Holnap érkeznek a James Webb által készített első képek, valamint az azokhoz tartozó spektroszkópiai adatok, ám addig itt van nekünk az első tesztfotó, amely a kozmosz eddig nem ismert részeibe enged betekintést.
Bár már több fotót is kaptunk a James Webbtől, májusban pedig a valaha készített legmagasabb felbontású, infravörös felvételt hozta nyilvánosságra a NASA, július 12-én, azaz holnap az űrtávcső első teljes értékű színes felvételeit, valamint az első spektroszkópiai adatokat is megtekintheti a nagyközönség.
A NASA kedvcsinálás gyanánt a napokban közzétett egy fotót, amelyet a teleszkóp Fine Guidance Sensor (FGS) nevű eszköze rögzített, és amely ízelítőt ad a kulcsfontosságú távcső hihetetlen képességeiből. A most közzétett felvétel 75 pillanatfelvételből készült, és összesen 32 órás expozíciós időt reprezentál. A mostani képen csak egy maroknyi csillag látható, amelyeket kereszt alakú diffrakciós tüskéikről lehet felismerni. A fotón található többi objektum galaxisok ezreit mutatja, amelyek közül némelyik közel, mások távolabb helyezkednek el az univerzumban.
Májusban a James Webb csapata arról számolt be, hogy az űrtávcső beüzemelése célegyenesbe került, és már csak a finomhangolás van hátra, hogy az űrtávcső júliusban megkezdje tényleges munkáját.
A Hubble űrtávcső utódjának szánt szerkezet még január 24-én érte el úti célját, a Földtől mintegy 1.5 millió kilométerre lévő második Lagrange-pontot, és azzal a céllal érkezett, hogy egy hat hónapos beállítási és előkészítési folyamatot követően információkat gyűjtsön a világegyetem legkorábbi időszakáról, és megvizsgálja a kozmoszt a bolygónk légköre által nagyrészt elnyelt, infravörös tartományban.
[sc name=”facebook” ][/sc]