Legújabb tesztünkben a Samsung Galaxy Buds 2 és a OnePlus Buds Pro Bluetooth fülhallgatókat eresztettük össze.
Nem egyszerű átlátni a vezetéknélküli fülhallgatók világát, hiszen annyi különböző márka és típus áramlik egyfolytában a piacra, hogy ember legyen a talpán, aki ki tud köztük igazodni. A dél-koreai Samsung már jó ideje komolyan képviselteti magát az említett műfajban, de különösen látványosan nyomulnak előre a kínai gyártók is, mint például a tipikusan jó ár/érték aránnyal dolgozó OnePlus. Mi most ennek a két márkának a legutóbbi fülhallgatóit vetjük össze: hasonló ár, hasonló képességek, de vajon ki lesz a nyerő?
Samsung Galaxy Buds 2
A Samsung a legutóbbi Galaxy Unpacked eseményén mutatta be a Galaxy Buds 2 nevű újdonságát, ami az eddigi legkönnyebb fülhallgatója a vállalatnak. A gondosan befóliázott hófehér doboz levétele után rögtön a szemünk elé tárul az eszköz, pontosabban a lekerekített négyzet alakú töltőtök, amelyben a fülhallgatók foglalnak helyet. A rend kedvéért természetesen egy USB-C típusú töltőkábel, két pár különböző méretű szilikon fülilleszték (a harmadik a füleseken található), továbbá a szokásos garanciakártya és a használati útmutató került a dobozba. A tok fehér színű, azonban a fülhallgatók megvásárolhatók grafit, fehér, olívazöld és levendula árnyalatban (hozzánk a fehér változat jutott el).
A töltőtok már első pillantásra is igényes hatást kelt: fényes kialakításának és letisztult vonalvezetésének hála egy olyan darabbal van dolgunk, amit öröm kézbe venni és magunkkal hordani. A töltőtok felnyitását követően a benne csücsülő kerek formájú, zárt kialakítású fülhallgatókat pillanthatjuk meg, amelyek önmagukban mindössze 5 grammot nyomnak, de a tárolásra és töltésre használt töltőtokkal együtt is csupán 41 gramm a készülék súlya.
Egyéni preferencia persze, hogy ez a forma bejön-e vagy sem, én például jobban kedvelem a hosszúkás, száras kialakítású füleseket, ennek ellenére a Galaxy Buds 2 egy szépen kivitelezett, kényelmes és stabilan illeszkedő eszköz. A Samsung ráadásul IPX7 védelemmel is ellátta az eszközt, tehát nem árt neki a víz és az izzadság, így a legforróbb nyári napokon és esős időben is nyugodt szível magunkkal vihetjük (úszni azonban nem ajánlott vele).
A Samsung fülhallgatója Bluetooth technológiával dolgozik, a vezérlés pedig gomb nélkül, érintéssel történik. Az eszköz az ún. Auto Switch funkcióval is rendelkezik, amelynek segítségével a gyártó elmondása szerint pofonegyszerű a különböző Samsung készülékek, például táblagépek, telefonok és notebookok közötti váltás, viszont az említett márkájú eszközök híján ezt a funkciót sajnos nem tudtam kipróbálni.
A Galaxy Buds 2 aktív zajszűrést kapott, így lehetővé téve a felhasználók számára, hogy kizárják a zavaró környezeti hanghullámokat, mint például az utcai forgatag és a szél zaja, vagy a szomszéd kellemetlen rikácsolása (sajnos utóbbit is volt szerencsém kipróbálni). A technológiát a fülesekbe épített 3 pár mikrofon teszi lehetővé, amely az elvártaknak megfelelően, közel 100 százalékos hatásfokkal működik, persze némely hangokat azért még így is beenged (a metróval például nem sikerült tökéletesen megbirkóznia). A füleseken természetesen egy Ambient Mód is található, amely átengedi a zajokat, ha úgy döntünk, hogy nem kizárni, hanem inkább figyelni szeretnénk a környezetünkre.
A készülék telefonos hangminősége is kiemelkedőnek bizonyult, a tesztidőszak alatt ugyanis végig tisztán értett engem a beszélgetőpartnerem, ugyanakkor én is jól hallottam, amit ő mond.
A fülhallgató belsejében egy 61 mAh kapacitású akkumulátor dolgozik, amely 5 órányi folyamatos zenehallgatást képes biztosítani, ha be van kapcsolva az aktív zajszűrés, ha nincs, akkor (közepes hangerő mellett) akár 7.5 órán keresztül is bírja szuflával. Ha a töltőtokot is bevetjük, amely egy 472 mAh kapacitású powerbankkal egészült ki, akkor aktív zajszűrés mellett a maximális üzemidő 20-24 óra körül van, zajszűrés nélkül pedig 29-30 órányi üzemidőre lehet számítani.
Mint minden fülhallgató esetében az egyik leginkább égető kérdés a hangzás minősége, és csodák csodájára ebben sem vérzik el a Samsung üdvöskéje. A Galaxy Buds 2 minden stílusban tiszta basszusokat kínál, miközben a magas hangokat is kristálytisztán szólaltatja meg, sőt a közepekkel sincs problémája.
