Megnéztük mit tud a Motorola új, strapabíró telefonja: Motorola Defy teszt, képminőség, akkumulátor és teljesítményvizsgálattal!
Motorola Defy
Az egykor a telefonos iparág egyik leginnovatívabb, legmenőbb szereplőjének számító Motorola nagyjából tíz éve lépett színre a Defy nevű strapabíró telefonnal, amely a maga idejében szép eredményeket ért el. A márka azóta már a Lenovoé, amely sok mindent nem tudott kezdeni az egykor szépen csengő névvel, de az tény, hogy kitartóan próbálkoznak. Többek között különleges telefonokat, így strapamobilokat is kínálnak. Ezek közül a legfrissebb a 2021-es Motorola Defy, amellyel nyilván a régi sikereket próbálják megidézni, lássuk, hogy mennyire sikerült!
Menő dizájn
Az biztos, hogy a készülék külsejére nem lehet panasz, mert a modell kifejezetten jól néz ki. Ellentétben a legtöbb rokonával, nem is látszik rajta, hogy milyen kemény legény, maximum az tűnhet fel, hogy a megszokottnál picit vastagabb (10,7 mm). Három sarkát lekerekítették, de a negyediket meghagyták „élesnek”, ami egyedivé teszi a megjelenését. Ide egyébként egy karabiner is beakasztható, tehát nem is pusztán egy öncélú dizájnelemről van szó.
A súlya 232 gramm, de most ez érthető, hiszen az extra védelemért ezzel is kell fizetni.
És a termék bírja is a kiképzést. Betettük egy medencébe, folyattuk rá sugárban a csapvizet, aztán beraktuk a sárba, a fagyasztóba, később kitettük a napra, és néhányszor el is dobtuk, de az égegyadta világon semmi baja nem lett.
A Gorilla Glass Victus üveg pedig megóvja a karcolásoktól a képernyőt. Szóval a tapasztalataink szerint a termék kiválóan alkalmas lehet kültéri, terepen végzett munkához is akár. Valamint természetesen a képességeinek a túrázók, hegymászók, extrém sportolók is hasznát vehetik. A modell egyébként hivatalosan is strapabíró, hiszen megkapta az IP68 és MIL-SPEC 810H, iparági standardnak számító minősítéseket.
Az összeépítés minősége természetesen kifogástalan, a gombok jó helyen vannak, nem lötyögnek. Elhelyeztek rajta egy extra gombot is, aminek köszönhetően walkie-talkieként is használható, ami bizonyos körülmények között, például egy adótornyon lógva, vagy a csatornában küzdve piszok hasznos lehet.
Képernyő
Sajnos a modell totál alapszintű képernyőt kapott. A 6,5 hüvelykes IPS LED LCD megjelenítő ugyanis csak HD (720×1600 pixel) felbontású, ami lassan már a belépő szinten is ciki. Ami miatt a képi világ nem olyan borotvaéles, mint amit megszokhattunk a jobb mobiloktól. A fényerővel nincs gond, az a méréseink szerint elérheti a 670 nitet, ami a kültéri használat során fontos lehet. Viszont a telefon a HDR tartalmak megjelenítését nem teszi lehetővé. A mozgásmegjelenítéssel nincs komoly gond, de a képfrissítési ráta 60 Hz, azaz a jobb készülékeknél kevesebb képkockát képes másodpercenként megjeleníteni.
Emiatt pedig a lapozás, scrollozás nem annyira folyamatos. A játékoknál csak azért nem probléma ez, mert amelyik játék támogatná a 90 vagy 120, esetleg 144 Hz módot, az amúgy sem futna ilyen módban a gyenge hardveren. Az alkalmazott képalkotási eljárás miatt a színek egy picit fátyolosak, ami főleg akkor tűnik fel, ha egy OLED-es modell mellé tesszük. A betekintési szög terén közepesen teljesít: kiszorított pozícióból markánsan érzékelhető a tónusok fakulása ugyanis.
Erős? Nem!
