A Föld védőpajzsának hidegrázós hangja biztosít minket arról, hogy folyamatosan védelem alatt tartja az élő szervezeteket.
Az, hogy bolygónk nem olyan csupasz és barátságtalan hely, mint például a Mars, jelentős részben annak köszönhető, hogy a magnetoszféra megvéd minket az olyan – számunkra – kártékony dolgoktól, mint a napszél. Ennek az erős mágneses mezőnek a hiányában nem igazán lenne élet a Földön, ami egy kopár, hideg, és száraz világ volna. Az Európai Űrügynökség (ESA) nemrégiben 5 percnyi kísérteties, recsegő hangfelvételt tett közzé, felfedve, hogy milyen a Föld mágneses mezejének hangja. Habár a felvétel elég hátborzongató, valahogy azonban mégis lenyűgöző hallani, hogy a magnetoszféra miként teszi a dolgát. A felvezető után 02:20-tól indul a lényegi rész.
Érdekesség, hogy bolygónk magnetoszférájának vizsgálata már 1600-ban megkezdődött, de értelemszerűen csak a rakétatechnika fejlődésével teljesedett ki ez a megismerési folyamat. Földünk mágneses mezeje a napos oldalon 65 ezer kilométerre van az Egyenlítő fölött, de attól távolodva a vonala torzul. Az éjszakai oldalon 6,3 millió kilométerre nyúlik el, és magnetofaroknak nevezik, ami a sarki fény elsődleges forrása. Naprendszerünkben a Jupiter büszkélkedhet a legnagyobb magnetoszférával, ami a Nap felőli oldalán hétmillió kilométer, a túloldalon pedig szinte a Szaturnuszig nyújtózkodik.
(A fenti videóban látható felvételt az ISS, vagyis a Nemzetközi Űrállomás kamerája rögzítette, és ismét megmutatja, mennyire csodálatos is az a bolygó, amit gőzerővel igyekszik az emberiség élhetetlenné tenni a saját számára.)
[sc name=”facebook” ][/sc]