Ilyen lett a japán cég kompakt, új, középkategóriás telefonja! Sony Xperia 10 III teszt! Megéri megvenni? Kiderül!
Ez a Sony Xperia 10 III
Azon nincs mit vitatkozni, a mobil fronton egykor megkerülhetetlen tényezőnek számító Sony mellett mostanra ezen a területen elment a világ. A konszern egy csomó érthetetlen telefonnal jelentkezett, amelyeknél vagy a képernyő, vagy az akksi vagy az árazás volt totál elszúrva, ami az eladási adatokon is durván meglátszódott. Mi bírjuk a márkát egyébként, már csak a múltja miatt is, úgyhogy örömmel vettük tudomásul, hogy mintha mostanában kezdene megjönni az eszük, ami abban manifesztálódik, hogy elkezdtek életképesnek tűnő termékeket lerakni az asztalra.
Ilyen például az előzetes infók alapján középkategóriásnak tűnő Sony Xperia 10 III, amelyből egy példány hozzánk is besétált egy rövid teszt erejéig. Megnéztük, hogy mit tud, mennyire kényelmes használni, és megéri-e megvenni.
Külső
Ahogy kivettem a dobozból azonnal megdobbant a szívem, mert a Sony Xperia 10 III végre nem egy nehezen kezelhető lapátfon, hanem egy karcsú, viszonylag kompakt mobil. Ezáltal könnyen zsebre vágható, és akár egy kézzel is használható, ez pedig egy csomó ember számára igen vonzó lehet. Egyébként dizájn téren semmi extrát nem kínál, pont úgy néz ki, mint a gyártó korábbi, hasonló kategóriájú termékei.
Az oldalsó kávák vékonyak, viszont notch/kamerasziget nincs, a fölső és alsó káva picit vastag. A képernyő sík, tehát nem omlik rá a készülékházra. A sarkok, élek gömbölyítettek, arányos, harmonikus külsejű termék, de azért nem ezzel fogunk villogni senki előtt.
Ergonómia: Az összeszerelés minősége kiváló, az ergonómia rendben van, a fogása kényelmes. A gombok könnyen elérhetőek, nem lötyögnek. A készülékház műanyag, ami tapintásra érződik, de szerencsére nem horpad, nem ropog, nem is nyikorog. Hátlapot üveg fedi, de szerencsére most megkíméltek a hülye effektektől, szóval nem csillog, vibrál stb.
Strapabíró kialakítás: Megkapta az IP68 minősítést és a mi vizsgálataink szerint is megfelelően ellenáll a víznek és a pornak.
USB: USB 3.1 Type-C. Remek!
Fejhallgató csatlakozó: Van, nem spórolták le! Jhé!
Képernyő/készülékház arány: 80,3%. Elég gyenge érték, az alsó és vastag felső káva ugyebár….
Ujjlenyomat olvasó: Van, oldalra építve. A hatékonysága jó, de nem kimagasló.
Méret/súly: 15,4 x 6,8 x 0,83 cm, 169 gramm. A mérete és súlya is kisebb az átlagnál! Ez egy pici és könnyű telefon.
MicroSD olvasó: Felejtős.
Kijelző
Egyszerűen remek kijelzőt kapott a készülék, aminek nincs gyenge pontja, de tény, hogy bizonys paramétereiben elmarad a jelenlegi csúcs képernyőktől.
Paneltechnológia: OLED, legjobb, ami lehet!
Méret: 6 inch. A megszokottnál kisebb, de ez egyáltalán nem gond!
Kontraszt: Végtelen! Pazar!
Felbontás: 1080 x 2520 pixel. Ilyen méret mellett ez pazar felbontásnak számít, amit a 456 ppi képpontsűrűség is alátámaszt, ami remek érték. A részletesség ennek megfelelően kiváló, a képi világ éles, a képpontok egyáltalán nem láthatóak, a finom átmenetek, illetve a ferde és görbe vonalak is rendben vannak.
Megjeleníthető színek száma: 1,07 milliárd. Ennél jobb nincs!
Színek: A tónusok egyébként szépek természetesek, a színhőmérséklet változtatható, és a kék fény szűrés is bekapcsolható.
Mozgásmegjelenítés: Hibátlan. Semmilyen anomáliát nem tapasztaltunk.
Képfrissítési ráta: 60 Hz. Vannak már olyan modellek, aminek ennek a duplájára képesek, és emiatt bizonyos játékoknál jobban beválhatnak, illetve az oldalak lapozgatása és a scrollozás is szebb rajtuk, de azért ezt túl lehet élni.
Betekintési szög: Hibátlan. Még kiszorított szögből nézve a képernyőt sem érzékelhető a tónusok fakulása.
HDR támogatás: Van! Remek. Ráadásul jól is néznek ki a nagy dinamikatartományú anyagok.
Fényerő: ~891 nit a maximális fényerő a méréseink szerint. Ennek köszönhetően a HDR látványos, és akkár nappal is lehet használni a terméket, látható marad a kép.
Minimális fényerő: 1,4 nit. Elég alacsony ahhoz, hogy vaksötétben se legyen zavaró.
Védőüveg: Gorilla Glass 6. A karcolásoktól elvileg megóvja, de hogy őszinték legyünk, ezt nem próbáltuk azért….
Hang
Ezen a téren semmilyen extrát nem produkál, totálisan átlagosnak tekinthető.
Beépített hangszóró: A mélyek gyakorlatilag észlelhetetlenek, dinamika nincs. Az összhatás művi, természetellenes, hiányzik belőle az élet. Feltekert hangerőnél némi zajosodás, sistergés is érzékelhető. Videózáshoz, filmekhez, játékokhoz így is okés lehet, dalokhoz nem igazán.
