Azt már senki sem vitatja, hogy a 2023. június 5-én megtartott Apple WWDC 2023 legnagyobb durranása a Optic ID-val működő Vision Pro szemüveg volt. Sokan már az új iPhonet vagy iPadet látják benne. Az kétségtelen, hogy nem kapkodták el a VR piacra való belépést, van már pár szereplője, de az is biztos, hogy olyan eszközt mutattak be, amit a többi nem tud. Az ára is borsos, 3500 dollár, bár azokon a területeken, ahol ez a szint szóba jöhet, nem annyira vészes. És itt nem a képek nézegetésére gondolok. Nagyon sok technikai megoldást találunk a szemüvegben, aminek az egyik fő eleme az Optic ID.
Az Apple életében ez a harmadik személyazonosítási megoldás. Az első a Touch ID volt, amit az iPhone 5S-ben mutattak be 2013-ban, szóval pont 10 éve, és az iPhone 8 / 8S-ig használták is. Persze az iPadekben és a mai napig a 16″-es MacBook Proban is használják. Aztán jött a Face ID, amit az iPhone X kapott meg elsőként és jelenleg is ez az azonosítás van az iPhoneokban.
Az előbbi az ujjunk mintázatát olvassa be, az utóbbi pedig a teljes arcunkat. Most pedig az új eszközhöz új azonosítási megoldásra volt szükség, így megalkották az Optic ID-t, ami konkrétan az emberi szem retináját, íriszét tapogatja le, hiszen ez is pont annyira egyedi, mint az ujjlenyomatunk. A valószínűsége annak, hogy két különböző embernek azonos írisze legyen 10-nek a 78. hatványa (tridecillió). Szóval elég alacsony.
Más márkánál is volt már próbálkozás, például a Samsung Galaxy Note 7, vagy a 2017-es Samsung Galaxy S8-ban volt hasonlóan retina szkenner, de reméljük az Apple jelenlegi megoldása megbízhatóbb lesz.
Az Optic ID működése
A Touch ID-hoz az ujjlenyomat olvasóra van szükség, hozzá kell ugye érni, míg a Face ID esetében speciális kamerák tapogatják le az arcot. Itt sincs ez másként, az Apple Vision Pro belsejébe építettek egy összetett szemkövető rendszert, amelyet sok kis LED és 4 infravörös kamera alkot, amik fény mintákat vetítenek a szembe. Ezzel történik a személy azonosítása, valamint a visionOS felület részleges kezelése is. Ugyanis a szemünk mozgásával és a kezünk gesztikulálásával együttesen lehet majd kezelni a rendszert.
Fontos is, hogy ennyi letapogató kamera legyen, hiszen a 2 bélyegnyi méretű kijelző rendszer egy összesen 23 millió pixelt tartalmazó mikró-OLED panel, aminek tű élesnek kell lennie. Az Apple gondolt azokra, akiknek rosszabb a látása, ezért a kijelző elő egy háromelemes ZEISS optikai lencse betét helyezhető, amit persze külön lehet megvásárolni.
Ezt pedig rendesen meg is kell hajtani, ezért az M2 chipet raktak be, és mellé egy teljesen új, R1 névre keresztelt chipet. Az M2 chip egyidejűleg futtatja a visionOS-t, végrehajtja a látás algoritmusait, és felel a grafikáért is. Az új R1 chip pedig kifejezetten a kamerák, szenzorok és mikrofonok bemeneteinek feldolgozására szolgál, amit hihetetlenül gyorsan, 12 milliszekundumon belül továbbítja a kijelzőkre.
Biztonság, adatvédelem
Ez mindig fontos kérdés volt, akár a Touch ID, akár a Face ID esetében, így itt is jó tudni, hogy az adatokkal mi lesz. Természetesen most is a Secure Enclave processzor tárolja a titkosított személyes adatokat, és az Apple elmondása szerint a szemüvegen belül marad, nem kerül onnan ki. A kamerákból és érzékelőkből származó adatok feldolgozása rendszerszinten történik, így más alkalmazások nem férnek hozzá. Az Optic ID adatok nem kerülnek sem az Apple-höz, sem harmadik féltől származó alkalmazásokhoz. De alkalmas lesz alkalmazások vásárlásához, ugyan úgy, mint ahogyan a korábbi két másik ID megoldásuk. Egészen pontosan:
- Feloldhatod vele a Vision Pro headsetet,
- engedélyezheted az App Store-ban történő vásárlásokat,
- engedélyezheted az App Pay vásárlásokat,
- mentett jelszavak automatikus kitöltése a weboldalakon és alkalmazásokban,
- és a precíz szemkövetést is kezeli.
Az API-k, SDK-k és az egyéb fejlesztői anyagok folyamatosan elérhetővé válnak, így a következő időszakban biztosan sokkal pontosabb és izgalmasabb információk látnak majd napvilágot a működését tekintve. A videók és egyéb anyagok egy része már elérhető az visionOS fejlesztői oldalán. A headsetet 2024 elején szánják piacra dobni, reméljük nem lesz benne csúszás.