Joseph Dituri száz napot töltött el egy 9 méter mély lagúna fenekén a floridai Key Largóban, miközben az egészségi állapotát folyamatosan felügyelték.
A lapok nemrégiben egy érdekes rekordról számoltak be, melynek főszereplője, egy amerikai professzor megdöntötte a leghosszabb víz alatti, nyomáskiegyenlítés nélküli élet rekordját. A kísérlet egyik célja az volt, hogy kiderítsék, hogyan működik az emberi test ilyen extrém környezetben.
A jelek szerint a víz alatti tartózkodás előnyös volt az 55 éves Joseph Dituri számára: a hiperbárikus orvoslás kutatója 10 évvel fiatalabbnak érzi magát. Továbbá felgyorsult anyagcseréről és megnövekedett őssejtszámról is beszámoltak a kutatók Dituri esetében. De mégis hogyan lehetséges ez?
A DNS-szál két végén találhatók az úgynevezett telomerek, amelyek segítenek elkerülni, hogy a DNS-szálak károsodjanak, ám az idő előrehaladtával egyre kevésbé tudnak eleget tenni ezen feladatuknak. Ez az öregedési folyamat egy természetes velejárója, ám létezik egy olyan hipotézis, miszerint a felszíninél 1,6-szor nagyobb nyomás meghosszabbíthatja a telomereket, ami jobb egészségügyi mutatókat eredményez, sőt az élettartamot is megnövelheti.
Habár az öregedés elkerülhetetlen folyamat (legalábbis egyelőre), az elmúlt években egyre komolyabb energiát ölnek a kutatók az öregedési folyamatok megismerésébe. A tudomány jelen állása szerint elképzelhető akár több száz éves emberi életciklus is.