Valami nagyon nem stimmel a holdi talajban nevelt növényekkel

A Floridai Egyetem tudósainak először sikerült Holdról hozott talajban növényt termeszteni, csak épp nincsenek túl jó bőrben. 

A tudósok gyűszűméretű műanyag lemezekre helyeztek egy grammnyi holdi földet, azaz regolitot, ebben ültették el a zsázsa (Arabidopsis thaliana) magokat egy kevés tápoldat társaságban. Bár nem ez volt az első alkalom, hogy a tudósok arra keresték a választ, alkalmas-e a holdi por növénytermesztésre, most először sikerült ténylegesen életben tartani egy növényt ilyen körülmények között.

A tudósok maguk is meglepődtek a kísérlet sikerén, ám nem örülhettek sokáig. Rob Ferl, a Floridai Egyetem tudósa az Astronomy Magazine-nak adott új interjújában arról beszélt, hogy a holdi talajba ültetett zsázsák kisebbek a megszokottnál, és lilás elszíneződések vannak a leveleiken, amely azt mutatja, hogy a növény stressznek van kitéve.

Ferl szerint már az is óriási tudományos előrelépés, hogy a magok egyáltalán kikeltek a regolitban, ám láthatóan még nagyon messze vagyunk attól, hogy ténylegesen növényeket termesszünk a holdi környezetben.

hold növény
Jobbra a regolitba ültetett növények láthatók, míg a bal oldali zsázsák a földi talajban és vulkáni hamuban keltek ki.  (Fotó: Tyler Jones/UF/IFAS Photo by Tyler Jones)

A Holddal kapcsolatos kutatások most kiemelt fontossággal bírnak, ugyanis a NASA Artemis programjának végső célja, hogy újra ember léphessen a Holdra. Az emberes holdraszállást egyébként már többször is elhalasztották, az eredeti tervek szerint 2024-ben érkezett volna amerikai űrhajós (az „első nő és a következő férfi”) a Holdra, ám ez nagyon úgy tűnik, hogy évekkel később valósulhat csak meg.

[sc name=”facebook” ][/sc]

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?