A Madagaszkáron élő darwin kéregpók olyan erős hálót képes fonni, amely mintegy 10-szer erősebb a golyóálló mellényekhez is használt kevlárnál. Selyme a valaha tanulmányozott legellenállóbb biológiai anyag a világon.
Ugyan a pókok minden képviselője nyolc lábbal rendelkezik, az apró és kevésbé apró fajok között is van olyan, amelyik erősebb fonalat képes előállítani a többinél. A világ legerősebb hálójával az afrikai szigetországban őshonos darwin kéregpók dicsekedhet, az aprócska pókfaj a kevlárnál tízszer erősebb anyagot készít, és ha ez nem volna elég, elképesztő, mintegy 25 méteres távolságban képes kifeszíteni a fonalát.
A The Hunt című brit természetfilmes sorozat önálló adást szentelt a rekorder nyolclábúnak, akit a világhírű angol természettudósról, Charles Darwinról neveztek el. Érdekesség, hogy az óriási hálót az állat nem túl termetes nősténye szövi, és ugyan a hímek is készítenek egy-két csapdát életük folyamán, ha felnőnek idejük nagy részét a párzással kapcsolatos elfoglaltságok teszik ki.
A darwin kéregpókot 2009-ben fedezte fel egy parkőr a madagaszkári Andasibe-Mantadia Nemzeti Parkban. Az apró állat nemcsak a legnagyobb, de a valaha talált legerősebb hálóért is „felelős”: alig kétcentis testhosszuk ellenére akár 25 méteres hosszúságban is képesek eljuttatni a pókselymet a folyómeder fellett, amely a tudomány jelen állása szerint a legerősebb biológia anyag az egész földkerekségen.
[sc name=”facebook” ][/sc]