Elsőre az merül fel az emberben, hogy Kína a tornacipők és órák után a Holdat is hamisítja? De ennél azért tudományosabb dologról van szó.
Beugorhat az a jelenet is a Grúból, amikor a Holdat kívánták ellopni, de nem ilyesmi szerepel a kínai szakemberek agyában. Sokkal inkább az, hogy egy mesterséges holdi kutatási létesítményt építenek, amelyben a mágnesesség segítségével alacsony gravitációs környezetet szimulálhatnak. Ezek a kísérletek egy 60 centi átmérőjű vákuumkamrában zajlanak majd, ami lényegében „eltünteti” a földi gravitációt. Ezt a kamrát sziklákkal és porral fogják feltölteni, hogy szimulálja a holdfelszínt, és képes lesz ilyen alacsony gravitációs körülményeket fenntartani, ameddig szükséges.
A létesítményt arra fogják használni, hogy a majdani holdi küldetéseken alkalmazott technológiákat tartósan alacsony gravitációs környezetben is teszteljék, mielőtt a Holdra szállítják, ahol a gravitáció a földihez képest hatodakkora. Bár a hatvan centi elsőre nem tűnik soknak, kis mérete ellenére elég nagy a berendezések számára, de értelemszerűen nagyobbra lesz szükség ahhoz, hogy az űrhajósok elférjenek benne, különösen az űrruhájukkal. Kína tervei szerint a 2030-as években már komplett állomást szeretne a Holdon üzemeltetni, aminek elérése érdekében jelenleg Oroszországgal működik együtt. És ha már a Holdról volt szó, ne felejtsük el megemlíteni, hogy az ázsiai ország a mesterséges nappal is kísérletezik. Olyannyira, hogy január elején világrekordot állítottak fel, amikor a Nap belső hőmérsékletének ötszörösére sikerült hevíteniük a hidrogén plazmát.
[sc name=”facebook” ][/sc]