A vállalat idei magasabb kategóriás, azaz nagyobb tudású OLED televíziói kapták meg az LG OLED evo csomagot, amely egy komplex, több pilléren nyugvó rendszer. Bemutatjuk, hogy mit tartalmaz, és miben jelent konkrét előnyt!
Az OLED televíziók iránti igény 10 év óta töretlenül nő, és az előrejelzések szerint idén legalább 25 százalékkal több ilyen modellt adnak el, mint 2021-ben. A piacot továbbra is dominálja az LG, amely láthatóan nagyon jó lóra tett, amikor egy évtizede e képalkotási technológia mellett tette le a voksát a tévés iparágban. A vállalat a sikereit, és a fölényét annak köszönheti, hogy egy pillanatra sem állt le a fejlesztésekkel, így mindig tudott valami újítással előállni. Ennek köszönhetően évről-évre jobb modellekkel tudtak előállni, aminek révén széles vásárlói réteg lefedésére alkalmas termékportfólió kialakítására nyílt lehetősége a vállalatnak.
2022-ben a konszern egy komoly evolúciós lépést jelentett be. Ez az LG OLED evo, amely egy komplex, több technológiát tartalmazó csomag. A cél pedig ezzel értelemszerűen az, hogy minden korábbinál jobb legyen a készülékek képminősége. Mostani cikkünkben azt járjuk köbe, hogy mi is ez az LG OLED evo, milyen pillérekre épül, és milyen hatással van a látványvilágra.
LG OLED evo
Az LG OLED evo csomag részét képezi egy új felépítésű panel, a friss, mesterséges intelligencia eljárásokra, illetve legfejlettebb algoritmusokra épülő képfeldolgozó chip, valamint egyes modellek esetében speciális hővezető réteg.
A színpontosság, színgazdagság, illetve a mozgásvezérlés terén az LG OLED televíziói eddig is kimagasló teljesítményt nyújtottak.
De hát a cég háza táján úgy voltak vele, hogy még ezen is lehet javítani, például még valósághűbbé tenni az árnyalatokat vagy jobbá tenni a felbontás felskálázást. Az új fejlesztésekkel a fő cél a lehető legtökéletesebb képminőség elérése volt, de emellett a maximális elérhető fényerő megnövelésére is figyelmet fordítottak. Ennek a hagyományos tartalmak során nincs jelentősége, viszont az úgynevezett nagy dinamikatartományú, azaz HDR filmeknél, videóknál, játékoknál és képeknél ez a paraméter kiemelt fontossággal: Röviden úgy foglalhatnánk össze, hogy minél nagyobb az elérhető fényesség, annál látványosabb lesz a HDR visszaadása, úgy, hogy ezzel párhuzamosan nő a színtér lefedettség is.
Új panel
A 2022-es LG OLED evo televíziók megkapták a vállalat legújabb paneljeit, amelyekben a korábbiaktól eltérően nem hidrogénvegyületeket, hanem egy új anyagot, a deutériumot használják. Ennek köszönhetően egyrészt csökkenthető a kijelző vastagsága, de ennél is fontosabb, hogy az élettartama is nagyobb, valamint kevesebb hőt is termel.
Ebből fakadóan pedig már önmagában alkalmas arra, hogy növeljék a fényerőt. A legnagyobb problémát korábban ugyanis pontosan a magasabb fényességgel járó hőmérséklet növekedés jelentette, amely már károsította volna magát a rendkívül érzékeny szerves OLED filmréteget a panelen belül.
Pontosabb vezérlés
Az OLED televíziók sajátossága, hogy minden egyes pixel mögött egy-egy egyedileg szabályozható fényerejű szerves fénykibocsátó dióda található. Az új generációs, LG OLED evo televíziókban helyet kapó Alpha 9 képfeldolgozó processzorok egyik újítása pont a diódavezérlésre vonatkozik.
Ennek köszönhetően tovább sikerült növelni a színpontosságot, csökkenteni az energiaveszteséget, és a felesleges hő keletkezését.
Itt kell megemlíteni a chipben továbbfejlesztették az Object Background Enhancement nevű algoritmust, amely képes minden korábbinál jobban megkülönböztetni a hátteret az előtérben található tartalomtól. Amennyiben ez a funkció aktív, akkor a szoftver automatikusan úgy módosítja a beállításokat, hogy a korábbinál látványosabb legyen a mélységélesség effektus, amely valósághűbb látványvilágot eredményez.
Hőelvezető réteg
A magasabb kategóriás LG OLED evo televíziók, egészen pontosan az LG G2 modellek szerves részét képezi egy új komponens, amely a hő elvezetését szolgálja. Ez tulajdonképpen egy, a kijelzőbe integrált hűtőrendszer, amelynek eredményeként még tovább növelhető a fényerő.
Sikerült?
Korábban említettük, hogy a fő cél a kép minőségének további javítása, és ahol lehet ott a fényerő növelése volt. Nos, kipróbálhattunk, illetve letesztelhettünk LG C2 és LG G2 televíziókat is, és arra jutottunk hogy sikerült még egy kicsit előrelépni az energiafogyasztás, és a képminőség tekintetében.
Az LG G2 és az 55 hüvelyekes, illetve annál nagyobb LG C2 televíziók esetében pedig a fényerőt is meg tudták növelni.
Az LG G2 modellek például 30 százalékkal fényesebbek, mint a korábbi készülékek, és szemre is sokkal látványosabbnak tűnnek a HDR anyagok az LG OLED evo televíziókon. A kutatás-fejlesztésnek tehát volt értelme, és nem lennénk meglepve, ha ezek az újítások később az alsóbb kategóriába is leszivárognának, illetve hasonló megoldások megjelennének más gyártók termékeinél is.
[sc name=”facebook” ][/sc]