A DART feladata, hogy szándékosan összeütközőn egy égitesttel, és ezzel megváltoztassa annak irányát.
A NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) űrszondája idén ősszel éri el a Dimorphost, a Didymos nevű aszteroida körül keringő kvázi-holdat, amelybe beleütközve megpróbálja megváltoztatni annak pályáját. A kisautó-méretű szondát 2021. november 24-én indították útnak a kaliforniai Vandenberg légitámaszpontról, és várhatóan szeptember végén ütközik majd össze a kijelölt égitesttel.
Bár az, hogy a Földet eltalálja egy nagyobb aszteroida, elég valószínűtlen, az űrügynökségek folyamatosan kutatják, hogy egy esetleges becsapódás esetén hogyan lehetne elhárítani a katasztrófát. Ami felettébb fontos, lévén, hogy a NASA tudósai még tavaly májusban összeültek, és kiszámolták, hogy körülbelül mennyi időre lenne szükség ahhoz, hogy egy gyilkos aszteroidát eltérítsenek a Földtől, és arra jutottak, hogy 5 év a minimum. Mindez pedig különösen elkeserítő annak fényében, hogy a kutatók sem látnak mindent évekkel előre. A Space megjegyzi, hetente körülbelül 30 új földközeli aszteroidát fedeznek fel.
Nem a NASA ugyanakkor az egyetlen, aki ebben a témakörben kutat. Kínai tudósok például elkezdtek építeni egy rendszert, amely a kínai média szerint a legtávolabbi hatótávolságú radar lesz, amellyel az aszteroidákat észlelni lehet. Az új rendszer állítólag 150 millió kilométerre lát majd el, vagyis ebben a távolságban tudja majd beazonosítani a felbukkanó aszteroidákat.
[sc name=”facebook” ][/sc]