Magyarországon is elkezdték árulni hivatalosan az Oppo Reno5 5G mobilt, mi pedig megnéztük, hogy mit tud, hogy megéri-e megvenni.
Oppo?
Az Oppo márkanevet itthon eddig csak a beavatottak ismerhették, hiszen a bár a cégnek majd két évtizedes múltja van, eddig itthon hivatalosan nem lehetett megvásárolni a termékeit. 2021 nyarán viszont mindez megváltozott, ugyanis a gigantikus BBK konszern alá tartozó vállalat létrehozta hazai kirendeltségét, és a boltokba is küldték az első modelleket.
Az Oppo Reno5 5G is egy ilyen fecske, konkrétan egy okostelefon, mi pedig megnézhettük, hogy mit tud a valóságban. Hogy tényleg egy új sikersztori kezdődik-e egy olyan készülékkel, ami felrobbantja a piacot…. Azt mindenesetre érdemes leszögezni, hogy gyilkos mezőnybe dobták be, hiszen abban a kategóriában ahol versenyez, jó pár elég király ár/érték arányú készülék található. Azt lehet tudni előre, hogy szegény Reno5-nek nem lesz könnyű dolga, de nézzük, hogy megbirkózott-e a feladattal.
Totál átlagos külső
Dizájn szempontjából az Oppo Reno5 5G semmi extrát nem kínál. Az itt alkalmazott formai elemeket már ezer más telefonnál láttuk korábban. A hátlap műanyagból készült, kicsit bazárian tükröződik, üveg hatást keltve, és az ujjlenyomatok is meglátszódnak rajta. De ez nem gond, mert hát úgyis azonnal be kell dugni egy tokba, hiszen a készülék nem bírja a vizet, a port és az ütéseket.
USB-C 3.1 csati került rá, és a fejhallgató kimenetet sem spórolták le. Ebből is látszik, hogy ez a port vékony modellekre is rákerülhet, hiszen az Oppo Reno5 5G mindössze 7,9 mm vastag. A súlya egyébként 172 gramm, ami a megszokottnál könnyebb. A gombok jó helyen vannak, nem lötyögnek, az összeszerelés kifogástalan minőségű.
Kamera
Az Oppo Reno5 5G kamerájára a cég nagyon büszke, de nem igazán értjük, hogy miért. Meglehetősen középszerű képalkotási tulajdonságokkal bír ugyanis. A 64 megapixeles, f/1.7 rekeszértékű, fázisfókuszú főkamera nem rossz, akár kevés fénynél is lehet vele épkézláb felvételeket lőni, de azért ez már ebben a kategóriában alapelvárás. Viszont a nagyon sötétet elég rosszul tolerálja. A 8 megapixeles ultraszéles (119 fok) látószögű egység (f/2.2 rekeszérték) viszont este, vagy kevés mesterséges fénynél már nem teljesít jól egyáltalán. Ilyenkor gyakorlatilag mindig elmosódott, zajos lesz a végeredmény.
A 2 megapixeles makró elég gyatra, még ideális fényviszonyoknál is sokszor értékelhetetlen lesz a végeredmény. Egy idő után emiatt az embernek már nincs is kedve elővennie, még akkor sem, ha egyébként jó témát lát. Pakoltak még rá egy 2 MP-s mélységkamerát, ami a portré típusú fotók elkészítéséhez kell. Ez utóbbi funkció egyébként egész jól működik, de azért akad rá példa, hogy rossz képrészleteket homályosít el a szoftver.
A videós képességei nem eget rengetőek.
A 4K ugyan adott, de csak másodpercenkénti 30 képkockás rögzítési sebesség mellett, ami a gyors mozgásokhoz kevés, és ilyenkor a digitális stabilizátort is el lehet felejteni (optikai nincs is benne sajna). A Full HD-nál ez már megoldott, mint ahogy a 60 FPS is. Van lassítás funkció, amivel lehet látványos anyagokat csinálni, de az igazán durva szuperlassítást már kispórolták belőle.
A szelfikamera 32 megapixeles, de hát ez csak azt bizonyítja, hogy a képpontok száma bizony nem minden. Csak ideális körülmények között lehet vele normális fotókat készíteni, mert egyébként zajos lesz a kép. Videózásnál csak Full HD jöhet szóba, 30 képkocka/másodperc rögzítési sebesség mellett…..
Képernyő
Teljesen jó, 90 Hz-es képfrissítési rátájú, 6,43 inches AMOLED képernyőt kapott, amely 2400 x 1080 képpont megjelenítését szavatolja. A felbontás tehát rendben van (a pixelsűrűség 409 ppi), a részletességre nem lehet panasz, a legfinomabb átmenetek visszaadása is biztosított.
