A Blue Marble azaz Kék Márvány fotót az Apollo 17 legénységének tulajdonítják, bár közülük senki nem „vállalta magára”, de ennek oka van.
A NASA „Kék márvány” néven ismert fotója tegnap töltötte be az 50. életévét, és még mindig ugyanolyan lenyűgöző, mint 1972-ben volt. Az űrközpont az arany évforduló alkalmából tweetelte a fotót, és azt írta: „Miközben a NASA Orion folytatja hazafelé tartó útját, mi is ünnepeljük a Földről készült ikonikus ‘Blue Marble’ fotó 50. évfordulóját, amelyet 1972. december 7-én készítette az Apollo 17 – címképünkön látható – legénysége”. Figyelemre méltó, hogy az Apollo 17 teljes legénységének tulajdonították a fotót, nem pedig csak egy személynek. A személyzet egyébként Eugene Cernan parancsnokból, Ronald Evans parancsnoki modul pilótából és Harrison Schmitt holdkomp pilótából állt. Cernan és Schmitt a holdkompban szállt le a Hold felfedezésére, míg Evans a parancsnoki és a kiszolgáló modulokkal maradt a hold körüli pályán.
As @NASA_Orion continues its journey home, we're also celebrating the 50th anniversary of the iconic "Blue Marble" photo of Earth, taken on Dec. 7, 1972 by the crew of Apollo 17.
Get the full-size image: https://t.co/zJMWNl0i63 pic.twitter.com/6ROo8JPDLm
— NASA (@NASA) December 7, 2022
„Amikor megkérdezték, hogy kinek jár a dicsőség a fényképezésért, az űrhajósok nem nevezték meg” – írja a CNN. A felvételen bolygónk a Földközi-tengertől az Antarktiszig látható, és az Apollo pályája tette lehetővé először, hogy a déli sarki jégsapkát lefényképezzék. A kép jobb felső sarkában látható a tizenhatos ciklon néven ismert vihar, amely India egy részére vitt árvizet. A NASA felhívja a figyelmet a déli félteke erős felhőtakarójára is, és arra, hogy milyen jól látható Afrika szinte teljes partvonala. A fotó öt órával és hat perccel a küldetés indítása után készült. Napra pontosan 31 évvel egy másik történelmi jelentőségű december 7-i esemény, a Pearl Harbor elleni támadás után, ami az Egyesült Államokat a második világháborúba sodorta. Az Apollo 17 volt a NASA Apollo-programjának utolsó küldetése. Az űrhajósok 1972. december 19-én tértek vissza a Földre, miután felállították a leghosszabb, legénységgel végrehajtott holdraszállás rekordját, amely 12 nap és 14 óra volt.
[sc name=”facebook” ][/sc]