Megoldhatja-e az intelligens város a vízhiány problémákat?

Több olyan nagyváros is van a bolygón, ahol egyre komolyabb a vízhiány, és ez független attól, hogy fejlett, vagy elmaradott területről beszélünk. 

Az 5G kapcsán sokszor felmerül az előnyök között az okostechnológiák használatának elterjedése. Ez nem is lenne baj, mert akár a vízhiány leküzdésében is szerepet játszhatnak, ahogy arról pár napja a SMARTCITY PRESS írt. Jelenleg vízproblémákkal küzdő legnépesebb helyek közé tartozik például Peking, Mexikóváros, Fokváros, Sao Paolo, de ide sorolható Los Angeles, Houston és Jackson is. Érdekesség, hogy a természeti katasztrófák több mint 90%-a is vízzel kapcsolatos, beleértve az árvizeket és az aszályokat. Ezek a csapások gyakran hozhatók összefüggésbe az éghajlatváltozással, mint ahogyan maga a vízhiányos helyzet is. De miben segíthet az okosváros, és hogyan kell elképzelni? Első körben mindenképpen az elektromos infrastruktúrát kell fejleszteni, hiszen a több intelligens eszköz – ha nem is arányosan ugyan, de – több áramot igényel. Fontos figyelembe venni a víz megtakarítására és újrahasznosítására vonatkozó lehetőségeket is. Itt nagymértékben oda kell figyelni azon vizek ismételt ciklusba illesztésére, amelyek nem alkalmasak ivóvíznek. Tehát öntözővizek, WC-öblítés, mosó-, mosogatógépek, fürdés, stb. Ha a települések ezekkel a szürkevizekkel el tudják látni az illemhelyeket, máris 30 százalékkal csökkenthető a vízigény.

Kép: Chris Bailey

Másik fontos lehetőség az intelligens gazdálkodásra való összpontosítás. Az ilyen rendszer az adatok felhasználásával optimalizálja a terménytermelést, miközben minimalizálja az erőforrások felhasználását. Az olyan elemeket, mint a talajadatokat gyűjtő érzékelők, a napenergiával működő roboteszközök, sőt a geolokációs szolgáltatások is mind-mind az intelligens mezőgazdasági gyakorlatban használatosak, és kihasználhatják ezt a technológiát a vízpazarlás és a városi „élelmiszersivatagok” kialakulási kockázatának csökkentése érdekében. Azonban nem hagyatkozhatunk kizárólag a technológiára, ha az éghajlatváltozás okozta károkat akarjuk visszafordítani, és a lehető legjobban ki akarjuk használni természeti erőforrásainkat. Magának az egyénnek is fontos szerepe van a rendszerben, még ha mindenki csak apró pontnak is gondolja magát. Felejtsük el végre a palackozott vizeket, telepítsünk esőgyűjtő hordót (ahol erre van lehetőség), ha van mosogatógépünk, akkor pakoljuk is tele,  mielőtt elindítjuk, ami igaz a mosógépre is. Rövidebb ideig zuhanyozzunk, és akinél ez opció, esetleg érdemes okosvízórát telepíteni. A hozzá használatos alkalmazással ugyanis egészen pontosan monitorozható, hogy mi történik a lakásunkban, házunkban vízügyileg.

[sc name=”facebook” ][/sc]

 

 

 

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of RG

RG

RG is hírező, és emellett nagy szenvedélye a repülés. Ikarosznál egy szinttel jobban nyomja, ugyanis szintén motor nélkül próbálkozik. Vitorlázórepülő. Szóval, ha szimulátorokról, vagy repülős appokról olvastok, azt szinte biztos, hogy RG írta.

Ezeket olvastad már?