A Huawei legújabb csúcskategóriás okosóráinak megjelenését idén is feszült várakozás övezte, de végül csak megérkezett a várva-várt Huawei Watch 3 és a drágább Pro változat. Utóbbit egy tesztelés erejéig én is megkaptam, és mivel közel egy hete viselem a csuklómon az okosórát, megérett az idő arra, hogy veletek is megosszam a tapasztalataimat.
Az Apple és a Samsung mellett a Huawei az egyik nagy öreg az okosórák piacán, ami nem kis teljesítmény ahhoz mérten, hogy egy évtizede még alig ismerte valaki a nevét. A vállalat júniusi bemutatóján rántotta le a leplet egyik legújabb okosórájáról, a Huawei Watch 3 Próról, amelynek egyik legnagyobb erőssége, hogy rendelkezik eSIM chippel. Bár ezt a funkciót a Huawei részéről a Watch 2-sorozat már tavaly tudta, az új széria még a videóhívásoktól sem jön zavarba. Van még extra hosszú üzemidő, 5 ATM vízállóság, automata véroxigén-és testhőmérés, kétsávos GPS, és még sok más, ami miatt mindenképpen érdemes lehet elgondolkodni a megvásárlásán.
Szép és kész
Noha első pillantásra a Watch 3 Pro nem sokban tér el az előző generációtól, a Watch GT 2 Prótól, közelebbről megnézve már szembetűnő az előrelépés. A mi okosóránk nem egy apró darab, és ez hamar kiderül a számokból is: a 1.43 hüvelykes AMOLED panel nagyobb, mint a cég korábbi óráin, vastagsága 12,15 mm, szíj nélkül 56 g tömegű, de a felbontás közel ugyanaz, 466 x 466 pixel. Bár hatalmas mérete alapján inkább férfi csuklóra való, mintsem nőire, mivel a férfias karóra most kifejezetten trendi a hölgyeknél, ráadásul a bőrszíj is nagyon jól fekszik és kényelmes is a csuklón, véleményem szerint még vagányabb is, mint a kimondottan nőies darabok.
Az anyaghasználatra sem lehet panasz (az óra teste kiváló minőségű acélból, a keret titániumból, a hátlap pedig kerámiából készül), az pedig további pluszpont, hogy a kijelzőt megerősített zafír üveg védi, így nem kell aggódnunk az esetleges sérülések vagy karcolások miatt.
A csuklómozdulattal történő aktiválás természetesen itt is adott, tehát elég csak egy határozott mozdulattal magunk felé fordítani az órát, és az magától felébred, és megjelenik az alap képernyő. Az órára amúgy számos számlap elérhető (ehhez tartsuk hosszan lenyomva a kijelzőt), és az alkalmazásban további verziók közül is válogathatunk szinte végtelen mennyiségben. A Labdarúgó Európa bajnokság apropóján például egy olyan különleges számlap is letölthető, mint amilyen a lenti képen is látható, és amelyet nem kisebb személy, mint a világklasszis lengyel csatár, Robert Lewandowski tervezett. Maga a kijelző amúgy gyönyörű, szépek a színek, kezelhető a méret, a betekintési szög szuper és a fényerő is remek (eléri az 1000 nit fényerőt, aminek hála a napsütésben is jól olvasható).
A titánszürke készülékház oldalán összesen két gomb található, az egyik igen nagy méretű, így kifejezetten könnyű megtalálni. A nagyobb tekerős gomb egy 3D forgó korona, amellyel a felhasználói felületen tudunk navigálni, a másik lapossal pedig az edzés menübe tudunk egyből belépni. Az már csak hab a tortán, hogy az óra 5 ATM tanúsítvánnyal rendelkezik, tehát viselhetjük úszásnál, autómosásnál, fürdésnél, zuhanyzásnál, hegymászásnál, ejtőernyőzésnél, sárkányrepülésnél vagy síelésnél. Bár ehhez hozzá kell tenni, hogy ha úszni is szeretnénk vele, akkor a bőrszíjat felejtsük el, és mindenképpen váltunk inkább szilikonos változatra. (Finoman megjegyzem, hogy tartozékként a dobozban egy sportoláshoz való szilikonos pánt is elfért volna.)
És még okos is
Szenzorok tekintetében a korábbi modellekhez hasonlóan most is kapunk pulzusszám- és véroxigénmérőt (SpO2), de a stressz- és alváskövetés sem marad ki a repertoárból. Ám nem csupán a szokásos szenzorokkal van ellátva: a nagy újdonság a bőrhőmérséklet szenzor, melynek segítségével a készülék méri a testhőmérsékletet, továbbá a véroxigénmérés is módosult annyiban, hogy az óra már a nap 24 órájában folyamatosan, valós időben is képes mérni a csuklón átáramló vér oxigéntelítettségét. Sajnos az EKG-val és a vérnyomás mérővel továbbra is adós maradt a Huawei, pedig szerintem mindkét funkció beleférhetett volna az árképzésbe.
Természetesen a kötelezőket is hozza az óra: van rajta (pontos!) lépésszámláló, megtett távolság, elégetett kalória, sebesség- és távolságmérés, időjárás és különféle sportmódok, de nem szabad figyelmen kívül hagyni a WiFi és Bluetooth támogatást sem. Az óra továbbá kétsávos GPS-vevővel is rendelkezik (band 1 és 5), melynek köszönhetően páratlan precizitással képes meghatározni a felhasználó pontos tartózkodási helyét.
