Oroszország azt állítja, hogy 2024 után kivonul a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), és helyette saját állomást épít.
Az Egyesült Államok és Oroszország más partnerekkel együtt 1998 óta dolgozik a Nemzetközi Űrállomáson. Az ukrajnai háború hatásai azonban a bolygón is túl nyúlnak: Oroszország április végén döntött úgy, hogy az invázió hatására bevezetett nyugati szankciók miatt kiszállnak a nemzetközi űrprogramból.
Most Jurij Boriszov, a Roszkoszmosz új elnöke jelentette be, hogy 2024-ig vesznek részt a projektben, ezt követően az orosz űrhajósok elhagyják az űrállomást – írja a BBC. „Úgy gondolom, hogy addigra elkezdjük összeállítani az orosz orbitális állomást” – mondta Boriszov, hozzátéve, hogy most az új állomás az ügynökségük fő prioritása. A Roszkoszmosz korábbi elnökét, Dimitrij Rogozint július közepén váratlanul eltávolította pozíciójából az ország vezetője, Vlagymir Putyin, Boriszov az ő helyére érkezett.
Egyelőre nem világos, hogy a döntés mit jelent a Nemzetközi Űrállomás jövője szempontjából, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) pedig azt állítja, hogy egyelőre nem kapott hivatalos megerősítést Oroszországtól ez ügyben. Szakértők szerint az oroszok kilépése komoly gondot jelent a projekt résztvevői számára, ugyanis az állomást úgy alakították ki, hogy a partnerek egymásra vannak utalva benne.
A NASA a tervek szerint 2031 januárjában küldi nyugdíjba a Nemzetközi Űrállomást, amelyet még 1998 novemberében bocsátottak fel a világűrbe. A békés tudományos együttműködés szimbólumának is tartott űreszköz látványos zuhanással kísérve a Csendes-óceán „legkietlenebb” részébe, a Némo-pontba fog becsapódni.
[sc name=”facebook” ][/sc]