A mobilipar meghatározó cégei egymást tapossák azért, hogy elsők legyenek a telefonok és a műholdak közvetlen összekapcsolásában.
Az Apple, a Dish Network, a Viasat, az AST SpaceMobile és a Globalstar is a sok cég között van, amelyek elkezdtek versenyezni egymással a Föld légkörén kívül is. Ha ez nem lenne elég érdekes, akkor a gyorsan fejlődő csatatér egyik legújabb csetepatéjában a világ leggazdagabb emberei – Charlie Ergen, Tim Cook, Jay Monroe és potenciálisan Elon Musk is részt vesznek. A legutóbbi összecsapás tárgya a Globalstarnak (az Apple műholdas szállítójának) nyújtott kölcsön, amely mögött az EchoStar (Ergen többségi tulajdonával) áll. Ez a helyzet jól tükrözi, hogy milyen kiélezett csata van a mobilpiac kialakulóban lévő, és gyorsan fejlődő új piacán. Az Apple például megállapodást kötött a Globalstarral, hogy a vállalat műholdjait használja az új iPhone vészhelyzeti üzenetküldő szolgáltatásához. Ugyanakkor az EchoStar és a Globalstar közötti bármilyen mozgás arra ösztönözheti a Starlinket (amely a SpaceX-es Elon Musk tulajdonában van), hogy az Omnispace vagy akár a Ligado Networks megvásárlásával saját műholdas spektrumra törekedjen.
De az Apple, az EchoStar és a Globalstar közötti ingadozások csak ízelítőül szolgálnak abból, ami valószínűleg következik. Mark Dankberg, a Viasat vezérigazgatója például azt mondta, nyitott arra, hogy a telefon-műhold piacot a cége műholdjain keresztül vagy valamilyen partnerségen keresztül igyekezzen uralni. A Dankberg tulajdonában lévő Viasat éppen egyesülni készül a rivális műholdas céggel, az Inmarsattal, amely értékes L-sávú spektrummal rendelkezik, amelyet számos vállalat szeretne telefon-műholdas kommunikációra használni. Természetesen semmi sem történik az űrben a földi hatóságok szövetségi jóváhagyása nélkül (legalábbis az Egyesült Államokban). A kongresszus ezen a héten újabb meghallgatást tartott a műholdak engedélyezési folyamatának vizsgálatára. Az eseményen jelenlévő néhány vezető szerint a szabályozóknak sietniük kell. „A jelenleg érvényben lévő, elöregedő szabályozási rendszerben a bizottsági döntések a műholdak engedélyezéséről átlagosan 2,5 évet vesznek igénybe. Ez pedig a szóban forgó témát tekintve túl hosszú.
[sc name=”facebook” ][/sc]