A rejtélyes törpebolygót 93 éve fedezte fel Clyde William Tombaugh amerikai csillagász.
A Plútó felfedezésének évfordulója alkalmából az amerikai űrkutatás hivatal egy lenyűgöző felvételt osztott meg a törpebolygóról, melyet a New Horizons űrszonda készített 200 ezer kilométerre az égitesttől. Az űrszondát a Plútó és annak holdjai vizsgálatára alkották meg; a szerkezet küldetését 2022-ben két évvel meghosszabbították, hogy Naprendszerünk külső tartományát tovább tanulmányozhassa.
https://www.instagram.com/p/Coztl_ttRfz/?utm_source=ig_embed&ig_rid=6afc345a-175a-4cdf-90e9-42b6bdc23700
A Plútót 1930-ban fedezték fel, és sokáig a Naprendszer legtávolabbi bolygójaként tartották számon. 2006-ban azonban elveszítette bolygó státuszát, és átsorolták a törpe-bolygók közé – azóta a Neptunusz a Naprendszer legtávolabbi bolygója. Az 1950-es években kutatói körökben még az is felmerült, hogy a Plútó a Neptunusz egyik holdja, ám ezt a feltételezést később elvetették.
Az égitestet kráterek, hegyek, síkságok és völgyek tarkítják, a felszínét pedig fagyott nitrogén borítja, mely a nap közelében felenged és vékony légkört alkot. Jelenlegi tudásunk szerint a törpebolygó felszíni hőmérséklete -240 és -218°C közt változik.
[sc name=”facebook” ][/sc]