A ChatGPT dala kigúnyol mindent, ami emberi

A mondat Nick Cave-től származik, akinek megmutattak egy zeneszámot, amit a ChatGPT írt az ő stílusában.

Mondhatjuk, hogy a zenész nincs túlságosan lenyűgözve a ChatGPT zenei képességeitől. Az énekes-dalszerző a személyes blogján éles kritikát fogalmazott meg az AI chatbot által „Nick Cave stílusában” írt dalszövegeknek.

„A ChatGPT képes lehet beszédet, esszét, prédikációt vagy gyászjelentést írni, de nem képes valódi dalt létrehozni … A dalok szenvedésből születnek, ami alatt azt értem, hogy a teremtés komplex, belső emberi küzdelmére épülnek, és, nos, tudomásom szerint az algoritmusok nem éreznek.”

A szöveget egy Mark nevű rajongó küldte be Cave-nek. Az ausztrál zenész köszönetet mondott Marknak, de aztán így folytatta:

“Minden szeretetem és tiszteletem mellett ez a dal baromság, egy groteszk megcsúfolása annak, hogy mit jelent embernek lenni, és, nos, nekem nem nagyon tetszik”

A ChatGPT tavalyi indulása óta szenzációszámba ment. Bár az OpenAI által létrehozott chatbot nem jelent hatalmas előrelépést a mesterséges intelligencia terén, a nyílt hozzáférésű indulásnak köszönhetően milliók játszhattak a csúcstechnológiával, felfedezve annak meglepő és változatos képességeit.

Nick Cave
Foto: Amelia Troubridge

Ahogy Cave blogbejegyzésében megjegyzi, a ChatGPT egyik erőssége a rugalmassága: a robot rengetegféle stílusban képes írni. A rendszer azonban más szempontból korlátozott. Hajlamos például téves információkat tényként állítani, és hajlamos továbbadni a referencia adataiban (amelyek et természetesen az internetről szed) talált társadalmi előítéleteket.

A tanárok is kezdhetnek aggódni

A ChatGPT emberi prózát utánzó képessége azonban számos normát megkérdőjelez. Bár Cave szerint az algoritmusok nem tudják utánozni az embert, mert nem tudnak érezni, az érzés hiánya nem akadályozza meg a technológia széles körű alkalmazását más területeken. Az oktatásban például a pedagógusok arra figyelmeztetnek, hogy a ChatGPT-t már széles körben használják esszéírásra, és hogy az oktatás új megközelítésekre lesz szükség az alkalmazkodáshoz.

robot chatgpt
Lassan nem lesz értelme a plagizálásnak sem.

Bár ha a Cave-nek igaza van, akkor legalább a zene-, és talán még az irodalomtanároknak még mindig meg kellene tudni különböztetni az embert a géptől. A rajztanárok viszont szintén belefuthatnak lassan valami hasonló problémába…

[sc name=”facebook” ][/sc]

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Ford

Ford

24 éve foglalkozik tech-újságírással a kedvenc területe az audió-videó, az okosotthon és a mobiltechnológia.

Ezeket olvastad már?