Megérkezett az első teljes értékű fotó, amelyet minden idők legdrágább és legkomplexebb űrteleszkópja, a James Webb készített az univerzum mélyéről.
Közép-európai idő szerint hétfő este 11 óra körül publikálták a James Webb űrtávcső első tudományos felvételét, amelyet az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden a Fehér Házban tartott bemutató keretében, majd a Twitteren leplezett le. Ez az első olyan fotó, amely olyan formában mutatja a csillagokat és a galaxisokat, ahogyan évmilliárdokkal ezelőtt léteztek.
A történelmi jelentőségű űrfotón a SMACS 0723 kódjelű galaxishalmaz látható, amelynek legrégebbi pontjai mintegy 13 milliárd évvel ezelőttre repítenek vissza minket az időben. A galaxishalmaz tömege felnagyítja és eltorzítja a mögötte lévő, sokkal távolabbi objektumokat – ezt a jelenséget gravitációs lencsének nevezik a tudósok.
A közel 11 milliárd dollárba kerülő James Webb űrtávcső (JWST) tavaly karácsonykor indult útnak, és január 24-én érte el úti célját, a Földtől mintegy 1.5 millió kilométerre lévő második Lagrange-pontot. A Hubble űrtávcső utódjának szánt szerkezet azzal a céllal érkezett, hogy egy hat hónapos beállítási és előkészítési folyamatot követően információkat gyűjtsön a világegyetem legkorábbi időszakáról, és megvizsgálja a kozmoszt a bolygónk légköre által nagyrészt elnyelt, infravörös tartományban.
A James Webb 18 tükörszegmense és tudományos műszerei segítségével betekintést kínál a világegyetem működésébe, jelentősen átformálva ezzel az univerzum kialakulásáról alkotott tudásunkat.
[sc name=”facebook” ][/sc]