A világ legcsendesebb szobájában senki sem bírja egy óránál tovább

A világ legcsendesebb szobája kikészíti az embert: a Guinness Rekordok Könyve által hitelesített helyiségben a vér áramlását is hallani lehet. 

A csendnek kifejezetten jó hatása van az életünkre, többek között csökkenti a stresszt és a feszültséget. Nem véletlen például az sem, hogy időnként jól esik elvonulni a város zajától, különösen amikor több feladat, nyomás és stressz nehezedik ránk. Bármennyire is furcsán hangzik, a „túl nagy” csend azonban már káros ránk nézve, sőt: egy óránál tovább senki képes megbirkózni vele.

A világ legcsendesebb szobáját a Microsoft húzta fel még 2015-ben a cég székhelyén, Washington államban. A falai acél- és betonrétegekből állnak, a szoba belsejét pedig üvegszálas ékek alkotják, amelyek képesek megtörni a hanghullámokat. Az akusztikai szakemberek által létrehozott kamra célja, hogy minden környezeti, külső forrásból érkező hangot elnyeljen, illetve csillapítson, így az ott tartózkodó csak és kizárólag azt hallja, amit maga ad ki – írja a New York Post. A redmondi óriás szobája -20 decibel zajszintet tud felmutatni – az emberi hallásküszöb egészséges fül esetén 0 decibel.

Ha a külvilágból érkező zajokat elzárjuk, a csend nagyon hamar elviselhetetlen lesz: néhány perc elteltével a szívverés, majd kicsivel később a vér áramlása és a csontok súrlódása is hallhatóvá válik. Emellett egyensúlyvesztéssel is jár az abszolút csend, mivel a visszhang hiánya rontja a térben való tájékozódást.

A világ legcsendesebb szobájának nemrégiben egy régi-új kihívója akadt: a minneapolisi Orfield Laboratories-ban található szoba állítólag –24,9 decibeles zajszintet képes produkálni, és ha ezt a Guinness Rekordok Könyve is megerősíti, akkor a szóban forgó helyiség elnyeri a világ legcsendesebb szobája címet, amelyet már a Microsoft előtt is  birtokolt.

[sc name=”facebook” ][/sc]

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?