Egy kertésznek fájdalmas hólyagok nőttek a karján, miután az Európában is meghonosodott mérgező kaukázusi medvetalppal érintkezett.
A kaukázusi medvetalp (Heracleum mantegazzianum) a Kaukázus vidékén, illetve Közép-Ázsiában őshonos, ám a második világháborút követően Európában is széleskörűen elterjedt (többek közt Magyarországon is találkozhatunk vele). A növényt napjainkban inváziós gyomnövényként tartják számon, ráadásul mérgező is: az emberi bőrrel érintkezve a furokumarin nevű növényi hatóanyag fényérzékennyé teszi a bőrt, olyannyira, hogy égési sérülésekre emlékeztető hólyagokat okozhat, melyek gyakran nehezen gyógyuló hegeket hagynak maguk után.
Nemrég egy skóciai kertész, Martyn Ferguson tapasztalhatta meg a kaukázusi medvetalp okozta kínokat, miután a bőre érintkezett a növénnyel – írja a Daily Mail. A férfi a skóciai Aberdeenshire folyópartján védőöltözetben irtotta a növényzetet, amikor az eset történt.
„Valószínűleg a védőoverálom levétele közben egy kis növényi nedv kerülhetett a csupasz karomra” – mondta a férfi, akinek csúnya hólyagok jelentek meg a karján, melyek végül felszakadtak. A teljes gyógyulás elmondása szerint több hétbe is beletelt.
A kaukázusi medvetalp részben azért is veszélyes, mert az érintése nem okoz azonnal fájdalmat, így a gyanútlan személy tovább süttetheti magát a napon, amivel később súlyos égési sérüléseket idézhet elő a testén.