Hallgasd meg, hogyan sikít egy kiszáradó paradicsompalánta

Egy 2019-es kutatás szerint a növények ultrahanggal jelzik, ha nem érzik jól magukat a bőrükben. 

Amikor egy kutyára vagy egy macskára tekintünk, nyilvánvaló számunkra, hogy egy élőlényt látunk magunk előtt, míg a növények esetében erről hajlamosak vagyunk elfeledkezni. Pedig kutatások garmadája bizonyítja, hogy a növények sokkal több mindent érzékelnek a környezetükből, mint azt korábban gondolni lehetett, egyes feltételezések szerint még fájdalmat is éreznek – mások ezt azonban vitatják az agy és a központi idegrendszer hiánya miatt. Habár a tudománynak erre a kérdésre még nem sikerült egyértelmű választ adnia, az viszont teljesen egyértelmű, hogy a növények messze nem csak szimpla dekorációk.

Izraeli tudósok még 2019-ben tettek közzé egy tanulmányt, amelyben azt állították, hogy a növények ultrahanggal jelzik, ha „stresszhelyzetben” érzik magukat. A publikációt most újra elővették, miután más kutatók is hitelesítették a benne leírtakat.

A kutatás alkalmával többféle növényfajt tettek ki különböző stresszhatásoknak, például kiszáradásnak és sérülésnek, majd egy olyan mikrofont helyeztek eléjük, amely képes az emberi fül számára nem hallható, 20 kHz-nél nagyobb frekvenciájú hangtartományt is érzékelni. (A felnőtt ember által észlelt maximális frekvencia körülbelül 16 kHz). A kutatás rámutatott, hogy a növények a hanghullámok ultrahang tartományában, 40 és 80 kHz közötti frekvencián hangot adnak ki, ám míg az egészséges, jól karbantartott egyedek óránként maximum egyszer „szólalnak meg”, addig a stresszhelyzetben lévők több tucat hangot is kiadnak magukból. A vizsgált növényfajok közül egyébként a paradicsompalánta „panaszkodott” a leghangosabban, ráadásul a hangja annak függvényében változott, hogy milyen problémája volt éppen a növénynek.

A kutatók szerint a felfedezés azért is fontos, mert ha sikerülne dekódolni a növények beszédét, akkor az is megfejthető lenne, mire van éppen szüksége az adott populációnak.

[sc name=”facebook” ][/sc]

Ha tetszett a cikk, további hírekért, érdekességekért kövess minket a Facebookon!
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Picture of Benke Éva

Benke Éva

Az ifjabb nemzedék tagja, akikből még nem veszett ki a lelkesedés. Kedvelt témái leginkább a tudomány és a lifestyle területéről kerülnek ki

Ezeket olvastad már?