A DART űrszonda hétfő éjjel szándékosan nekiütközik egy aszteroidának, körülbelül 11 millió kilométerrel az Indiai-óceán felett.
Bár a sci-fi és katasztrófafilmekből már ismerős motívum lehet, hogy az emberiséget egy gyilkos erejű aszteroida pusztítja el, a kutatók időről időre felhívják a figyelmet: a Föld nagyobb veszélyben van, mint gondolnánk. Ennek következtében a tudósok folyamatos figyelemmel kísérik a kisbolygók mozgását, és már hosszú évek óta dolgoznak egy módszeren, amellyel letéríthető lenne egy Föld felé tartó veszélyes űrkőzet.
A nemzetközi AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment, azaz Aszteroida Becsapódási és Eltérítési Felmérés) bolygóvédelmi misszió során a DART nevű űrszondát frontálisan nekiütköztetik a Dimorphos nevű aszteroidának – írja a The Guardian. Az űrprogram célja, hogy kiderítsék, egy Földről indított szerkezet képes-e eltéríteni egy aszteroidát, ami a világvégével fenyeget. A The Guardian megjegyzi, hogy a Dimorphos, a a Didymos nevű aszteroida körül keringő kvázi-hold nem jelent veszélyt az emberiségre nézve, mivel a Nap körül kering.
A szakemberek abban bíznak, hogy a DART ütköztetése következtében mintegy 10 perccel lerövidül a Dimorphos keringési ideje a Didymos körül. A karambollal a 330 millió dolláros űrszonda bevégzi a küldetését, és teljesen megsemmisül.
A szondát 2021. november 24-én indították útnak a SpaceX Falcon 9-es rakétájával, hogy az előzetes tervek szerint szeptember 26-án a Dimorphos nevű, körülbelül 160 méter átmérőjű meteornak ütköztessék.
[sc name=”facebook” ][/sc]