Fül-/fejhallgatóval: Sokkal-sokkal jobb a végeredmény, ilyenkor lehet használni zenehallgatásra is.
Teljesítmény
Hardver: 8 magos Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) (2 db. 2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6 db. 1.7 GHz Kryo 560 Silver magokkal), + 6 GB RAM, + Adreno 619 grafikus vezérlő. Ez ma már bőven középkategóriának számít, tehát messze van a legerősebb telefonoktól.
Mire jó: A vas ahhoz nem elég, hogy minden 3D csúcsjátékot a lehető legjobb grafikai beállítások mellett futassunk problémamentesen. Tehát például a COD: Mobile ilyenkor már szaggat, de ha hajlandóak vagyunk kompromisszumot kötni e téren, akkor azért semmiről sem kell lemondani. A videóvágás viszont már nem nagyon megy, legalábbis ha hosszabb anyagról van szó, és az is előfordulhat, hogy a képalkotás során picit sokat gondolkodik. A netezésnél, böngészésnél, chatelésnél, levelezésnél, videózásnál viszont nincs gond a sebességgel.
Benchmark: A teljesítmény mérésére szolgáló AnTuTu tesztprogramon 352 115 pontot ért el, amivel hozza az elvárt szintet (de annál többet nem!) ebben ligában.
Adattárolásra szolgáló memória: 128 GB. Nem kiemelkedő a kapacitás, de azért jó ideig nem kell azzal foglalkozni, hog hova is tegyük a fotókat, képeket, appokat.
Oprendszer: Android 11. Magyarul tud, nem túl szép, de kellően gyors.
Melegedés: Hajlamos átmelegedni, full gázzal dolgozik a hardver, de ez egyrészt a legtöbb mai mobilnál így van, másrészt pedig amúgy is illik hozzá venni egy tokot, akkor pedig máris nem gáz az egész.
5G: Támogatott a legújabb és legjobb, számos előnyt kínáló mobilkommunikációs szabvány.
Energia
Energiagazdálkodás terén közepes teljesítményt nyújt, de az tény, hogy a kompakt készülékház miatt helyszűkében voltak.
Akkumulátor: 4500 mAh nem cerélhető. Örültünk volna egy legalább 5000 mAh-s telepnek, de be kell érni kisebb kapacitással. A helyzet nem vészes, csak hát emiatt az üzemidő egyáltalán nem kiemelkedő. Így használattól függően be kell érni 8-11 órával
Gyorstöltés: Támogatott, 30 watt. Méréseink szerint 37 perc alatt pumpálja fel a nulláról 50 százalékos töltöttségi szintre. Hogy csurig teljen energiával, ahhoz durván 110 percre van szükség. Ez messze elmarad az e téren jelenleg legjobbnak számító készülékektől.
Vezeték nélküli töltés: Nem támogatott.
Kamera
A Sony valamiért ezúttal nem erőltette meg magát a kamerákat illetően. Az Sony Xperia 10 III természetesen komplex képalkotást tesz lehetővé a több kamerának köszönhetően, de ez ma már a minimum.
Hátlapi fotó
Főkamera: 12 megapixeles, f/1.8 rekeszérték, normál látószög, fázisfókusszal. Nappal és sötétben is képes remek fotók elkészítésére. A felbontás nem tűnik óriásinak, de igazából a netes/mobilos közösségi oldalakhoz, teljesen jó ez is.
Ultraszéles: 8 MP, f/2.2. 120 fokos látószögű egység, amely csak nappal, vagy erős mesterséges fénynél vethető be.
Zoom: 8 megapixeles, 2x optikai zoom, f/2.4 rekeszértékkel. Erre is csupán nappal, és/vagy erős mesterséges fénynél lehet számítani, mert zajos lesz a végeredmény, és sokszor bemozdulás tapasztalható.
Makró: Nincs.
Mélységkamera: Nincs. A porté módot sem találtuk.
Hátlapi videó
Felbontás/módok: 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps! Van tehát 4K, de a gyors mozgásokhoz a rögzítési sebesség kevés, viszont ez a Full HD kiválasztásával orvosolható.
Lassítás: Van, remekül működik, látványos anyagokat lehet vele összehozni.
Stabiliztátor: Stabilizációs (Gyro-EIS) technológiával ellátták, ami hatékonyan segít kiküszöbölni a mozgásból/rázkódásból fakadó esetleges képhibákat.
Előlapi fotó/videó
Kamera: 8 MP felbontás, f/2.0 rekeszértékkel. Leginkább jó fényviszonyok mellett használható épkézláb minőségű anyagok összehozásához. A kép minőség mindenesetre elmarad attól jelentősen, mint amit a hátlapi főkamera produkál. A videózásnál be kell érni Full HD-vel, és másodpercenkénti harminc képkockával, ami ma már azért édeskevés.
Ár
Sony Xperia 10 III – 165 000 forint. Végre egy épkézláb Sony telefon, amit nem áraztak túl elmeroggyant módon! Sőt, aminek az ár/érték aránya akár jónak is nevezhető. Őrület mi?
Kinek ajánljuk – Sony Xperia 10 III
– Sony hívő
– Jó kis középkategóriás telefont szeretne
– Fontos a kiemelkedő képminőség
– Kompakt, könnyű mobilra vágyik
Kinek nem ajánljuk – Sony Xperia 10 III
– Ultradizájnos, villantós mobilt keres
– Esportra keres mobilt
– Vlogger, instagrammer
– Imád szelfizni
Még több információ a Sony Xperia 10 III telefonról a készülék hivatalos weboldalán
[sc name=”facebook” ]