Egy ízig-vérig csúcstelefont tett le az asztalra a Samsung, legalábbis az előzetes infók alapján. Megnéztük, hogy mit tud a valóságban.
A Samsung 2023-ra dominálja az okostelefonok piacát globálisan és hazánkban is. Ez annak is köszönhető, hogy a vállalat elképesztően széles portfóliót épített ki, és a toptelefonokra is hatalmas hangsúlyt fektet.
A már bevált módon idén is az év elején rukkoltak elő a felső kategóriás családjukkal, amelynek legnagyobb tudású tagja a Galaxy S23 Ultra névre hallgató készülék. A termék megérkezett Magyarországra és mi is megnéztük, hogy mit tud.
Dizájn
Egy elit ligás telefontól az ember joggal várja el, hogy az külsejével is jelezze mindezt, ebben pedig az Ultra esetében nincs hiba. A tiszteletet parancsoló méretekkel bíró (163.4 x 78.1 x 8.9 mm) eszköz kifejezetten elegáns megjelenéssel bír, köszönhetően a markánsan kerekített éleknek, illetve az igen vékony kávákkal övezett, széleken hajlított hatalmas képernyőnek, amely méltóságteljesen borul rá a kellemes fogású fém készülékházra.
A hátlap szolid, és szerencsére nyoma sincs rajta a bazári díszítőelemeknek. A termék fogása kényelmes, nem csúszkál, a gombok jó helyen vannak és nem is lötyögnek. A tavalyi változatnál kicsit szögletesebb az idei verzió de ez abszolút jól áll neki, és nyugodtan mondhatjuk, hogy a dizájn egyszerűen remek.
Azt fontos megemlíteni, hogy a legfejlettebb Gorilla Glass védőüveggel ellátott termék ellenáll a pornak, víznek, és az ütéseket, valamint az esetleges karcolásokat is jól tolerálja.
Világbajnok teljesítmény
A várakozásoknak megfelelően elképesztően erős hardvert kapott a Galaxy S23 Ultra, amelyben egy, a cég saját mérnökei által módosított Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm), 8 magos processzor (1×3.36 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) zakatol 12 GB RAM, illetve egy Adreno 740 grafikus lapka társaságában.
A vas által leadott teljesítmény szó szerint mindenre elég, amit ma egy telefontól elvárhatunk, ráadásul a lehető legmagasabb szinten. A legdurvább grafikájú 3D játékok, a legnagyobb számítási teljesítményt igénylő alkalmazások (például a videó- vagy képszerkesztő szoftverek) is döccenés nélkül hasítanak. A navigáció, netezés, levelezés, chatelés is villámgyors, tehát a mobil e téren (is) remek. A gyártó külön kiemelte, hogy a hűtés feljavítására óriási hangsúlyt fektettek, ami világosan érződik is. Amikor a hardver „maximális fordulaton” zakatol, akkor is csupán 37,9 Celsius fokra melegszik, ami azt jelenti, hogy csak kellemesen langyossá válik ilyenkor a készülékház. Tehát szerencsére szó nincs arról, hogy megsütné a kezet, ami remek.
Akksi, hang, tárhely
A nálunk járt változatba 1 terabyte-os tárhely kerül, ami minden igényt kielégítő kapacitásnak minősül. A gyakorlatan azt jelenti, hogy akár hosszú éveken keresztül használható intenzíven úgy, hogy a felhasználónak minimális szinten aggódnia kéne amiatt, hogy jut-e elég hely a nagyfelbontású videóknak, képeknek vagy a hatalmas applikációknak.
A beépített hangszórók terén hozza a szokásos mobilos szintet. Azaz bár a hangerő kellően nagy, azonban a mélyek gyakorlatilag hallhatatlanok, a dinamika hiányzik, és végeredmény kicsit művi, steril. De ez igazán nagy meglepetést nem okozott, hiszen manapság az összes telefon hasonló problémákkal küzd. Amennyiben rádugunk egy fej- vagy fülhallgatót sokkal jobb lesz a végeredmény, ilyenkor már akár normális zenehallgatásra is alkalmas a mobil.
Az energiagazdálkodás rendben van, ugyanis egy 5000 mAh-s akkumulátorral rendelkezik, amely még a viszonylag nagy fogyasztású hardver és képernyő igényeit is képes megfelelő színvonalon kielégíteni. Az üzemidő használattól függően 7-11 óra között alakul 50 százalékos fényerő mellett, ami teljesen korrekt eredménynek számít. A 45 wattos töltés durván 70 perc alatt tölti maximumra a teljesen lemerült telepet, ami elmarad az e téren legjobban teljesítő rivális termékektől, de azért ezzel együtt lehet élni.
Remek képernyő
Nem túlzás azt állítani, hogy egy abszolút első osztályú képernyővel látták el. A 6,8 hüvelykes Dynamic AMOLED kijelző 1440 x 3088 képpontos (501 ppi pixelsűrűség), azaz a felbontás papíron pazar. A részletességre szemre sem lehet panasz, a kép kellően „tömör”, a legfinomabb átmeneteket is tökéletesen adja vissza. Az alkalmazott képalkotási eljárásnak köszönhetően a fekete tökéletes, a kontraszt jobb nem is lehetne, a tónusok markánsak, ragyogóak, a betekintési szög pedig hibátlan.
