Míg a Mount Everesten egymást érik a hegymászók, addig a Csendes-óceánban található Mariana-árok meghódítása még mindig komoly kihívás elé állítja az emberiséget.
A Mariana-árokban található a Föld legmélyebb pontja, a Challenger-szakadék (Challenger Deep), amelyet Jacques Piccard és Don Walsh ért el legelőször 1960-ban az Egyesült Államok haditengerészetének járművével. A hatalmas nyomás miatt mindössze 20 percet tartózkodtak a Mariana-árok aljzatán, ám ez a rövid idő is elegendő volt ahhoz, hogy a kutatók bebizonyítsák: az élet még ennyire zord körülmények között is képes utat törni magának.
A Challenger-szakadék mélységét illetően több becslés is napvilágot látott az elmúlt évtizedekben. 1960-ban az első legénységgel végzett küldetés a Guinness-rekordok könyve szerint 10 911 méter mélységet állapított meg, ám azóta 10 994 métert, illetve 10 984 métert is mértek a kutatók.
Okkal vetődik fel a kérdés, hogy miért olyan nehéz megbecsülni a Challenger-szakadék mélységét? A tudósoknak alapvetően két lehetőségük áll fenn a mélység megállapítására: az egyik az óceán felszínén lévő hajóra szerelt szonár, a másik a tengerfenéken elhelyezett nyomásérzékelő.
A szonár hanghullámokat alkalmaz – amelyek vízben nagyobb sebességgel és nagyobb távolságra terjednek, mint levegőben -, ám legyen egy eszköz bármennyire is pontos, a Mariana-árok annyira messze van a felszíntől, hogy a mérések alkalmával könnyen előfordulhatnak pontatlanságok. Például a Challenger-szakadék esetében körülbelül 14 másodperc alatt megy le a hang a tengerfenékre és vissza, a víz sótartalma, hőmérséklete és nyomása pedig befolyásolhatja a hang sebességét és útját, mondta egy témában jártas kutató.
A tudós szerint a nyomásérzékelőkkel hasonló a helyzet, hiszen gondoljunk csak bele, hogy 1000 atmoszférás nyomással kell megbirkózniuk, ráadásul a műszerek megfelelő helyre helyezése is meglehetősen trükkös folyamat.
Bárhogy is, jelenlegi tudásunk szerint a Challenger-szakadék a Föld legmélyeb pontja, bár a tudósok szerint egyáltalán nem biztos, hogy nincs még ennél is mélyebb pontja a hosszú tektonikus eredetű ároknak.
[sc name=”facebook” ][/sc]