A vándorcsillagot felfaló fekete lyuk megfigyelése segíthet a tudósoknak megérteni a fekete lyukak „táplálkozási szokásait”.
Az Amerikai Űrkutatási Hivatal teleszkópjai segítségével megfigyelt egy termetes fekete lyukat, amely széttépett egy túl közel vándorolt szerencsétlen csillagot. A szupermasszív objektum a Földtől körülbelül 250 millió fényévre, egy másik galaxis közepén található. A NASA szerint ez az ötödik legközelebbi példa, hogy egy fekete lyuk mohón bekebelez egy csillagot.
Miután a fekete lyuk erős gravitációja elkezdte megnyújtani, szétszakítani áldozatát (ezt nevezzük spagetti-hatásnak), a csillagászok a röntgenfény drámai növekedését tapasztalták a falánk objektum körül. Ez azt jelezte, hogy ahogy a csillag a végzete felé haladt, rendkívül forró közeget alakított ki a fekete lyuk felett, amit koronának neveznek. Az Astrophysical Journalban megjelent új tanulmány szerint a NASA NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescopic Array) műholdja a legalkalmasabb űrteleszkóp arra, hogy megfigyeljék ezeket a fényhullámokat, és a mostani esemény példátlan képet adott a korona kialakulásáról és evolúciójáról.
Hogy a tudósok szemléltetni tudják az eseményeket, páratlanul látványos videót tettek közzé, amely bemutatja, hogyan falja fel a fekete lyuk a csillagot. Íme:
A galaxisok közepén található fekete lyukak már hosszú évtizedek óta mozgatják az emberiség fantáziáját, és bár egy-két dolgot már sikerült kideríteni az éjsötét óriásokról, még mindig nagyon keveset tudnak, stílusosan szólva, csak a sötétben tapogatóznak a tudósok. Létezésük ugyan mind elméleti szinten (általános relativitáselmélet), mind csillagászati megfigyelésekkel (például Chandra űrtávcső) jól alátámasztott, továbbra is sok a kérdőjel, és hiába figyeljük őket régóta, a mai napig nem tudjuk pontosan leírni a bennük zajló folyamatokat, hiszen a fizika általunk ismert törvényei itt nem érvényesülnek.
[sc name=”facebook” ][/sc]