Az óra összesen 19 beltéri és kültéri profi sportmódot követ nyomon, de persze számos egyéni beállítás is tartozik a kütyühöz, így nemcsak futáshoz és úszáshoz ideális, de golfozni, triatlonozni, elliptikus trénerezni és evezőgépezni is lehet vele. Ha szeretnénk, beállíthatjuk, hogy az óra szóljon, ha túl sokat ültünk egyhelyben, méri az ülő helyzetből felállások és a naponta megtett lépések számát, valamint a várható regenerálódási időt is mutatja.
A friss szerzeményt a teljeskörű tesztelés érdekében én is elvittem sportolni, igaz csak egy laza erdei sétára futotta most tőlem. A túra során az óra komplett statisztikát készített, térképen ábrázolta a megtett utat, sőt még az elért sebességemet és a megtett távolságot is az orrom alá dörgölte. A sportolás közben zenét hallgatóknak egyébként jó hír, hogy az okosóra önmagában is képes csatlakozni a Bluetooth fülhallgatóhoz, a telefonon lévő zenéket tudjuk lejátszani vele, illetve van egy online adatbázis, ahonnan le is tölthetünk. Erre egyébként összesen 16 GB belső tárhely áll a rendelkezésünkre.
Ami a szoftverezettséget illeti
Ahogy arra számítani is lehetett, a Watch 3 és a Watch 3 Pro okosórákon a cég vadonatúj, saját operációs rendszere, a HarmonyOS fut. Az új OS-szel a vállalat az Apple-termékek fő vonzerejének számító ökoszisztémát igyekszik kiépíteni, egy olyan összefüggő rendszer létrehozása a cél, amely nemcsak az izmos telefonokon, de a különféle okoskütyükön is tökéletesen elfut.
Ami a menürendszert illeti, dizájn tekintetében erősen érződik, hogy az iOS volt a követendő példa, a pontokban ugyanakkor nincs nagy meglepetés: van alvás, véroxigénszint, stresszszint, testhőmérséklet, edzések, fáradságmérő, légzőgyakorlatok, naplófájlok, zene, névjegyzék, telefon, iránytű, ébresztő, stopper, időzítő, időjárás, légnyomásmérő, magasságmérő és beállítások. Érdekesség, hogy az órán megtalálható az AppGallery alkalmazás, tehát nem kell telefon ahhoz, hogy különféle alkalmazásokat tudjunk letölteni.
Csuklón hordott telefon
Mivel az óra rendelkezik eSIM chippel (azaz embedded SIM, vagyis beépített SIM chip), egy rövid szinkronizációs folyamatot követően hívásokat is indíthatunk, illetve fogadhatunk vele, és természetesen internet is van rajta (4G). Ezzel a funkcióval kis túlzással élve, de kiváltható a telefon, abban a tekintetben legalábbis mindenképpen, hogy kizárólag az okosórát kell magunkkal vinni ahhoz, hogy bárhol és bármikor elérhetőek maradjunk. Tehát elmehetünk úgy futni, hogy az óra figyeli GPS-szel az irányt, méri a pulzusunk, arról hallgatjuk a zenét vezeték nélküli fülessel, és ha bejön egy hívás, azt is felvehetjük rajta.
SMS-t tud fogadni az óra, de az értesítésekre sajnos továbbra sem tudunk válaszolni, bár a kis méretű kijelző miatt egyébként sem lenne kényelmes az üzenetek beírása. Van továbbá esésérzékelés, amely az eSIM kapcsolattal SOS segélykérő üzenetet küldhet ki, ráadásul a 112 is elérhető gyorstárcsázással, ehhez a tekerős gombot kell ötször lenyomni.
A videóhívásokat is láthatjuk rajta, habár ez az előzetes bemutatók szerint csak a HarmonyOS által támogatott saját applikáció segítségével lehetséges. Viszont ezt a nagyon menő funkciót sajnos nem tudtam kipróbálni.
Lóerő és üzemidő
Az óra nem kisebb, mint 790 mAh-s teleppel rendelkezik, amely 4G adatkapcsolattal 5 napig, ultrahosszú módban pedig akár 21 napig is bírja szuflával. Mivel még csak egy hete van a csuklómon az óra, utóbbit értelemszerűen nem tudtam kipróbálni, de biztosan állíthatom, hogy a teljes igénybevételt valóban közel 5 napig bírja, nekem egészen pontosan 4 nap 15 óra alatt merült le az akksi. Tölteni egyébként a fekete dobozban található USB-A típusú, vezetékmentes töltőkoronggal lehet, amivel 0-tól 100-ra bő 2 óra töltődik fel az eszköz.
Konklúzió
Rengeteg okosóra van a piacon, de úgy néz ki, hogy a Huawei most rendesen odatette magát: bár az ára elsőre húzósnak tűnhet (163.990 Ft-os ajánlott fogyasztói ár), a Watch 3 Pro jól optimalizált, nem fagy be, nem lassul be, kényelmes a használata, tele van minden jóval, és még a kinézete is pazar. Hamar meg lehet szokni, jó érzés volt hordani, még úgy is, hogy érezhetően nem a női csuklóra lett tervezve. Leszámítva a EKG-t és a vérnyomást-mérést, amikben titkon reménykedtem, tényleg csak ajánlani tudom, engem legalábbis meggyőzött.
[sc name=”facebook” ]