A mozgásmegjelenítés során semmilyen anomáliát nem tapasztaltunk, tehát akadozás, szaggatás, szellemképesedés sem jelentkezett. A maximális képfrissítési ráta 120 Hz, ami nagyon finom lapozást, scrollozást garantál, és ezt a magas frekvenciát ma már jó néhány játék is ki tudja használni, ami komoly előnyt jelenthet a gaming során.
A nagy dinamikatartományú tartalmak kezelése biztosított, és a telefon még a legfejlettebbnek számító HDR10+ szabvánnyal is boldogul. A fényereje óriási, a csúcsérték 1750 nit, ami azt jelenti, hogy az úgynevezett HDR effektus igen-igen látványos.
Képalkotás
A Samsung mindig is erős volt képalkotás terén a felső kategóriában, és a jó szériát a Galaxy S23 Ultra sem töri meg. Sőt… Az f/1.7 rekeszértékű főkamera csúcs felbontása 200 megapixel, ami döbbenetesen jó értéknek minősül, és azt jelenti, hogy a terméket akár profi grafikusok vagy fotósok is használhatják.
Ez az egység akár sötétben is képes döbbenetesen jó minőségű képek elkészítésére, pláne az Esti mód használata esetén, amelynél a mesterséges intelligenciát használó algoritmus nagyon jól tünteti el az esetleges zajosodást vagy elmosódottságot.
Természetesen az ultraszéles látószögű egység (12 MP), amely nagyon hasznos lehet akkor, ha nem tudunk kellően eltávolodni a célponttól, tehát például tájkép fotózásnál. Kapott egy 3x és egy 10x optikai nagyítással megtámogatott zoomkamerát is, ami akkor tehet igen jó hasznot, ha nem tudjuk megfelelően megközelíteni a témát.
E kamerákkal is lehet kevés fénynél is értékelhető fotókat lőni, de tény, hogy nem teljesítenek olyan jól, mint a főkamera. A kameraszoftver tartalmaz különféle effekteket is, de ez ezen a szinten már alapelvárás.
A videós képességei is figyelemre méltóak: Akár 8K felbontású anyagok elkészítésére is mód nyílik, akár 30 FPS rögzítési sebesség mellett. Ez pedig a lassabb mozgásokhoz bőségesen elég lehet. Ráadásul 4K módban akár a 60 FPS mód is elérhető, és természetesen HDR anyagok is összehozhatóak a termékkel. A lassítás, és szuperlassítás opciók sem hiányoznak, amelyek segítségével igen látványos felvételeket alkothatunk.
A Nagy Extra: az aktív toll
A Galaxy Ultra család nagy extrája volt az elmúlt években a termék mellé járó aktív toll, amely innen sem hiányzik. Ennek ráadásul egy pici „garázst” is kialakítottak a készülékházban, így ez a periféria minden gond nélkül hordozható, nem kell attól félni, hogy elhagyjuk valahol. Az aktív toll 4096 érzékenységi szintet képes megkülönböztetni, azaz minél „erősebben nyomjuk rá” a képernyőre, annál vastagabb lesz a vonal. A tapasztalataink szerint némi gyakorlással remek képzőművészeti alkotások is összehozhatóak vele, és ez a kiegészítő a kép- vagy videószerkesztés során is igen jó használatot tehet.
Emellett jegyzetelése is kiválóan alkalmas, pláne, hogy az Ultra szoftvere képes a kézírást nyomtatott betűs szöveggé alakítani egyetlen pillanat alatt. A toll rendelkezik programozható gombokkal, valamint mozgásérzékelős szenzorokkal, ami módot ad a gesztusalapú vezérlésre is. Ennek révén pedig akár távirányítóként is bevethető. Például van rá mód, hogy a távolból exponáljunk, amely a képalkotás során igen-igen hasznos lehet.
Ár
A Samsung Galaxy S23 Ultra alapverziójának (8 GB RAM, 256 GB tárhely) ajánlott fogyasztói ára 609 000 forint. A 12 GB RAM-mal, 512 GB tárhellyel megtámogatott változat 689 000 forintot kóstál, a csúcsmodell (12 GB RAM, 1 TB) pedig 789 000 forint. Ez nem kevés pénz, viszont tény, hogy egy olyan készülékről van szó, amely tudásával, dizájnjával és kapcsolódó szolgáltatásaival is kiemelkedik a nagy tömegből. Emiatt végül mindent összevetve túlárazottnak nem neveznénk, pláne úgy, hogy közvetlen vetélytársa nincs is nagyon.
Kinek ajánljuk – Samsung Galaxy S23 Ultra
– Egy abszolút csúcstelefonra vágyik
– Fotós, instagrammer, YouTuber
– Játszana, akár prof esportra keres telefont
– Grafikai munkákhoz keres mobilt
– Fontos a kiemelkedő, figyelemfelkeltő, elegáns dizájn
– Filmezne, videózna
Kinek nem ajánljuk – Samsung Galaxy S23 Ultra
– Olcsó mobilt keres
– Kifejezetten kicsi, kompakt készülékre vágyik
Még több információ a Samsung Galaxy S23 Ultra telefonról a hivatalos weboldalon
[sc name=”facebook” ][/sc]