A készülékbe sajnos meglehetősen gyenge hardver került. A 11 nm-es gyártástechnológiára épülő 8 magos Snapdragon 662 proci (4 db. 2.0 GHz Kryo 260 Gold és 4 db. 1,8 GHz Kryo 260 Silver maggal) az Adreno 610 grafikus vezérlő és a mindössze 4 GB RAM társaságában nagyon visszafogott teljesítmény leadására képes csupán. Az AnTuTu szintetikus tesztprogramon például csupán 158 215 pontot gurított, ami ma már röhejesen kevésnek számít. A jelenlegi legjobb termékek 810-840 000 pont körül termelnek, és a középkategória is valahol 300 000 pont környékén nyit. Ez bizony a belépő szint, csak hát azok ugyebár ennél 60-70 000 forinttal kevesebbe kerülnek.
Az erő hiányából fakadóan a jobb (közepes….) grafikájú játékokról le kell mondani épp úgy, mint a picit komplexebb kép- vagy videószerkesztésről. A weboldalak, appok betöltésénél néha elgondolkodik, de azért általános használatra gond nélkül alkalmas. A tapasztalataink szerint a (telefon)beszélgetések vagy videotelefonálás során sincsen probléma. A tárhely mérete csupán 64 GB, ami ma nagyjából a kötelező minimumnak számít, de ezen az árszinten azért ennél többhöz vagyunk hozzászokva. A beépített hangszórója totál átlagos, zenehallgatáshoz kevés a hangminőség, de a videókhoz, játékokhoz elmegy.
Az akkumulátorra viszont nem lehet panasz. 5000 mAh-s telepet kapott, ami ilyen, viszonylag kis teljesítményű és fogyasztású hardver, valamint kijelző mellett a megszokottnál lényegesen nagyobb üzemidőt garantál. A tapasztalataink szerint átlagos használat és 50 százalékos fényerő mellett nagyjából 13-17 óra préselhető ki belőle, ami manapság szuper eredménynek minősül.
Kamera
Sajnos kamera fronton is meglehetősen visszafogott a 2021-es Motorola Defy. Kezdjük azzal, hogy a hasznos, és abszolút hozzáadott értéket jelentő ultraszéles látószögű egységet nemes egyszerűséggel kihagyták belőle.
A 2 megapixeles makró pedig csak tökéletes fényviszonyok mellett vethető be. Így marad a 48 megapixeles főkamera, amely nappal, közepesen erős mesterséges fénynél is abszolút értékelhető teljesítményt nyújt, ám a sötétet kifejezetten rosszul tolerálja, és ronda zajosodással bünteti.
A videóknál be kell érni Full HD-val és maximum 60 képkocka/másodperc rögzítési sebességgel, szóval a 4K és a normális minőségű lassítás lehetősége hiányzik. Épp úgy, mint a stabilizátor, ami pedig a mozgás közben készített anyagoknál jött volna jól. Alapszintű, 8 megapixeles frontfelületi kamerával látták el, amivel csak jó fényviszonyok mellett lehet elfogadható szelfiket lőni, vagy mozgóképeket készíteni.
Bizonyítvány
A Motorola Defy egy érdekes termék, és a megítélése sem egyszerű. Az tény, hogy telefonnak egyszerűen gyenge. A kijelzője elavult, a hardver erőtlen, a kamerás képességei satnyák. Viszont a mérleg másik serpenyőjében ott van a szuper dizájn, a tényleg sok mindennek ellenálló strapabíró kialakítás, és a remek akkumulátor teljesítmény.
Ár
Motorola Defy – 100 000 forint. Strapabíró kialakítás ide vagy oda, ez a mobil bizony túlárazott.
Kinek ajánljuk – Motorola Defy
– Strapatelefont keres
– Fontos a kiemelkedő üzemidő
– Figyelemfelkeltő dizájnban gondolkodik
– Igazi, terepre szánt munkamobilra van szüksége
– Ki tudja használni a walkie-talkie funkciót
Kinek nem ajánljuk – Motorola Defy
– Fontos a jó képminőség
– Lényeges a teljesítmény
– Játszana
– Sokat fotózik, videózik
– Vlogger, fotóblogger
– Zenét hallgatna a telefonján
Még több információ a Motorola Defy készülékről a [sc name=”facebook” ][/sc]