Az 1800-as évek óta turnézó mexikói múmiák a gombásodás jeleit mutatják, ami a szakértők szerint komoly egészségügyi kockázatot jelenthet a látogatók számára.
1833-ban a mexikói Guanajuatóban kolerajárvány következtében rengetegen veszítették életüket, a század második végére a város temetője teljesen meg is telt. Miután a hatóságok nem tudtak hova temetni, elkezdték felnyitogatni a sírokat, amelyek után már nem fizették be a szükséges pénzösszeget, majd meglepődve tapasztalták, hogy az eltemetett holttestek nem bomlottak el, hanem mumifikálódtak. A mexikói múmiáknak hamar híre ment, egyre többen lettek rájuk kíváncsiak, mígnem végül múzeumot is nyitottak számukra.
A The Washington Post most arról adott hírt, hogy a szakértők közül többen aggodalmukat fejezték ki a turnézó mexikói múmiákkal kapcsolatban, mivel azok egészségügyi kockázatot jelenthetnek a lakosság számára. Ennek oka, hogy az Országos Antropológiai és Történeti Intézet szerint az egyik múmián a gombásodás jelei mutatkoznak, ami miatt a holtesteket alapos kivizsgálásnak kellene alávetni, hogy kiderüljön: biztonságos-e egyáltalán a látogatásuk. A szakértők szerint, amennyiben a vitrinekbe helyezett múmiák nincsenek légmentesen lezárva, a spórák könnyen megfertőzhetik az embereket is.
A történelem folyamán nem egyszer fordult már elő olyan, hogy egy régi sír feltárását követően az exhumálás résztvevői nem sokkal később elhunytak. Hogy ez pusztán a véletlennek köszönhető, vagy bizonyos veszélyes kórokozók okozták a tragédiák sorozatát, arról még a kutatók között is megy a vita, annyi biztos, hogy többek közt IV. Jagelló Kázmér és Tutanhamon fáraó sírjának feltárásakor is felmerült, hogy a gombáktól származó toxinok okozták több régész halálát.
[sc name=”facebook” ][/sc]