A maximális fényerő 750 nit, ami elég ahhoz, hogy világosban is látható maradjon a kép, illetve ennek köszönhetően a HDR hatás is érzékelhető az ilyen típusú anyagoknál. A mozgásmegjelenítés hibátlan, kontrasztosság végtelen, a színek szépek, a betekintési szög tökéletes. Szóval kijelző fronton nem lehet okunk panaszra.
Lehetne erősebb
A teljesítmény terén viszont már volt hiányérzetünk. A 8 GB RAM rendben van, bár ma már nem kiemelkedő, és a Snapdragon 765G 5G (7nm) nyolc magos processzornál (6 db. Kryo 475 Silver 1,8 GHz, 1 db. Kryo 475 Gold 2,2 GHz, 1 d. Kryo 475 Gold 2,4 GHz maggal) és az Adreno 620 grafikus vezérlőnél is van már lényegesen jobb vas ma.
A teljesítmény a szintetikus benchmark tesztprogramok szerint meglehetősen középszerű, az AnTuTu alkalmazásban mindössze 386 626 pontot gurított, ami nagyjából a fele annak, amit a jelenlegi legjobb okostelefonok tudnak. A Realme GT például 800 000 pont körül teljesített, és csak 15 százalékkal drágább.
És az is tény, hogy emiatt jó pár játéknál a legjobb grafikáról le kell mondani. A kép- és videószerkesztés nem olyan gördülékeny, és a nagy felbontású HDR állományokkal is akadhatnak problémák. A képalkotás sebessége, a netezés, chatelés, videótelefonálás, levelezés stb. sebessége azért rendben van. Mint a neve is mutatja, a termék támogatja a legújabb, legfrissebb mobil kommunikációs szabványt, az 5G-t, ami számos előnnyel kecsegtet. A modell az Android 11 alapú, saját Color OS rendszerre épül. Ez tud magyarul, fordítási hibák nincsenek, kellően gyors, és kínál néhány extra funkciót. De azért az is tény, hogy mondjuk a Samsung rendszerével nem kelhet versenyre e téren.
Hang, akksi, melegedés
128 GB adattárolásra szolgáló memóriát pakoltak bele, amitől nem dobtuk el az agyunkat, de tény, hogy ennyi hely azért jó sokáig elég. Amikor keményen dolgozott a hardver akkor bizony elég komolyan átmelegedett a hardver, de ha tokba dugja valaki a terméket, akkor ez nem okoz problémát. 4300 mAh-s akkumulátort kapott, ami elfogadható, de semmiképp sem kiemelkedő kapacitás. Ez az üzemidőn is meglátszik, hiszen használattól függően 7-11 órányi üzemidő préselhető ki belőle.
Azért akadnak már telefonok ebben az árkategóriában, amelyek ennél jobb teljesítményt nyújtanak. Viszont az szuper, hogy a készülék támogatja a 65W gyorstöltés funkciót. Ez a gyakorlatban azt eredményezi, hogy teljesen lemerült állapotból fél óra alatt teljesen feltölthető a készülék. A beépített mono hangrendszere totál átlagos megszólalást produkál. Enyhe zajosodás feltekert hangerőnél észlelhető, a basszusok hiányoznak, a megszólalás vékony, steril, de hát ez a legtöbb mai telefonról elmondható.
Ár
Oppo Reno5 5G – 170 000 forint. Nincs mit szépíteni a dolgon, ez a modell túl van egy kicsit árazva. Nagyjából 150 000 forint lenne reális a tudását figyelembe véve. A dolog érthetőbb lenne, ha egy „menő” márka termékéről lenne szó, de hát itt egy tök új szereplőről van szó. Magyarországon egyelőre még biztos nem nagyon ad el egy készüléket az „Oppo” brand.
Kinek ajánljuk – Oppo Reno5 5G
– Középkategóriás telefonban gondolkodik
– Igazi újdonságra vágyik, olyan modellre, ami még nem sok embernek van
– Fontos a jó képminőség
– Sokoldalú mobilt keres
Kinek nem ajánljuk – Oppo Reno5 5G
– eSportra keres mobilt
– Fotós, videós, YouTuber, Instagrammer
– Fontos a kiemelkedő üzemidő
– A strapabíró kialakítás számít
Még több információ az Oppo Reno5 5G telefonról a termék hivatalos honlapján
[sc name=”facebook” ][/sc]