Az év egyik legjobban várt tévéje járt nálunk tesztelésen. Végre kipróbálhattuk a QD-OLED, azaz kvantumpontos OLED tévét, amely forradalmi változást hozhat a televíziós iparágban. Samsung S95B teszt!
A Samsung idén végre visszatért egy évtized után az OLED televíziók piacára, ráadásul úgy, hogy abba saját fejlesztésű kvantumpontos OLED panel került. Az előzetes információk alapján ez a technológia abszolút életképesnek tűnt (itt írtunk róla részletesen), úgyhogy benne volt a pakliban, hogy a piacvezető dél-koreai konszern tényleg egy remek készüléket tesz le az asztalra.
A Samsung S95B végre Magyarországra is befutott és mi is tesztelhettünk egy példányt. A várakozások óriásiak voltak, nézzük, hogy sikerült-e megfelelni ezeknek!
Dizájn
Az OLED végre lehetővé teszi a Samsung számára is, hogy papírvékony tévéket készítsen, a cég pedig élt is a lehetőséggel. Konkrétan kevesebb, mint egy centiméter vastag a felső részen, a káva rettenetesen keskeny, és az összhatás kifejezetten letisztult, és modern. A csatlakozókat a hátlapon helyezték el, és van itt minden, ami kellhet (HDMI 2.1, USB, optikai audió, LAN, CI+), valamint a tévéből a WiFi és a Bluetooth támogatás sem hiányzik.
Képminőség
E modell tehát az új QD-OLED panelre, és a szintén saját, mesteréséges intelligenciával megtámogatott képfeldolgozó chipre épül, és a képminőség terén nem is okozott csalódást. Az OLED nagy előnye, hogy lehetővé teszi a tökéletes fekete megteremtését azáltal, hogy lehetővé teszi az egyes képpontokban a fény kikapcsolását. A műszeres mérések bebizonyították, hogy ez tényleg így is van, a fekete tehát hibátlan, a kontraszt ezáltal végtelen. A színek fantasztikusak, ragyogóak, gyönyörűek, ideális beállítások mellett természetesek. Fátyolosság egyáltalán nem, még a legminimálisabb szinten sem érzékelhető, a tónusok kristálytiszták.
A betekintési szög hibátlan, így a tv e téren is jobban teljesít, mint a rivális QLED technológia. A maximális fényerő a vizsgálataink alapján 1740 nit, ami azt jelenti, hogy a Samsung QD-OLED eljárása tényleg nagyobb fényességet produkál, mint az LG WOLED paneljei. Ennek sok jelentősége szerintünk nincs, maximum annyi, hogy HDR anyagok (HDR10+ is támogatott, viszont a Dolby Vision nem) egy kicsit látványosabbak. A mozgásmegjelenítés perfekt, SEMMILYEN anomáliába nem futottunk bele.
A maximális mozgásmegjelenítési ráta 120 Hz, és természetesen támogatja a dinamikusan változó képfrissítési frekvencia (AMD FreeSync Pro) használatát. Az input lag a méréseink szerint mindössze 10,3 ms, szóval elméletileg játékra is tökéletesen alkalmas. Kipróbátluk Xbox Series X-szel, PlayStation 5-tel, killer PC-vel, és mindegyikkel szuperül együtt tudott működni. Felhősödés, ghosting, szellemképesedés, utánhúzás nem tapasztalható, a felbontás 4K, tehát a részletességre sem lehet panasz, és azt állapítottuk meg, hogy a kép minősége hibátlan.
Hang
A Samsung már a korábbi felső kategóriás televízióinál is törekedett arra, hogy azok az átlagosnál jobban szóljanak. Így nem meglepő, hogy ebbe a készülékbe is, 2.2.2 csatornás, integrált mélynyomókkal, illetve felső hangsugárzókkal megtámogatott 60 wattos beépített hangrendszer került. A hangerőre nem is lehet panasz, viszont a basszusokat még így kevésnek éreztük, ennek következtében pedig a végeredmény is egy picit steril, élettelen.
Az az igazság, hogy mikor rádugtunk egy soundbart sokkal-sokkal jobban tetszett, amit hallottunk. Hanghibákba egyébként nem futottunk bele, szóval ha nincsenek valakinek nagy igényei e téren, akkor persze a beépített hangrendszer is bőven jó lehet. Ám ha fontos a jó megszólalás, akkor nem fogja megúszni anélkül, hogy rákössön egy jobb külső dedikált audio eszközt.
Kezelés
A termék természetesen a cég saját, Tizen Smart Hub okostévé rendszerére épül. Ez magyarul is tud, kellően gyors és stabil, a felépítése logikus, így a vezérlésbe hamar bele lehet jönni. Kínál egy csomó extrát, így például a képernyőtükrözést, a népszerű netes applikációk (Netflix, YouTube stb.) futtatását, van benne böngésző, és még a távoli számítógép, a felhőbe feltöltött Microsoft 356 állományok elérése is megoldott.
A Skype és a Google Duo révén pedig videótelfonálásra is gond nélkül használható. A napelemes távirányítója jól használható, ráadásul kiváltható telefonnal, tablettel is, és a tv az USB-n keresztül rádugott egérrel és billtyűzettel is képes együttműködni.
Beégés?
Az OLED technológia esetében elméletileg van esély a beégésre, de azt a tévét is ellátták olyan mechanizmusokkal és eljárásokkal, amelyek megóvják ettől. Ha ezeket nem kapcsolja ki valaki, és betartja a szabályokat (nem húzza ki kikapcsolás után stb.) akkor nem kell félni
Ár
Az 55″-es változat 680 000 forintba, a 65″-es pedig 845 000 forintba kerül. Ez nyilván nem kevés pénz, de azt hittük, hogy ennél lényegesen drágább lesz a QD-OLED tv. A tudásához képest pedig ez teljesen jó ár.
Kinek ajánljuk – Samsung S95B
– Csúcstévét szeretne
– OLED tévére vágyik
– Fontos a kiemelkedő kontraszt
– Lényeges a jó HDR megjelenítés
– Játékra keres tévét
– Munkára is használná a tévéjét
– Fontos a videótelefonálás támogatás
Kinek nem ajánljuk – Samsung S95B
– Belépő szintű, olcsó tévét keres
– Nem akar OLED tévét
– Fontos a lehető legjobb minőségű hangzás
Még több információ a Samsung S95B tévéről a hivatalos weboldalon.