Mi változott? Milyen új szolgáltatások bukkantak fel? Történt nagy átalakulás? Mit várhatunk 2023-ban a Samsung okostévé rendszerétől? Mutatjuk!
Samsung és a smart tv
A Samsung nagyon hamar ismerte fel az okostévékben rejlő elképesztő lehetőségeket. A dél-koreai konszern ennek megfelelően az elsők között rukkolt elő smart televízióval, és azóta is igen komolyan veszik ezt a területet.
A riválisoktól eltérően házon belül készítik a saját igényeikhez szabott exkluzív rendszerüket, amelyet megállás nélkül kalapálgatnak. Az idei modellekbe így a Tizen Smart TV platform legfrissebb verziója került, mi pedig megnéztük, hogy mit várhatunk a Samsung új, okostévé rendszerétől, és hogy mik a fontos újdonságok.
Kezelőfelület
A Samsung tavaly alapos ráncfelvarrást hajtott végre a grafikus kezelőfelületen, ami abszolút jó döntésnek bizonyult. A változtatásoknak köszönhetően a korábbinál átláthatóbbá vált a menürendszer, és egyszerűbben elérhetőek az egyes funkciók, szolgáltatások, illetve paraméterek.
Mivel az irány megfelelő volt, így a kezelőfelület struktúrája és kinézete a 2023-as modelleknél is gyakorlatilag változatlan maradt.
Stabilitás és sebesség
A Tizen rendszer első verzióinál akadtak problémák a stabilitással és a sebességgel, azonban ezeket már évekkel ezelőtt megoldották. Nagyon meglepő lett volna, ha e téren visszalépést tapasztalunk, de erről szerencsére szó sincs. A smart platform nem produkál összeomlásokat, fagyásokat és akadásokba sem futottunk bele.
Vezérlés
Továbbra is a dizájnos, kevés gombot tartalmazó távirányítót favorizálja a cég, amely ráadásul az energiát a hátlapra szerelt napelemből, illetve a WiFi router által kibocsájtott rádióhullámokból szerzi.
Ez remek megoldás, mint ahogyan az is szuper, hogy a távvezérlő egy ingyenesen letölthető applikáció révén okostelefonnal vagy tablettel is kiváltható, valamint, hogy a tévék képesek együttműködni az USB-n keresztül csatlakoztatott klaviatúrával, egérrel vagy kontrollerrel is. Meg kell említeni a hangalapú vezérlést/keresést, ami ugyan nem újdonság, de abszolút hasznos lehet, ha valaki egy weboldalt vagy videót keres.
Appok és okos otthon
Nem meglepő módon a 2023-as televíziókon is rengeteg alkalmazás érhető el. Ezek között pedig értelemszerűen megtalálhatóak a manapság legnépszerűbbnek számító tartalomszolgáltató applikációk. Azaz a Netflix, a Disney+, az Amazon Prime Video, illetve a YouTube, hogy csak a legfontosabbakat említsük. E téren a kínálat gyakorlatilag teljes, nincsenek fontos hiányzók, ellentétben több rivális gyártóval, akik ezzel még mindig küzdenek.
Az idei Samsung smart tévékből, hasonlóan elődeikhez, a gyárilag előre telepített médialejátszó szoftver sem hiányzik. Illetve továbbra is megtalálhatóak a különféle „munka szolgáltatások”, azaz egy televízión keresztül elérhetőek a felhőben tárolt Office dokumentumok, a Skype vagy akár egy másik számítógép megosztott mappái is. Ezeket a szolgáltatásokat egyébként a terveink szerint később majd részletesen is bemutatjuk!
Újdonságok
A 2023-as Samsung okostévé rendszer újdonságai több területet is érintenek.
Okos otthon
A Samsung Team koncepció jegyében a televíziók egyfajta Smart Hubként is funkcionálhatnak, amelyekhez egyszerűen és láthatatlanul csatlakoznak a kompatibilis IoT eszközök. Tehát például egy mobil, a smart háztartási gépek vagy az okos otthonon masinák. És itt nem csupán a Samsung eszközök jöhetnek szóba, hiszen a vállalat komplex ökoszisztémája már több mint 300 gyártó termékeivel képes együttműködni, és már akár egy új okostévén keresztül is vezérelhetőek ezek.
Biztonság
Ezek egyike a biztonság, ami rengeteg felhasználó számára kiemelten fontos. Pláne, hogy a modern tévéken keresztül már lehet vásárolni, be lehet lépni különféle netes szolgáltatásokba, azaz érzékeny adatokat kell megosztani a készülékekkel. Emiatt kapták meg a modellek a Samsung Knox Vault technológiáját, amely az okos rendszer szerves részét képezi.
Ez egy speciális, digitális és fizikai védelmi rendszerekkel megtámogatott, gyakorlatilag feltörhetetlen chip, amely a jelszavakat, belépési adatokat, és adott esetben az érzékeny IoT információkat is tartalmazza. A Knox Vault korábban már a telefonoknál és a tableteknél bizonyított, így teljesen logikus, hogy a televíziókat is megtámogatják vele.
Gyengénlátók segítése
A Samsung az idei évben rukkolt elő a Relumino móddal, amit kifejezetten a gyengénlátók, vagy látássérültek számára fejlesztettek ki. Itt a képi világ némiképp megváltozik, hisz a vonalak vastagabbak lesznek, a színek erőteljesebbek, az összhatás pedig animációs film hatású, annak érdekében, hogy az érintett felhasználók számára a tartalom könnyebben látható és élvezhetőbb lesz, viszont értelemszerűen a végeredmény nem lesz annyira valósághű.
Felhőjáték
A platformon keresztül közvetlenül elérhető több felhő alapú gaming szolgáltatás. (Xbox Game Pass, GeForce Now, Amazon Luna, Utomk). Ezek segítségével úgy lehet csúcskategóriás játékokkal szórakozni, hogy ahhoz nem szükséges otthonra konzol vagy erős PC, csak egy kontroller.
Itt érdemes megjegyezni, hogy megújult a tévéken közvetlenül előhívható Game Bar panel, amellyel a fontos játékos beállítások módosíthatóak gyorsan, valamint elérhető az exkluzív Minimap funkció is.
Vizuális- és hangszenzor
A nagyobb tudású idei Samsung okostévéket ellátták egy különleges vizuális és hangszenzorral is. Ezek aktív állapotukban akkor is figyelik a szobát, ha nem vagyunk otthon, és ha észlelnek valamit, akkor azt jelentik a felhasználónak az applikáción keresztül. Tehát jelzést kapunk arról, hogy valaki vagy valami mozog a szobában, vagy esetleg, hogy vonyít a kutya, és intézkedhetünk a probléma megoldása érdekében.
Akár arra is van mód, hogy elindítsunk a blökinek távolról egy videót a tévén, hogy így nyugtassuk le. A bűnözőknek pedig esetleg a Reszkessetek Betörőkből egy-két részletet, hogy elszórakoztassák magukat, amíg kiér a rendőrség.
[sc name=”facebook” ][/sc]