filmezni, videózni, az irodai alkalmazásokhoz is remek.
Háttértár: 1 TB SSD. Leborulunk! Remek választás, a kapacitás egyszerűen remek! Egy darabig biztos nem kell mérlegelni, hogy minek jut hely és minek nem!
Melegedés: Enyhe melegedés tapasztalható erőforrásigényes futtatások idején. De a hűtés hatékony, zavaróan sosem forrósodik át.
Kezelés
Billentyűzet: A nyomásút megfelelő, a gombok nagy méretűek, és kellően stabilak, így a gépelés kifejezetten kényelmes lenne, a méret miatt a gombok kicsit közel vannak egymáshoz.
Numpad: Nincs külön oldalsó, számokat tartalmazó panel.
Szigetes elrendezés: Igen, ez a legjobb.
Háttérvilágítás: Igen. Remek, sötétben is használható.
Tapipad: Kellően stabil, a tapintása érzékenysége kiváló. 8 piezoelektromos lemezzel látták el, hogy mindig a lehető legjobban reagáljon a kopogásra, vagy az ujjakkal történő parancsok kiadására.
Érintőképernyő: Itt kell megjegyezni azt is, hogy az érintésérzékeny képernyő egy csomó alkalmazásnál nagyon-nagyon hasznos lehet, és igencsak megkönnyítheti a kezelést.
Kamera: A kamerát ezúttal is a klaviatúrába építették. A képminőség remek, de nem szeretem, hogy alulról mutatja a fejet. Ez senkinek sem áll jól.
Energia
Akkumulátor: 56 Wh-s akksival látták el, amely ebben a kategóriában az átlagosnál picit jobbnak számít.
Üzemidő: Az üzemidő használattól függően 7-11 óra között alakul 50 százalékos fényerő mellett. Ez a mai, ilyen kategóriájú notebookok között meglehetősen átlagos teljesítmény. Ennél már vannak lényegesen nagyobb üzemidőt produkáló ultrabookok is.
Hang
Hangszórók: Négy darab hangszóróból álló integrált audió rendszerrel látták el. A megszólalás az átlagosnál egy kicsit jobb, de a termék még így sem veheti fel a versenyt egy jobb külső hangcuccal. A basszusok észlelhetetlenek, a megszólalás kicsit „dobozszerű”, vékony, steril, hiányzik belőle az élet. A hangerővel nincs gond, kellően hangosan ordít, ha maxra tekerjük, bár ilyenkor némi zajosodás érzékelhető olykor. A sztereó hangtér csak nagyon közelről érzékelhető.
Fülhallgatóval: Nagyon jó hangminőséget produkál, akár zenehallgatásra is alkalmas így a termék.
Ár
Huawei MateBoo X Pro – 719 000 forint. Hát igen. Ez itt a baj, ez konkrétan infarktus gyanús összeg. Hiába szuper a termék, azért ez az ár gyilkol!
Kinek ajánljuk
– Elegáns lifestyle notebookot keres
– Ultrahordozható, könnyű gépben gondolkodik
– Alapvetően általános használatra alkalmas laptopra van szüksége
– Sokszor cipelné magával a gépet
– Filmezéshez is keres mobil számítógépet
Kinek nem ajánljuk – Huawei MateBook X Pro
– Olcsó laptopra vágyik
– Játékra keres gépet
– Fontos a jó ár/érték arány
– Nagy teljesítményű masinát keres 3D-s szoftverekhez
– Fontos az extrémen kiemelkedő akkumulátor idő.
Még több információ a Huawei MateBook X Pro laptopról a hivatalos weboldalon.
[sc name=”facebook” ]