A ByteDance bevallotta, hogy a TikTok-on keresztül három újságíró fizikai tartózkodási helyét figyelte az IP-címük segítségével – írta meg a Forbes. A megfigyelést a cég azzal indokolta, hogy így próbálta „feltárni a vállalaton belüli szivárgások forrását”.
A megfigyelési taktikákkal kapcsolatos vizsgálat eredményeként a ByteDance kirúgta Chris Lepitakot, a belső ellenőrzés vezetőjét, aki az ezekért felelős csapatot vezette. A kínai székhelyű vezető, Song Ye, akinek Lepitak jelentett, és aki közvetlenül a ByteDance vezérigazgatójának, Rubo Liangnak jelentett, lemondott…..
„Ez az új fejlemény megerősíti azokat a komoly aggodalmakat, hogy a közösségi médiaplatform lehetővé tette a TikTok mérnökeinek és vezetőinek a Kínai Népköztársaságban, hogy ismételten hozzáférjenek amerikai felhasználók magánadataihoz, annak ellenére, hogy a törvényhozóknak és a felhasználóknak többször is azt állították, hogy ezek az adatok védettek” – mondta Mark Warner szenátor a Forbesnak…..
A ByteDance nem az első techóriás, amelyik valamely népszerű, külső alkalmazást használja bizonyos felhasználók megfigyelésére. 2017-ben a New York Times arról számolt be, hogy az Uber különböző helyi politikusokat és szabályozókat azonosított, és az Uber-alkalmazás külön, félrevezető változatát szolgáltatta ki nekik, hogy elkerülje a hatósági büntetéseket….. Az Uber és a Facebook is állítólag nyomon követte az alkalmazásukról tudósító újságírók tartózkodási helyét.
Ironikus módon a TikTok újságírók követésére irányuló projektje a Forbes szerint a vállalat biztonsági és adatvédelmi főnökét érintette, és a Forbes három olyan újságíróját vette célba, akik korábban a BuzzFeed Newsnál dolgoztak.