Aszteroida-észlelő rendszeren dolgozik Kína

Új tudományos módszerről számoltak be kínai kutatók, amely nemcsak észleli és követi az aszteroidák mozgását, de arra is képes, hogy kiszűrje közülük azokat, amelyek potenciálian veszélyt jelenthetnek a Földre. 

Bár az, hogy a Földet eltalálja egy nagyobb aszteroida, a Jupiternek hála elég valószínűtlen, azért nem árt rá felkészülni, ezért is ölnek egyre több időt és energiát a tudósok világszerte abba, hogy a katasztrófa elkerülése érdekében időben képesek legyenek észlelni egy veszélyes aszteroida közeledtét. A Pekingi Technológiai Intézet China Fuyan (vagy China’s Compound Eye) kódnév alatt elkezdett építeni egy rendszert, amely a kínai média szerint a legtávolabbi hatótávolságú radar lesz, amellyel az aszteroidákat észlelni lehet.

Az új rendszer állítólag 150 millió kilométerre lát majd el, magyarán ebben a távolságban tudja majd azonosítani a felbukkanó aszteroidákat. (Összehasonlításképpen a Föld–Hold-távolság átlagosan 385 ezer kilométer.) Ezt 20 nagy, 25-30 méteres antennából álló radarrendszer felállításával érnék el a kutatók, amelyek – Long Teng, a Pekingi Technológiai Intézet elnöke szerint – a rovarok összetett szemeihez hasonlóan működmének.

A Davidson Institute of Science egyik kutatása szerint egy 140 méter átmerőnél nagyobb aszteroida legalább ezerszer nagyobb robbanást idézne elő, mint egy atombomba, ha becsapódna a Földbe. Egy 300 méter széles aszteroida, mint az Apophis vagy a Bennu egy egész kontinenst is elpusztíthatna, míg egy 1 kilométer átmerőjű űrkőzet (1989 JA) minden bizonnyal világméretű kataklizmát okozna.

[sc name=”facebook” ][/sc]

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?