OnePlus Buds Pro
A OnePlus Buds Pro körülbelül egy hónappal ezelőtt debütált a kínai piacon, de most végre Európában is előrendelhető lett. A dobozban ezúttal is a megszokott dolgokat találjuk: töltőtokot benne a fülesekkel, USB-C típusú töltőkábelt, három pár szilikon fülpárnát, valamint használati útmutatót. Maga a tok nagyon stílusos, nem túl nagy, és nem is túl kicsi, viszont kellően nehéz, nincs olyan érzésünk, mintha semmi nem lenne a zsebünkben.
A matt fekete, vagy fehér színben megvásárolható tokban találjuk a füleseket, amelyek in-ear, azaz hallójárati kialakítást, valamint a megszokottól eltérően meglepően rövid szárakat kaptak, és mindössze 4 grammot nyomnak (tehát a Samsung füleseknél is könnyebbek). Esztétikailag egyébként egy kifejezetten szép és igényes darabról van szó, a fémes hatású szárak remekül feldobják az apró matt fekete eszközt, már-már úgy érezhetjük, hogy sajnáljuk használni olyan szépek.
Az elképesztően ütős termékdizájn mellett az eszköz IP55 védelmet is kapott, vagyis ha izzadság vagy por éri, akkor sem megy tönkre.
Ami a kényelmi faktort illeti, nem tapasztaltam, hogy húzná a fülemet a fülhallgató, amikor benne van, ugyanakkor a teszt során egyszer-kétszer helyre kellett igazítanom, amikor tempós sétálás közben ki akart pottyanni a fülemből. Futáshoz és egyéb extrém sportokhoz talán nem vinném magammal, de egy laza sétához, irodai munkához, hétköznapi tevékenységekhez tökéletes.
Az eszköz Bluetooth-on keresztül csatlakozik a telefonhoz, amihez elég csak felnyitni a töltőtok fedelét, és a kijelzőn már meg is jelenik a csatlakozási lehetőség. Az eszköz vezérlését mindkét oldalon egy-egy kisméretű érintőpanel látja el, melyek segítségével a zenelejátszás és a hívás funkciók mellett az aktív zajszűrést is irányítani lehet. Feltehetően utóbbi funkció miatt kapta meg a készülék a Pro jelzőt is, ugyanis a készülék három beépített mikrofonnal rendelkezik, amelyek képesek kiszűrni a keletkezett zajokat.
A zajszűrés egyébiránt kifejezetten jól működik, bár tapasztalatom szerint a 80 Db-t is elérő metró zajával ő sem tudott mit kezdeni. Természetesen itt is elérhető az Ambient Mód, melynek segítségével lejátszás közben is hallhatjuk a hangokat, amikor figyelni szeretnénk a környezetünkre.
Ami a telefonos hangminőséget illeti, a OnePlus Buds Pro a Samsung fülhallgatójához hasonlóan jónak bizonyult, a városban, utcán sétálva, az autós forgalomtól néhány méterre is tisztán értettem mindent, és a tőlem érkező hangminőségre sem panaszkodott senki.
Az üzemidő kifejezetten jó, ráadásul az Type-C mellett a gyorstöltésre is alkalmas Qi-tanúsítványú töltőpaddal is tölthető a fülhallgató, ami még kényelmesebbé teszi az eszköz mindennapi használatát. Aktív zajszűrés mellett a fülhallgatók 5 teljes órányi zenehallgatást kínálnak, tokkal együtt pedig 15 órányi lejátszási időt biztosítanak. Aktív zajszűrés nélkül körülbelül 10 órányi üzemidőre lehet számítani, tokkal együtt ez akár a 38 órát is elérheti.
A OnePlus Buds Pro a saját árkategóriájában kiváló hangminőséggel rendelkezik: a mélyek megfelelően teltek, a magasak tiszták és élénkek, és az összhatás is kellemes.
Verdikt
Mindkét fülhallgató elképesztően igényes, az összkép letisztult és elegáns, de dizájn tekintetében összességében a OnePlus Buds Pro vitte nálam a prímet. Ebben minden bizonnyal az is közrejátszik, hogy a száras kialakítású fülhallgatókat jobban kedvelem, továbbá nagyon tetszettek a fülhallgató fémes dizájnelemei, amelyek remekül feldobták az apróságokat.
Hangminőség tekintetében mindkét esetben magas színvonalat kapunk, és mivel a két eszköz tényleg közel azonos tudású, így különösen nehéz, már-már lehetetlen meghatározni, melyik a jobb a kettő közül.
Mivel mindenki igényei kicsit mások, nehéz lenne eldönteni, melyik fülhallgató a jobb választás. A 55 ezer forintos Galaxy Buds 2 a Samsung telefontulajdonosok körében arathat nagy sikert, hiszen az Auto Switch funkció lehetővé teszi több eszköz (telefon, tablet, fülhallgató, stb.) egyidejű kezelését. Az ugyancsak 55 ezer forintos OnePlus Buds Pro pedig a gyorstöltés és a zajszűrés nélküli különösen hosszú üzemidő miatt lehet jó választás.
[sc name=”facebook” ][/sc]